Sağlık ve Sağlıklı yaşam siteniz

Menenjit « Sinir Hastalıkları

Menenjit nedir?
Beyin ve omurilik örtülerinde meydana gelen bir enfeksiyondur.

Menenjitin belirtileri nelerdir?
Nöbetin, ciddi baş ağrılarının, boyun tutukluğunun ve çok kez koma halinin aniden gelmesi. Belkemiği muayenesinde omurga sıvısında iltihaplanma görülebilir. Bu omurga sıvısı mikroskop altında incelenecek olursa cerahatlanmış hücrelere, bazen de menenjite neden olmuş mikroplara rastlanılabilinir.

Menenjitin muhtelif nedenleri hangileridir?
Bazıları cerahat yapan bakterilerin getirdiği enfeksiyondan meydana gelmektedir. Bazıları ise orta kulaktan veya sinüslerden yayılan enfeksiyonlardan gelişmiş olabilir. Başka akut tipte menenjitler virüslerden meydana gelmektedir. Yine bunlardan başka menenjit tipleri verem ve frengi ile gelmektedir.

Menenjit teşhisi kesin olarak nasıl yapılmaktadır?
Belkemiğinden su almakla ve belkemiği sıvısının analiz edilmesiyle.

Menenjit nasıl tedavi edilmektedir?
Bu tamamıyla hastalığın gelişme nedenine tabi olacaktır. İltihap yapan bakteriden ileri gelen menenjitler antibiyotikler veya sulfamidlerle başarılı olarak tedavi edilebilmektedir. Virüsle gelen menenjitlerin çoğunluğu araza göre «semptomatik» tedavi görmelidir. Günümüzde verem ve frengiden ileri gelen menenjitler için özel tedavi metotları tatbik edilmektedir.

Menenjit tedavi edilebilir mi?
Evet. Hastalıkların büyük çoğunluğu günümüzde var olan ilaçlarla tedavi edilebilmektedir.

Semizotu « Besinler ve Özellikleri

Bahçelerde yetiştirilen kültür çeşitleri ile doğada kendiliğinden yetişen yabanileri sebze olarak yenilen mayhoş tatlı Semizotu'nu veren, Semizotugiller'in örnek bitkisidir. Anayurdu Hindistan olan semizotu, tüm dünya ile ülkemizde yaygın olarak yetişmekte ve yetiştirilmektedir.

Semizotu, en çok 30 cm. kadar boylanabilen bir ya da çokyıllık otsu bir bitkidir. Yuvarlağa yakın oval biçimli, yeşil renkli etli ve sulu yaprakları vardır. Bu yapraklar ile yine etli ve sulu olan yaprak sapları yenilir.

Bitkinin küçük çiçekleri genellikle sarı, bazen eflatun, pembe ya da kırmızı renkli olur. Erselik özellikler taşıyan çiçeklerinin döllenmesiyle olgunlaşan küçük kapsül durumundaki meyvelerinin içinde çok sayıda siyah renkli minik tohum bulunur. Kültür çeşitlerinin yaprakları daha irice ve yabanilerininki küçük olan semizotunun kıymalı ve pirinçli yemeği yapılır. Ayrıca semizotu yapraklan, çiğ olarak öylece ya da salatalara katılarak yenilir.

BESİN DEĞERLERİ

100 gr. taze semizotunun besin değerleri şunlardır: 32 kalori; 2 gr. protein; 3,8 gr. karbonhidrat; 0 kolesterol; 0,4 gr. yağ; 1,4 gr. lif: 4 mgr. fosfor; 40 mgr. kalsiyum; 0,2 mgr. demir; 80 mgr. sodyum; 45 mgr. potasyum; 180 IU A vitamini; 0,04 mgr. B1 vitamini; 0,03 mgr. B2 vitamini; 0,03 mgr. B6 vitamini ve 8 mgr. C vitamini.

SAĞLIĞIMIZA YARARLARI

Yukarıda sayılan besin değerlerinin yanı sıra;

o Semizotu, içerdiği yüksek oranlı lifiyle peklik (kabızlık) çekenlere iyi gelir.

o Yaşlı, hasta ve diyet yapan kişiler için çok uygun bir sebzedir.

o Semizotunun içerdiği omega 3 doymamış yağlar, balıklarınkiyle kıyaslanabilecek düzeydedir: Geleneksel olarak gut hastalığına, baş ağrısı ve bedendeki diğer ağrılara iyi geldiğine inanılmaktadır. Günümüzde yapılan bilimsel araştırmalar, semizotunun sağlığa yararlı bu etkisinin varlığını doğrulamaktadır.

Sayılan bütün bu etkileri için semizotu, diyete katılıp bolca yenilmelidir.

BİTKİSİNİN ÜRETİLMESİ

Semizotu bitkisi tohumlarıyla çoğaltılır. Bahçemizde derince kazılıp tırmıkla düzeltilerek hazırlanan tavalara tohumları serpme yöntemiyle biraz seyrekçe ekilir ya da 20 cm. aralıklı sıralara seyrekçe ekim yapılır. Toprak, tohumlarının derine inmemesi için ekimden sonra hafifçe karıştırılır. Ardından süzgeçli kovayla su verilir. Tohumlar 15 gün içinde çimlenir ve bitki toprakta görülmeye başlar.

