Yutak Borusu Divertikülü

Yutak Borusu Divertikülü « Yutak Borusu  

Yutak borusu divertikülü nedir?
Yutak borusu adale duvarından salgılı zarların dışarı pırtlaması veya bir fıtığıdır. Bu normal düz olan bir salgılı bez kanalında bir torba biçimi çıkıntının fırlamasına neden olmaktadır.

Divertiküller genellikle nerede olmaktadır?
En yaygın olan alanı, yutak borusunun boyundan geçen kısmındadır. Bu durum göğüsteki kısımda da gelişebilmekte, yutak borusunun orta kısmında olabilmekte ve diyaframa yakın yutak borusunun en alt kısmında rastlanmaktadır.

Divertiküller genellikle belirti gösterirler mi?
Boyunda olanlar sıvı ile dolma eğilimi gösterdiklerinden ve büyümekle yutak borusunda engelleme yaptıklarından genellikle belirti göstermektedirler. Üstelik, divertikülde, toplanan gıda maddeleri ile sıvılar yutak borusu kanalına fırlatılabilir. Bazen bir divertikül kanamaya neden olabilir ve bazı nadir vakalarda bu torbaların birinde habis bir teşekkül gelişebilir.

Bütün divertiküller belirti gösterir mi?
Hayır. Yalnız boyunda ve yutak borusunun en alt kısmında olanlar belirti gösterir. Yutak borusunun orta kısmında gelişenler genellikle hiçbir belirti göstermezler; ancak göğüs boşluğu içerisindeki lenf bezlerinin iltihaplanmalarına yol açarlar.

Yutak borusunda gelişen divertiküller için ne gibi tedavi metotları tavsiye edilmektedir?
Belirti gösteren divertiküllerin cerrahi müdahale ile alınması. Eğer divertikül boyunda ise ensizyon boyundan yapılmaktadır. Eğer divertikül yutak borusunun en alt kısmında ise ameliyat göğüs boşluğundan yapılmaktadır.