Bronşiektazi

Bronşiektazi « Üst Solunum Yolları  

Bronkoskopi nedir?
Bu işlem, bronş borularına radio-opak (X ışınlarını geçirmeyen) bir madde karıştırılmış sıvı enjekte edildikten sonra o bölgenin röntgen filmlerinin alınmasıdır. Bu filmde büyük ve küçük bronş borularının bütün dış hatları mükemmel bir şekilde görülebilinecektir.

Bir bronkoskopide ne görülebilir?
Röntgen filmlerinin ve balgam tahlillerinin kesin teşhis verememekte oldukları akciğer durumlarında bronkoskopiler ölçülemeyecek derecede yararlı olmaktadırlar. Kanamanın asıl nereden gelmekte olduğunu ancak bronkoskopiler gösterebilir. Solunum yo-luyle akciğerlere girmiş bulunabilecek yabancı maddeleri, bronşta (akciğer borusunda) gelişmiş olan bir tümörü veya akciğerde meydana gelmiş bir kanserin nerede bulunduğunu gösterir. Bronşda meydana gelen bir engellenmeyi de bronkoskopi ile görmek mümkün olmaktadır.

Bronkoskopinin başka ne gibi yararları vardır?
Bronkoskop ile emme de yapılabilineceği için, cerahat ve balgamla tamamen tıkanmış olan yerler bu yolda emme suretiyle boşaltılabilecektir. Mevcut hastalığın tam anlamıyla teşhis edilebilmesi için gerekecek laboratuar testlerinde kullanılmak için elzem biyopsi maddeleri de bronkoskopi yoluyla temin edilebilecektir. Bazı haller de bir ülserleşme veya kanama alanı bronkoskopi yoluyla dağlanılabilir ve gerekli tedavi gerçekleşmiş olur.

Bronşiektazi nedir?
Bronş borularının genel olarak veya bazı küçük lokalize alanlarda genişlemesi ile meydana gelen kronik bir hastalıktır.

Bronşiektazi kaç şekilde olur?
 a. Doğmalık (doğumla gelen) bronşiektazi.
b. Sonradan gelen bronşiektazi olmak üzere iki şekilde olur.

Bronşiektazinin belirtileri ve komplikasyonları nelerdir?
Kronik, dumanlı bir öksürük; genellikle bol balgam ifrazatıyla, astım, akciğerlerdeki hava torbalarının incelmesi (amfizem), bronş borularında kanama, akciğerlerde apse gelişmeleri veya zatürree.

Bronşiektazi normal bir göğüs röntgen filmi ile teşhis edilebilir mi?
Kesin olarak değil. Bronş borularına bir tüp indirilmesi gerekebilir. Bronkoskopi veya teşhisi kesinleştirmek için bir bronşogramın alınması gerekli olabilir.

Bronşiektazinin asıl tedavi metotları nelerdir?
a. Bronş borularından balgam ifrazatının devamlı olmasının temini. Bunu gerçekleştirebilmek için ifrazatın yumuşatılması gerekmektedir; bunun elde edilmesi için de bazı balgam söktüren ilaçların verilmesi gerekir.
b.  Enfeksiyonun kontrol altına alınması için antibiyotik ilaçlar verilir.
c.  Muayyen ilaçların solukla içeriye çekilme yoluyla alınması bronş borularının genişletilmesine yardımcı olabilir.
d.  Muhtelif duruşlarda drenaj (vücudun üst kısmı bir yatak veya masadan aşağı sarkık, dik ve başka pozisyonlarda öksürme) bronş borularının cerahat ve balgamdan boşaltılması için çok yararlı olabilmektedir. Bu günde birkaç kez tekrarlanmalıdır.

Bronşiektazi için ameliyat gerekli olabilir mi?
Evet, eğer bronşiektazi lokalize ise, başka deyimle akciğerlerin küçük bir kısmı genişlemişse. Bu gibi bir halde akciğerin bu kısmı ameliyat yoluyla kolayca alınabilecektir. Ayrıca, bronşiektaziden ileri gelmekte olan ciddi kanamalar ciğerin o kısmının alınmasını gerektirir.

Bronşiektazi için yapılan ameliyatlar tehlikeli midir?
Günümüzde ciğerin bir kısmının veya tamamının alınması için yapılan ameliyatlar (lobektomi veya pnömonektomi) göğüs cerrahları tarafından emniyetle yapılabilmektedir.

Bronşiektazi ameliyatından kurtulma oranları nedir?
Akciğerin bütün hastalanmış olan kısımlarının alınmış olması şartıyla hastaların % 95'den fazlası kurtulur ve bu hastalıktan iyileşir. Gerekli yapılmış olan akciğer fonksiyonu testleriyle alınması gereken kısım emniyetli bir şekilde önceden tespit edilebilmektedir.