Öğle Uykusu İnsanın Ömrüne Ömür Katıyor

Akdeniz ve Güney Amerika ülkelerinin birçoğunda uygulanan ’siesta’, yani öğle uykusu tatili; vücudun tazelenmesini sağlıyor, günlük performansı artırıyor, düşünce gücünü hızlandırıyor.

İnsan sağlığı üzerinde hayli etkili olan öğle uykusu ile ilgili merak edilen soruların yanıtını, Memorial Hastanesi Uyku Laboratuvarı Sorumlusu Doç. Dr. Turan Atay verdi:

  • Öğle uykusu ne gibi yararlar sağlar? Öğle uykusu fizyolojik bir olaydır. Kişinin 2n saat içerisinde uykuya yatkın olduğu dönemlerden biri de öğle uykusu saatleridir. Öğle uykusu, en az gece uykusu kadar insan vücuduna yarar sağlar. Gece yeteri kadar uyumuş, öğle uykusunu da uyuyan bir kişinin vücudu tazelenir, performansı artar, düşünme ve problem çözme yeteneği hız kazanır.
  • İnsan vücudu en çok hangi saat dilimlerinde uyku ihtiyacı duyar? Gün içerisinde iki kez vücut ısısı düşer. Birisi sabaha karşı 03.00 sıralarında, diğeri ise öğleden sonra 14.00- 15.00 saatleri arasında. İnsanların öğle yemeğinin ağırlığına bağladığı bu rehavet dönemi, aslında vücudun uykuya en meyilli olduğu saat dilimi. Bu saat aralıkları uykunun en kaliteli olduğu zaman. Kaliteli uyku, insan vücuduna uzun süre uyumaktan çok daha yarar sağlar.
  • Genetik faktörlerin uyku üzerinde etkisi var mı? Genetik faktörlerin uyku üzerinde çok büyük etkisi var. Kimi insan 13-14 saat uyusa da uykusunu alamaz, kimi ise 4-5 saatlik bir uykuyla günü zinde geçirebilir. Aynı şekilde uykuya dalma ve uyanma saatleri de genetik faktörlerden etkilenir. Bazıları geç saatte yatıp geç kalkmayı, bazıları da erken yatıp erken kalkmayı sever.
  • Öğle uykusuna en fazla kimlerin ihtiyacı var? İmkanı olan herkesin öğle uykusuna yatması, vücudu açısından çok faydalı. Ancak özellikle çocukların öğle saatlerinde mutlaka uyumaları gerekir. Burnu tıkalı olan çocuklar uykularını tam olarak alamadıkları için vücutları kavruk kalabilir. Çocukluk çağında öğle saatlerinde alınan kaliteli uyku, beyin ve vücut gelişimi için çok önemli. Yani uyku, büyüme açısından çok önemlidir.
  • Öğle uykusu ne kadar süre olmalı? Çocukların yaklaşık 1-2 saat öğle uykusuna ihtiyaçları var. Erişkinler için ise 15-20 dakika yeterli. Ancak bazı insanlar geceleri dahi uyuyamaz. Bu tip insanlara öğle uykusu kesinlikle tavsiye edilmiyor. Çünkü gündüz saatlerinde kısa bir süre dahi uyusalar, gece uyumaları çok zorlaşır.
  • Birçok sıcak ülkede uygulanan ’siesta’nın önemi nedir? Pek çok Akdeniz ve Güney Amerika ülkesinde saat 14.00-16.00 arasında ’siesta’ yani öğle tatili uygulaması yapılıyor. Siesta, sıcak ülkeler için çok doğru bir uygulama. Öğle saatlerinde, kişilerin, yaşadığı yorgunluğu engellemek için kısa süre de olsa uykuya ihtiyaçları var. Uyuşuk bir şekilde çalışacaklarına, insanların uykularını almış dinç bir şekilde çalışmaları çok daha verimli olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir