Sağlık ve Sağlıklı yaşam siteniz

Sigarayı Yürürken İçmeyin « Genel

Türkiye Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Oğuz Taşdemir, yürüyüş sırasında sigara içilmesinin, kalp ve diğer organlar açısından büyük risk oluşturduğunu söyledi.

Doç. Dr. Taşdemir, sigaranın kalp ve damar sisteminde tahribat oluşturduğunu ve kalbi besleyen koroner damarları daraltığını kaydetti. Kalp ve damar sisteminden, sindirim sistemine kadar birçok organı kötü yönde etkileyen sigaranın, spor yaparken veya yürüyüş sırasında içilmesinin, zaten zararlı olan sigaranın riskini daha da artırdığını ifade eden Doç. Dr. Taşdemir, yürüyüşle birlikte efor esnasında kalbin çalışma hızı ve kasılma gücünün arttığını anlattı.

Doç. Dr. Taşdemir, şöyle devam etti: “Böyle bir durumda kalbin oksijen ihtiyacı maksimumdur. Ancak bu esnada sigara içimi kalpte oluşan oksijen miktarını azaltır. Bu da kalpte istemi adı verilen, kalbin yetersiz beslenme tablosunu ortaya çıkartır. Bu tablonun ilerlemiş hali ise kalp krizidir. Sigara bağımlılarında daralmış ve bozulmuş kalp damarı varken, bir de böyle bir tablo söz konusu olursa, bu kişilerin kalp krizi geçirme riski çok yüksektir.”

Kalbin yetersiz beslenmesinin, vücuttaki bütün damarlar için tehlike oluşturduğuna işaret eden Doç. Dr. Taşdemir, beyin damarlarında da aynı sorunun olmasının, bayılmalara ve daha ileri risklere, felçlere sebep olacağını bildirdi.

Doç. Dr. Taşdemir, “Vücudumuzda spor yaparken oluşan oksijen açığı, spor sonrası dönemde kapatılmaktadır. Bu dönemde içilen sigara risk oluşturmaktadır. Sağlık için zararlı ve zaten hiç içilmemesi gereken sigara, yürüyüş esnasında kesinlikle içilmemelidir” diye konuştu.

Astigmatizm « Gözler

Astigmatizm nedir?
Kornea veya göz merceğinin kavislenmesinde meydana gelen bir
hatadır. Bu hata yüzünden ışık ışınları retinaya ortak bir mihraktan çarpmamakta ve bunlarda bir eşitsizlik bulunmaktadır.

Astigmatizm neden ileri gelir?
Göz kürelerinin büyüme şeklinden. Bu hal irsidir.

Bir kişi astigmat olduğunu nasıl anlar?
Astigmat olan kişiler göz yorgunluğuna ve bulanık görmeye daha meyillidirler. Kısa bir süre içerisinde her şeyin normal olmadığını anlayacaklardır.

Astigmatizm nasıl tedavi edilir?
Gerekli gözlüklerin kullanılmasıyla belirtiler giderilecek ve görüş büyük ölçüde düzelecektir.

Astigmatizm kendiliğinden iyileşir mi?
Hayır.

Astigmatizm körlüğe neden olabilir mi?
Hayır.

Keyif Veren İlaçlar « İlaçlar

Keyif veren ilaçlar nedir?

Bunlar ağızdan, enjeksiyonla veya solunum yoluyle alındığı zamanlarda akli işlemde değişiklikler meydana getiren ilaçlardır. Bu değişikliklerin bir karakteristiği, kişinin gerçeklerden kopması ve bir hayal alemine dalmasıdır. Yine bu gibi hallere giren kişi fantezileri gerçekler olarak kabul etmeye başlamaktadır.


Keyif veren ilaçların faydası nedir?

Aslında, günümüzde bunların hiçbir faydası yoktur. Ancak kişiye gerçek olmayan mutluluk getirmekte ve kendisini, kısa bir süre için bile olsa, var oluşun katı gerçeklerinden uzaklaştırmaktadır. Bu ilaçların alınmasıyla aklın genişlemekte olduğu iddiasında en ufak bir gerçek payı yoktur.


En çok kullanılan keyif verici ilaçlar hangileridir?

En çok kullanılanlar LSD, STP ve marijuanadır.


Bu ilaçların özel tesirleri nedir?

LSD ve marijuana yalancı bir keyif ve güçlülük sağlamakta, kullanana aslında kendisinde olmayan anlayış kudreti olduğu hissini uyandırmaktadır. Böylece, bu ilaçların tesiri altındayken, kişi karışık gerçeklik problemlerini çözebileceğine inanmakta veya gerçek yaşantısında karşı karşıya bulunduğu büyük fiziki ve duygusal engelleri aşabilecek kudrette olduğunu hissetmektedir.


Marijuana nasıl alınmaktadır?

Bu genellikle sigara halinde içilmekte olan bir bitkidir. Duman solunum yoluyla vücuda girmekte ve buradan da kana karışmaktadır.


LSD ve STP nasıl alınmaktadır?

Bunlar ya hap halinde veya ilaç bir şeker parçası üzerine damlatılarak alınmaktadır.


Marijuana zararlı mıdır?

Evet. Her şeyden önce bir alışkanlık haline gelebilir ve kişi artık onu kullanmadan yapamaz. Ayrıca kişiler bunun tesiri altındayken anormal ve çok kez tehlikeli olabilecek şeyler yapmaktadırlar.


LSD ve STP almanın zararlı sonuçları var mıdır?

Evet. Bu ilaçların tesiri altında olan insanın rasyonel olarak düşünme yeteneğinin tamamen yok olduğu kesinlikle tespit edilmiştir. Ayrıca, birçok kişinin beyinleri bunları kullanmakla sürekli hasara maruz kalmıştır.


Bu gibi ilaçların alınması herhangi bir şekilde faydalı olabilir mi?

Normal kişilere değil. Ancak, bazı doktorlar ölümle sonuçlanacağı bilinen hastalıklarda hastanın endişe ve gerilimini azaltabilmek için hastaya bu ilaçları vermektedirler.


Destekliyoruz arkadaş - arkadas - partner - partner - arkadaş - proxy - yemek tarifi - powermta - powermta administrator - Proxy