Sağlık ve Sağlıklı yaşam siteniz

Annelik Hormonu « Genel

Doğum yapan anne, bir yandan acı çekerken diğer yandan nasıl oluyor da aynı anda mutluluğu tadabiliyor? Uzmanlar, sonunda bu sorunun cevabını buldular: Doğum sırasında annenin beyni, sevgi hormonu denilen "oksitosin" salgılıyor. Bu hormon, bedensel ve ruhsal yapı üzerinde olumlu etki yapıyor. Rahim kaslarının ritmik bir şekilde büzülmesini ve sızıların dinmesini sağlıyor. Süt bezlerini harekete geçiren de aynı hormon.

Doğumu, gündelik sıradan olaylardan biri olarak görebiliriz. Ancak bilim adamları, uzun yıllardır doğum denilen mucizenin ardındaki esrarı aydınlatmaya çalışıyorlar. Bir bebek dünyaya gelirken annenin vücudunda ve ruhunda ne gibi değişimler meydana geliyor? Anne, nasıl oluyor da o müthiş duygu seline kapılıyor? Tıbbi ve geleneksel doğum yöntemleri anne ile çocuk arasındaki bağı etkiliyor mu? Bu duygusal ortamda babanın rolü nedir? En önemlisi bebek, doğum anının geldiğini nereden biliyor?

Bu sorular, bilim adamlarına göre yakın zamana kadar birer bilmeceydi. Ancak Almanya'da yayımlanan Stern Dergisi'nin kapak yaptığı habere göre araştırmacılar, cevaplarla ilgili bazı ipuçlarını elde etmeye başladılar.

Hormon uzmanlarının çalışmaları sonucu, beyinde salgılanan "oksitosin" adlı sevgi hormonunun, doğum sürecinde büyük rol oynadığı ortaya çıktı. Beynin duygu merkezini, dolayısıyla insanın davranış ve ruh halini etkileyen bu hormon, doğumdan hemen sonra yaşanan o çok hassas saatlerde önemli bir işlev görüyor.

Orgazmda da kilit rol oynayan oksitosin, annenin bebekten aldığı ten kokusu, dokunuş ve süt emen dudakların görüntüsü gibi uyarılarla harekete geçiyor.

Oksitosin hormonuyla, anne davranışı arasındaki ilişki, hayvanlar üzerinde de araştırıldı. Beynine oksitosin aşılanan dişi fareler, kısır oldukları halde, bu işlemden iki saat sonra annelik içgüdüsü gösterdiler. Dişi fareler, hemen birer yuva yapıp başka farelerin yavrularını yalayarak sevmeye ve onları kollamaya başladılar. İşin asıl ilginç yanı aksitosin aşılanan erkek farelerde bile annelik dürtüsü ortaya çıktı.

Ancak koyunlar üzerinde yapılan deneylerde ise şu gerçek ortaya çıktı: Oksitosinin vücutta dolaşıma çıkması için, anne ile yavru arasında bir temas olması gerekiyor. Örneğin doğumdan hemen sonra kuzusu yanından ayrılan koyun, bir daha yavrusuyla asla ilgilenmiyor.

Yaşanan deneyimler, insanların da ilk temastan sonra yavrusundan asla kopamadığını gösteriyor. Doğumdan önce çocuğunu evlatlık vermek üzere anlaşma yapanlar, kiralık anne olmayı kabul edenler, doğumdan sonra çocuklarını vermeye asla yanaşmıyorlar.

Tifo Aşısı « RH İmmünizasyonu ve Aşıları

Tifo aşısı ne zaman yapılmaktadır?
Çocuk veya ergin kişi tifo olabilecek bir ülke veya yere gideceği zaman. Birçok ülkede tifo hastalığına daha fazla rastlanmaktadır.

Tifo hastalığına karşı rutin muafiyet kazanma nasıl temin edilmektedir?
Bir veya iki hafta ara ile deri altına veya deriye üç seri enjeksiyon yapılmaktadır.

Ne aşı maddesi kullanılmaktadır?
Genellikle ölü tifo ve paratifo mikropları.

Tifoya karşı yapılan aşılar tesirli midir?
Evet.

Tifo aşıları tepkilere neden olur mu?
Evet. kol fazlasıyla kızıllaşabilir ve şişebilir; iki veya üç gün ateş yapabilir.

