Sağlık ve Sağlıklı yaşam siteniz

Beyin Testleri « Sinir Hastalıkları

Lomber punksiyon nedir ve ne maksatla yapılmaktadır?

Bir beyin-belkemiği sıvısı örneği elde edilmek için yapılmakta olan bir işlem veya testtir. Bu sıvı, beyni ve merkezi sinir sistemini yıkamaktadır. Bu test yoluyla beyin içerisindeki baskıyı direkt olarak ölçme imkanı elde edilmekte ve bu suretle beyin tümörleri gibi hallerde meydana gelen fazla baskılar direkt olarak ölçülebilmektedir. Bu sıvıdaki maddeler merkezi sinir sisteminde bulunabilecek muhtelif hastalıklara göre değişik olmaktadır. Bu teste çok kez gerek duyulmakta, hastanın tedavisini ve teşhisini üzerine alan doktora çok önemli bilgiler temin etmektedir. Böylece, sinir sisteminde meydana gelen enfeksiyonlarda beyin-belkemiği sıvısının incelenmesi çok hallerde enfeksiyon bulunduğunu gösterecek ve enfeksiyonu getirmekte olan organizmin cinsini tayinde yardımcı olacaktır. Bu testin yapılmasına bazı hallerde, tehlikeli veya sakatlığa neden olabileceği düşüncesiyle, birçok aileler karşı koymaktadırlar. Bu doğru bir hareket değildir. Bu işlem ihtisas sahibi bir doktor tarafından yapıldığı zaman çok emniyetli olup hiçbir tehlikesi yoktur. Ancak, kafatası içerisinde fazla bir basınç bulunmaktaysa, özel tedbirlerin alınması gerekli olacaktır.


Pnömoansefalografi nedir?

Radyoaktif bir madde damardan enjekte edildikten sonra yapılan bir testtir. Bu testle beyin taranmakta ve radyoaktif maddenin beyin dokularında nasıl yerleştiği bilinmektedir. Depositoda görülen normal dışı değişiklikler beyinde bir tümör veya kist bulunduğunu belirli bir şekilde gösterecektir.


Aynı zamanda"bilgisayarlı tomografi" olarak adlandırılan"vantikülografi" beyin anormalliklerini göstermekte yararlı mıdır?

Evet, yeni geliştirilmiş oları bu X ışını tekniğiyle bütün beyin bölgesi içerisinde o kadar küçük bölümlerin resimleri alınabilmektedir ki, bunlar bütün ayrıntıları ile incelenebilmektedir. Başka hiçbir teşhis aleti ile görülemeyecek tümör ve kistlerin dış hatları bu işlem sayesinde görülmekte ve incelenebilmektedir.


Elektroansefalografi nedir?

Bu,   beyinde normal olarak meydana gelmekte olan,   çok az elektrik faaliyetini kaydeden ve beyin hareketlerini aksettiren faaliyetleri kaydeden bir yöntemdir. Bu aktiviteyi büyük ölçüde büyültmekte olan bir sistemle bu hareketler kağıda dalgalar sekilinde kaydolmaktadır. Bundan dolayı bunlara"beyin dalgaları" denmektedir. Normal görüntüler çok karakteristik olup beyindeki hastalıklar bariz değişiklikler arz etmektedir. Tümörler, felçler ve yaralanmalar kendilerine has olan değişiklikler gösterecektir. Ad kolaylığı bakımından bu işleme E.E.G. denmektedir.


Elektroansefalografi beyin hastalıklarını göstermekte yardımcı olan ve doğru bir teşhis metodu mudur?

Evet, ama tek bir test olarak kullanılmamalıdır. Başka teşhis testleri ile birlikte yapılmakta olduğu zaman kıymeti büsbütün artmaktadır.


Arteryografi nedir?

Bu metotta X ışınları geçirmeyen bir madde beyin damarlarına enjekte edilmektedir. Bu genellikle karotis arterlerinden birinden veya başka damarlardan yapılmaktadır. Bu işlem yapılırken röntgen filmleri alınmaktadır; bunlar beyindeki dolaşımı, arter ve damarların durumlarını göstereceklerdir. Anormal damarlar böylece görülebilecektir. Tümörler nedeniyle baskılar veya yer değiştirmeler de bu filmlerde görülebilinir.


Üretra İltihapları (Belsoğukluğu Vb.) « Mesane ve Üretra

Üretra iltihapları sık sık görülmekte midir?
Evet.

Üretra iltihabının en genel sebebi ne olmaktadır?
Belsoğukluğu (gonore.)

Belsoğukluğu cinsel temas dışında başka yoldan alınabilmekte midir?
Bu çok nadir vakalarda meydan gelmektedir ve geldiği zaman yalnız kadınlarda olmaktadır.

