Yaşlanma Süresinin Başlangıcı

Yaşlanma Süresinin Başlangıcı « Yaşlanma  

Yaşlanma tam anlamıyla anlaşılmış mıdır?
Hayır. Bütün bu konu günümüzde geniş ölçüde çeşitli araştırmalara tabi tutulmaktadır. Şimdiki birçok düşüncelerimiz ileride değişecek veya değiştirilecektir.

İnsanlar ne zaman yaşlanmaya başlarlar?
İnsanların yaşlanmaya başladıklarını gösteren belirtiler için muayyen bir yaş söz konusu olamaz. Bazı insanlar yirmi yaşlarında iken yaşlanma belirtileri gösterirken, bazıları altmışlarında ve yetmişlerinde bile genç kalmaktadırlar.

Çocukluk yaşlarında yaşlanma belirtilerine rastlanır mı?
Evet. Bazı anatomik değişiklikler yaşlanmanın doğumda başladığını gösterir. Böylece yaşlanma süremiz büyük ölçüde ne kadar çabuk veya ne kadar yavaş yaşlandığımıza bağlıdır.

Vücuttaki çeşitli organlar aynı sürat oranlarında mı yaşlanırlar?
Hayır. Yetmişlerinde olan bir adamın bazı organları hiçbir eskime belirtisi göstermezken, başka organları ileri derecede körelme döneminde olduğu görülebilir. Örneğin bir kadında yumurtalıklar adet kesildiği zaman yaşlanmışsa da, aynı kadının vücudunun başka herhangi bir yerinde yaşlanma belirtileri görülmeyebilir.

İhtiyarlamaktan ileri gelen bunaklık, fiziki yaşlanma ile beraber mi belirir?
Her zaman değil. Çok kişiler vücutları sapasağlam iken bunamaya başlarlarken, bazıları fiziki bakımdan çökmeye yol tuttuktan sonra dimağları genç ve canlı kalmıştır. İkinci duruma çok daha fazla oranda rastlanmaktadır.