Sağlık ve Sağlıklı yaşam siteniz

Tromboz « Kan Damarları

Kan daman trombozu nedir?
Kan damarında bir pıhtının gelişmesi demektir.

Tromboz neden meydana gelir?
Birçok nedeni vardır ve bunların çoğunluğu henüz tam olarak anlaşılmamaktadır. Ancak, en yaygın olan vakalar kan damarlarının zedelenmesinden veya hastalanmasından ileri geldiği anlaşılmaktadır. Ayrıca, kan pıhtılaşma mekanizmasında meydana gelen bir arıza tromboza yol açabilmektedir. Yine, bir ameliyat sonrası bir kan damarında kanın akımının durması da tromboza neden olabilir. Ya da anormal ölçüde takatsiz kalmış ve hiçbir egzersiz yapmayan kişilerde gelişebilir.

Bir trombozun sonuçları ne olabilir?                           
a.  Damarda kan akımının durması ve bu yüzden normal olarak kanla beslenen organın görevini yapamaması veya kangren olması.
b.  Trombozun bir parçası kopabilir ve vücudun başka bir tarafına giderek (embolizm gelişmesi) büyük hasar veya ölüme neden olabilir.

Bir tromboz kopup vücudun başka tarafında yönelince, buna ne ad verilir?
Bu durum embolizm olarak adlandırılmıştır.

Kan damarı trombozu kendiliğinden iyileşir mi?
Evet. Birçok tromboz teşekkülü geliştirmiş olan kan damarları kendiliklerinden normale dönüşebilirler. Akut haller genellikle istirahat ve pıhtıyı çözen ilaçlarla iyileşirler. Normal bir tromboz er geç dağılmakta ve damarın menfezi, çeperleri arasında yeni kanalların gelişmesiyle normale dönmektedir.

Tromboz olan bir damardan kan ihtiyacını sağlayan bir organa ne olabilir?
a.  Organ görevini yapamaz veya kangren olabilir.
b.  Organın fonksiyonu ciddi surette zedelenebilir, ancak pıhtının
çözülmesiyle ve kan akımının normale dönüşmesiyle, organ niden eski haline gelebilir, c. O civarda bulunan küçük kan damarları genişleyerek bu organa gerekli kanı temin ederek yaşamasını ve fonksiyonunu sürd meşini sağlayabilir.

Kekik « Aromaterapi

Latincesi Thymus Vulgaris olup Güney Avrupa'da yetişen bir bitkidir. Aromatik yağ kekik, timol ve karvakrol bakımından zengindir. Mide için kullanılan bitki diüretik ve antiseptik özelliğindedir. Gıdalarda baharat olarak ve ete lezzet vermek için kullanılır.

Herbal Terapi

Kırmızı kekik ve tatlı kekik olarak iki cinsi vardır. Kırmızı kekik kuvvetli bir antiseptiktir. Pek çok parazit üzerinde etkilidir. Kanda beyaz hücreleri artırıcı etkisi vardır. Tatlı kekik bitkisi ise baş ağrılarında özellikle sinirsel baş ağrılarında etkilidir. İdrar yolları iltihabında, üşütmelerde, öksürük ve balgam sökülmesinde, ruhsal sıkıntılarda etkilidir. Adale ağrılarında romatizma hastalıklarında kullanılır.

Aromaterapi

Kekik aromatik yağı timol ihtiva eden bitkisel bir kokusu vardır. İyi bir uyarıcıdır ve balgam söktürücüdür. Soğuk algınlıklarında romatizmal ağrılarda ve böcek sokmalarında kullanılır.

Kozmetikte Kullanım

Aknede, ekzemada, ciltteki kızarıklıklarda, cildi temizlemek için ve ciltteki çıbanda, saç dökülmesinde kullanılır.

Kullanım Şekli

Kekik aromatik yağı, masaj tarzında banyoda ve buğu tarzında, stres için banyo suyuna bir kaç damla damlatılır. Baş ağrısında, eklem ağrısında uygulanmaktadır. Akciğer problemlerinde buğu tarzında uygulama söz konusudur. Dilüe edilmeden kullanılmamalıdır. Hamilelikte kullanılmaz. Kırmızı kekik toksik etkiye sahip olduğu için hiç kullanılmamalıdır.

Uygun Karışımları

Limon Bergamot Melisa Biberiye Lavanta Sardunya.

Prostat İltihabı « Hastalıklar

İdrar borusu iltihabının yukarıya çıkarak ya da idrar yolları iltihabının aşağıya inerek prostata bulaşması sonucu prostat iltihapla ortaya çıkar. Zayıf bir ihtimalle kan dolaşımı ile de bulaşabilir. Sözgelimi bademcik ve burun deliği iltihapları, çürük dişler ya da lenf yolu üstündeki aksaklıklar (makat yaraları, kalın barsak iltihapları) prostat iltihabına yol açar.

Belsoğukluğu ve verem bakterilerinden başka birçok mikrop da prostat iltihabını doğurucu etkenler olarak düşünülebilir. Hastalığın belirtileri prostat iltihaplarında ateş yükselir, idrar zorlaması baş gösterir, idrar sırasında acı duyulur. Apış arasında, idrar torbasında ve perinede sancı başlar. Sık sık akıntı meydana gelir. Kronik iltihaplanmalarda bağırsaklarda sürekli bir gerilim ve eziklik duyulur. Prostat iltihaplarının sık sık sinir hastalıklarına da yol açtığı görülmektedir. Hekim müdahalesi zorunludur.

Destekliyoruz arkadaş - arkadas - partner - partner - arkadaş - proxy - yemek tarifi - powermta - powermta administrator - Proxy