BİTKİSİNİN YETİŞTİRİLMESİ

İklim isteği: Semizotu, ılık iklim bitsidir. Soğuktan ve kırağıdan korkar. Kışı ılık geçen bölgelerde, sonbahar ve ilkbahar arasında da yetiştirilebilir.

Toprak isteği: Toprak bakımından fazla seçici olmayan semizotu bitkisi, ağır karakterli ve fazla nemli topraklardan hoşlanmaz. Hafif karakterli ve organik madde yönünden zengin kumlu ya da kumlu-tınlı topraklarda bitkilerden en iyi sonuç alınır.

Toprak işleme: Semizotu bitkisinin tavasındaki yabani otlar, elle ya da hafif çapalamayla ayıklanmalıdır.

Sulama: Yaz mevsiminde, sıcak ve kurak havalarda, semizotunun düzenli olarak sulanması gerekir.

Gübreleme: İyi yanmış çiftlik gübresi ile kompost gübre, semizotu için en uygun olanlardır. Ancak, bir miktar fenni kompoze gübre ile bitkinin yaprak verimi düşükse şerbet verilerek desteklenmesi semizotuna yararlı olur.

Hasat (Derim): Semizotu tohumları yerine ekildikten 60-70 gün kadar sonra, bitkinin hasadı başlar. Batı ülkelerinde, bitkinin yaprak ve sapları kesilip hasat edilmektedir. Bizde, yakın zamanlara kadar, bitki, kökleriyle sökülüp hasat edilmekte ve piyasaya da öyle çıkarılmaktaydı. Günümüzde yalnızca saplı yapraklarının kesilerek satışa çıkarıldığına tanık olmaktayız.

Hastalık ve zararlılarıyla mücadele: Semizotu bitkisine dadanacak zararlı ve hastalıklarla, uzmanlara danışılarak ve uygun tarım koruma ilaçları kullanılarak zamanında, eksiksiz ve aksatılmadan mücadele sürdürülmelidir.

Septum Deviasyonu « Burun ve Sinüzüt

Septum deviasyonu nedir?
Septum, burnu iki bölüme ayıran kısımdır. Kıkırdak ve kemikten teşekkül etmiştir. Bu bölme eğri olup tam ortada bulunmadığı zaman buna septum deviasyonu veya sapmış septum denmektedir.

Septum deviasyonu neden ileri gelir?
Bunların çoğu hatalı gelişmeden ileri gelir. Ancak, burunda meydana gelen yaralanmalar kırık veya çıkık gibi olaylar da bu kusurun meydana gelmesine sebep olabilir.

Septum deviasyonunun belirtileri olur mu?
Genellikle hayır. Çok kişilerde burun tıkanması olmadan belirli septum deviasyonları bulunmaktadır. Belirti olduğu zaman bu bir burun deliğinin tıkanmış olması veya bu delikten zor nefes alınabilmesi, bu durumla beraber veya yalnızca baş ağrıları görülmektedir.

Tıkanıklık yapan septum deviasyonu nasıl düzeltilebilir?
Burun septumunu mukoza-altı (submucous) düzeltme denilen bir ameliyatla bu durum düzeltilmektedir.

Mukoza-altı düzeltme ameliyatı tehlikeli olabilir mi?
Hayır. Ameliyat burun içinden yapılan bir kesit (ensizyon) ile gerçekleştirilmektedir. Kemikli ve kıkırdaklı septumun iki tarafındaki zarlar yukarı kaldırılarak, kabarık, çıkıntılar ve ayrıca kemik ve kıkırdakta deforme olan kısımlar kesilip alınır. Bu ameliyat lokal anestezi altında yapılmaktadır.

Mukoza-altı ameliyatı hangi yaşta yapılmalıdır?
Bu arzuya bağlı bir ameliyat olduğundan, bu ameliyat burun kemikleri tam geliştikten sonra yapılmalıdır. Ki bu da genellikle 17 yaşından sonra yapılmaktadır.

Mukoza-altı ameliyatları ne derece başarılı olur?
Elde edilen sonuçlar genellikle mükemmel sayılır.

Mukoza-altı ameliyatlarından sonra komplikasyon olur mu?
Çok az vakalarda ameliyattan sonra burundaki tampon (tıkaç) çıkarıldığı zaman kanama olmaktadır. Bu durum doktor tarafından kolaylıkla kontrol altına alınabilinmektedir.

Mukoza-altı ameliyatlarından ne kadar süre sonra hasta işine dönebilir?
Genellikle on ila on dört gün sonra.

Bu ameliyat için hastanede ne kadar kalınması gerekmektedir?
Bir veya iki gün.

Mukoza-altı ameliyatı yapıldığı sırada aynı zamanda burnun biçimini düzeltmek için bir plastik ameliyat yapıldığı da olur mu?
Evet. Çok kez bu iki işlem birleştirilir ve aynı zamanda yapılır.

Septum deviasyonu   burunda yapılacak bir plastik ameliyata engel olur mu?
Hayır. Ancak burunda plastik ameliyatı yapmakta olan bir operatör, operasyon sırasında burunda septum deviasyonu olduğunu görürse de aynı operasyonla düzeltme yoluna gidebilir.

Destekliyoruz arkadaş - arkadas - partner - partner - arkadaş - proxy - yemek tarifi - powermta - powermta administrator - Proxy