Tifo aşısına gelen tepki için en iyi tedavi metodu nedir?
Aspirin alınması ve yatakta istirahat.

Tifoya karşı muafiyet aşıları yapıldıktan sonra ek aşıların yapılmasına gerek var mıdır?
Evet. Eğer bir kişi tifo olan bir ülkeye seyahat edecekse, yılda bir aşıdan ufak bir dozaj kendisine yapılmalıdır.

Nezleye karşı tesirli muafiyet metotları var mıdır?
Hayır. Ancak, günümüzde bazı nezle ilaçları kullanılmaktadır.

Kabakulak « Salgın Hastalıklar

İnsanlar genellikle hangi yaşlarda kabakulak hastalığına tutulurlar?
Altı aydan aşağı çocuklarda kabakulak olmaz; kırk yaşını geçkin kişilerde de nadiren rastlanılır, ileri yaştaki çok kişiler genç yaşlarında farkına varılmayacak ölçüde hafif bir kabakulak geçirmiş olabilirler.

Kabakulak geçirmemiş olan çocuklara hastalığa yakalanmaları için başka bir hasta çocukla temas kurdurulmalı mıdır?
Hayır. Eskiden komplikasyonları ciddi olabilecek, erginlikten sonra kabakulağa yakalanmamaları için beş ile on iki yaş arasındaki çocuklar hastalığı bu yaşlarda geçirmelerini temin için böyle bir çocukla temas kurulmaktaydı.
Ancak, yeni önleyici kabakulak aşısı geliştirildikten sonra, bu tavsiye artık yapılmamaktadır. Günümüzde kabakulak aşısı ile % 90'ın üstünde çocuklar hastalığa karşı bağışıklık kazanmaktadırlar.

Bütün çocuklara kabakulak aşısı yapılmalı mıdır?
Hayır. Yumurtaya alerjik olan çocuklara bu aşı yapılmamalıdır. Çünkü aşı tavuk ceninlerinde geliştirilmektedir ve bu gibi alerjik çocuklara yapılması çok ciddi komplikasyonlara neden olabilmektedir. Bu gibi çocuklar erginliğe erişmeden önce kabakulak olmaları için hasta çocuklarla temas ettirilmelidir.

Erginlik çağındaki kabakulak, çocuklukta olduğundan daha ciddi bir durum arz eder mi?
Evet. Çocukluk çağında aslında hafif bir hastalık olarak kabul edilmektedir.

Kabakulak hastalığında şişkinlik daima yüzün veya yanağın yanında mı olmaktadır?
Hayır. Genellikle şişkinlik kulak üstü tükürük bezleri civarında olmaktadır. Bu bezler kulağın önüne, altına ve arkasına uzamaktadırlar. Bazı hallerde kulak üstü tükürük bezlerine ilaveten, çene ve çene kemiği tükürük bezleri hastalanmış olup kulak üstü tükürük bezleri etkilenmemiştir. Bazen şişkinlik o ölçüde hafiftir ki, bunun farkına bile varılamaz. Bu durum, hastalıkların % 30 ile 60 arasındakilerde rastlanmaktadır. Çok kişiler vardır ki, hiç kabakulağa tutulmadıklarını sanırlar. Aslında bunlar; hafif tip kabakulak hastalığını geçirmişlerdir.

Kabakulakların şişkinliği ve verdiği ağrı için bir tedavi metodu var mıdır?
Şişkin olan kısmı tedavi etmek genellikle gerekli olmamaktadır. Eğer şişkinlik fazla rahatsızlığa neden olmaktaysa bir sıcak termofor kullanılabilmektedir.Bazı çocuklar ise soğuk kompreslerden daha çok yarar görmektedirler. Ağrıyı dindirmek için hastaya aspirin de verilmektedir.

Kabakulak tedavisinde antibiyotikler veya serumlar kullanılmakta mıdır?
Hayır.

Özel ağız sağlığı bu hastalığın tedavisinde gerekli midir?
Her zaman değil. Acı sıvılar ve yiyeceklerden kaçınılması gerekir. Bunlar tahriş edici olabilir. Çiğnemesi zor olan gıda maddelerinin de verilmemesi tavsiye edilir.

