Yutak Borusu Yangısı

Yutak Borusu Yangısı « Yutak Borusu  

Yutak borusu yangısına hangi durumlar sebep olur?
Yutak borusu yangısı ya diyaframda bir fıtık olması veya midede ülser bulunması ile ilişkili olmaktadır. Diyaframdaki fıtıkta midenin bir kısmı göğüs boşluğuna çıkmaktadır. Bu çıkıntı diyaframın ağzının genişlemesinden ileri gelen açıklıktan pırtlamaktadır. Bu yüzden midedeki maddeler ve sıvılar yutak borusuna çıkabilmekte ve çok kez tahrişe meydan vererek tali iltihaplanmaya yol açmaktadırlar. Onikiparmak bağırsaklarında ülser olan hastalarda yüksek asitli muhteviyatı mideden yutak borusunun alt kısmına kusmak eğiliminde olmaktadırlar. Bu durum "özofagit" in gelişmesine neden olabilir.

Özofagit ciddi bir durum mudur?
Evet, ciddidir. Çünkü yutak borusunun kopmasına, kanamaya veya kanal daralmasına neden olabilir. Bu yüzden yutma imkansızlığına yol açar.

Özofagitin gerekli tedavi metodu nedir?
Hastalığa sebep olan neden ortadan kaldırılmalıdır. Bir "hiatus" fıtığı mevcutsa; bu, ameliyat yoluyle düzeltilmelidir. Eğer onikiparmak bağırsağında ülser varsa, gerekli tıbbi tedavilere başvurulmalıdır. Bunda yumuşak ve hafif bir diyete devam, spazmı önleyecek ilaçların alınması ve midenin aşırı asit ifrazatını önleyecek ilaçların kullanılması gerekir.

Yutak borusunun bir kısmının alınması ciddi bir ameliyat mıdır?
Muhakkak ki evet. Fakat hastaların % 90'ı iyileşmektedir.