Belsoğukluğunun belirtileri nelerdir?
a.  Tedbirsiz yapılan bir cinsel temastan yaklaşık bir hafta ile on gün sonra krema biçiminde bir üretra ifrazatı görülecektir. Bu ifrazat erkeklerde penisin ucundan, kadınlarda ise vulvanın başından çıkmaktadır.
b.  Sık sık sancılı idrar edilmesi.
c.  İdrarda kan ve cerahat.
d.  Dış genital organlarında sancı ve şişkinlik.

Uretradan bir ifrazat her zaman belsoğukluğu olduğuna mı işaret etmektedir?
Hayır, bu bir trikomonas enfeksiyonundan ileri gelmiş veya streptokok, stafilolok ve başka mikroplardan da gelişmiş olabilecektir.

Belsoğukluğunun müspet teşhisi nasıl yapılmaktadır?
Belsoğukluğu mikrobunun, mikroskop altında görülmesiyle. Bu uretradan cerahatin bir kısmının alınmasıyla yapılmaktadır.

Belsoğukluğu ve frengi her zaman beraber mi gelmektedirler?
Hayır. Ancak bu durumlardan birine rastlandığı zaman, öteki için de esaslı bir araştırma yapılmalıdır.

Belsoğukluğu nasıl tedavi edilir?
Antibiyotik ilaçlar zamanında ve gerekli şekilde kullanıldığı takdirde, hastalık birkaç gün içerisinde iyileşecektir.

Antibiyotik ilaçların tesirlerini göstermesi için ne kadar süre geçecektir?
Bu ilaçların tesiri yirmi dört ile kırk sekiz saat arası bir süre sonra kendisini göstermeye başlayacaktır.

Belsoğukluğu olan bir hastanın kendi kendisini tedavi etmeye kalkışması emniyetli midir?
Kesinlikle hayır. Bir hasta kendi bilgisine dayanarak antibiyotikler kullanırsa hastalık kronik bir hale dönüşebilir. Bu ilaçların bir doktor kontrolü altında alınması muhakkak surette gereklidir.

Bütün belsoğukluğu mikropları yeterli şekilde antibiyotiklere cevap vermekte midirler?
Hayır. Doktor hangi tip mikrobun hastalığa sebebiyet verdiğini tespit edecek ve bunun iyileşmesi için çok kez verdiği antibiyotik ilaçların cinsini değiştirmek zorunluluğunda kalabilecektir.

Belsoğukiuğunun yetersiz ve kötü metotlarla tedavi edilmesi hali meydana gelebilecek komplikasyonlar hangileridir?
a.  Erkeklerde,   enfeksiyonun   prostat  guddesine,   testislere   veya "epididimis"e yayılması.
b.  Üretrada bir daralma meydana gelebilir.
c.  Kadınlarda hastalık servikse, vulvaya, Fallop tüplerine ve yumurtalıklara yayılabilir.

Belsoğukluğu kısırlığa neden olabilir mi?
Evet. Kadınlarda kısırlığın en büyük nedeni belsoğukluğu olmaktadır. Erkeklerde hastalık testislere veya "epididimis"e yayılmışsa kısırlık meydana gelebilir.

Belsoğukluğu iktidarsızlığa neden olur mu?
Hayır.

Çam « Aromaterapi

Latincesi Pinus Palustris olup kışın yaprak dökmeyen iğnemsi yapraklı ağaçlardır. Ülkemizde 90 kadar türü vardır.

Herbal Terapi

Sindirim sistemi rahatsızlıklarından safra kesesi taşları ve ishallerde, idrar yolları iltihaplarında, psikolojik yorgunluklarda, solunum sistemi rahatsızlıklarından sinüzitte bütün solunum sistemi iltihabı enfeksiyonlarında, astımda ve bronşitte kullanılır.

Aromaterapi

Çam aromatik yağı çok sert, koyu yapıda, kâfur kokusundadır. Antiseptik etkisi mevcuttur. Bütün viral enfeksiyonlarda, öksürükte ve soğuk algınlıklarında kaslardaki ağrılarda ve romatizmal hastalıklarda etkilidir.

Kozmetikte Kullanım

Ölü hücrelerin temizlenmesinde, terlemede, tonik olarak kullanılır.

Kullanım Şekli

Masaj tarzında, banyoda, buğu şeklinde, lapa tarzında uygulanır. Göğüs ağrılarında ve soğuk algınlıklarında masaj tarzında uygulanır. Kanı hızlandırıcı ve kaslardaki ağrıları giderici etkisinden ve ayaklardaki terlemeyi gidermek için bir kaç damla sıcak suya konulur. Uzun süreli kullanımlarda dilüe edilerek kullanılmalıdır.

Uygun Karışımları

Lavanta Biberiye.

Destekliyoruz arkadaş - arkadas - partner - partner - arkadaş - proxy - yemek tarifi - powermta - powermta administrator - Proxy