Kabakulak hastalığı olan bir kişiye özel bir diyet verilmeli midir?
Evet. Hastaya yumuşak, hafif, baharat bulunmayan, bol sulu yemeklerin verilmesi gereklidir.

Bu hastalığa tutulan çocuk ne zaman yataktan çıkabilir ve okuluna dönebilir?
Kabakulak hastalığı genellikle yedi ile on gün arası sürer. Nöbet ve bez şişkinlikleri geçtikten sonra çocuk yataktan çıkabilir ve yataktan kalktıktan iki gün sonra da okuluna yeniden devam edebilir.

Bir çocuk kabakulağa yakalanmışsa öteki aile fertlerine bulaşması önlenilebilir mi?
Zayıflatılmış kabakulak virüsleri ile yapılacak aşılar, hastalığa maruz kalmış olan kişileri bazı hallerde hastalığa karşı koruyabilecektir.
Bu serumlar hastalığa maruz kalanları hastalıktan koruyamazsa da hastalığın hafif geçmesini temin edebilecektir.

Kabakulak yüzün yalnız bir tarafında gelişmişse öteki taraf da ileri bir tarihte hastalığa maruz kalır mı?
Kabakulak ilk olarak yüzün bir tarafında başlayarak, iki veya üç gün sonra da öteki tarafı etkileyebilir. Vakaların yaklaşık yarısında hastalık yüzün bir tarafında kalmaktadır. Hastalık bir tarafta veya iki tarafta olsun, kabakulak geçiren bir hasta hayatı boyunca bu hastalığa karşı bağışıklık kazanmış olur.

Bu hastalığa yakalanmanın en uygun zamanı ne vakittir?
Erginliğe erişilmeden önce.

Kabakulaktan kızların yumurtalıklarında iltihaplaşma meydana gelebilir mi?
Bu çok nadiren olagelmekte ve ancak kız erginleştikten sonra geçirdiği kabakulak hastalığında mümkün görülmektedir.

Kabakulak Bir çocukta kısırlık meydana getirebilir mi?
Hayır. Kabakulağın kısırlığa' yol açması şüphesi fazlasıyla abartılmıştır. Testisteki iltihaplanma komplikasyonu, yalnız gelişmiş testiste meydana gelir ve bu, ancak çocuk erginleştikten sonra mümkündür; ufak çocuklarda değil.

Bir testisin etkilenmesi kısırlığa neden olabilir mi?
Hayır.

İki testis de etkilenmişse kısırlık meydana gelebilir mi?
Kesin olarak değil. Vakaların büyük çoğunluğunda hasta tamamen iyileşmektedir.

Kabakulak hastalığı erginlik çağında olmuşsa testislerden birinin etkilenme oranı nedir?
Vakaların yaklaşık % 20 ile 25'i arasında.

Erkeklik vasıfları ve normal cinsel ilişkileri, testis etkilenmesi ile bir değişikliğe uğrar mı?
Hayır. Erkeklik vasıfları kabakulaktan etkilenmemektedir. Erginler kabakulaktan gerektiğinden çok fazla endişe duymakta ve korkmaktadırlar.

Erginlerde olan kabakulak hastalıklarında testis komplikasyonlarını önlemek mümkün müdür?
Bunun için çeşitli ilaçlar ve hormonlar kullanılmışsa da, bu yolda hiçbir başarı elde edilememiştir. Hyperimmune ya da nükeha kabakulak serumu veya «gamma globulin» verilmesiyle de bu komplikasyon vakalarının iyileştirilemediği görülmüştür.

Kabakulağın başka muhtemel komplikasyonları hangileridir?
Bazı çocuklarda baş ağrısı, yüksek ateş, kusma ve kabakulak başladıktan sonra birkaç gün süren boyun tutulması meydana gelmektedir. Bunlar beyin örtülerinde ortaya çıkan hafif bir iltihaplanmadan ileri gelmektedir. Bu durum «meningoansefalit» olarak adlandırılmaktadır. Bu komplikasyonlar doktorunuzun tavsiye edeceği fazladan hafif tedavi metotlarını gerektirmektedir ve birkaç gün içerisinde iyileşerek hiçbir tali tesir bırakmaz.

Destekliyoruz arkadaş - arkadas - partner - partner - arkadaş - proxy - yemek tarifi - powermta - powermta administrator - Proxy