Üst Solunum Yolları

Grip Ve Enfluenza « Üst Solunum Yolları

Grip nedir? Bu terim enflüenzaya benzer bir hastalık için kullanılmaktadır. Bu ateşli, adale ağrılarına neden olan, sancı, öksürük, akan bir burun, yutak ağrısı, solunum yolları iltihaplanması meydana getiren çok bulaşıcı bir hastalıktır. Grip ve enflüenzanın asıl nedenleri bilinmekte midir? Yerli tipi tecrit edilmiş olan ve A ve B olarak bilinen iki özel virüsten ileri gelebilmektedir. Bu enfeksiyonları getiren daha birçok virüs bulunduğu şüphesizdir. Nezle ile grip ve enflüenzayı ayıran belirli farklar nelerdir? Grip ve enflüenzaya yakalanan kişilerde nezleye yakalananlara oranla be... Devamı »»»

Bronşiektazi « Üst Solunum Yolları

Bronkoskopi nedir? Bu işlem, bronş borularına radio-opak (X ışınlarını geçirmeyen) bir madde karıştırılmış sıvı enjekte edildikten sonra o bölgenin röntgen filmlerinin alınmasıdır. Bu filmde büyük ve küçük bronş borularının bütün dış hatları mükemmel bir şekilde görülebilinecektir. Bir bronkoskopide ne görülebilir? Röntgen filmlerinin ve balgam tahlillerinin kesin teşhis verememekte oldukları akciğer durumlarında bronkoskopiler ölçülemeyecek derecede yararlı olmaktadırlar. Kanamanın asıl nereden gelmekte olduğunu ancak bronkoskopiler gösterebilir. Solunum yo-luyle akciğerlere girmiş bulun... Devamı »»»

Larenjit « Üst Solunum Yolları

Larenjit nedir? Ses tellerinin veya gırtlağın iltihaplanmasıdır. Bu genellikle bir virüs veya bakteri enfeksiyonundan meydana gelmektedir. Larenjit için başka nedenler de olabilir mi? Evet. Bazı vakalar verem enfeksiyonundan ileri gelebilmektedir ve yine başkaları gırtlağın frengi enfeksiyonundan etkilenmiş olmasından meydana gelebilir. Larenjitin genel belirtileri nelerdir? a.  Hafif veya orta derecede ateş. b.  Boğuk seslilik veya sesin tamamen kaybolması. c.  Yutakta ağrı. d.  Kuru bir öksürük. Akut larenjitin tedavisinde neler tavsiye edilir? a.  Konuşmamak. b.  Su, çay, m... Devamı »»»

Soğuk Algınlığı (Nezle) « Üst Solunum Yolları

Soğuk algınlığı (nezle) nedir? Burunda ve boğazda meydana gelen akut iltihaplanmadır. Nezle neden meydana gelir? Bir virüs, enfeksiyon getiren bir etken grubundan. Bunlar bakterilerden bile o kadar daha küçüktür ki, normal bir mikroskop altında görülememektedirler. Nezle bulaşıcı mıdır? Evet, hem de çok bulaşıcıdır. Nezle nasıl bulaşır? Öksürme, aksırma ve başka bir kişi ile temas halinde olmakla. Hangi durumlarda insan nezleye daha kolay yakalanır? a.  Genel zafiyet veya aşırı yorgunluk hallerinde. b.  Enfekte ve büyümüş olan bademcikler veya lenf bezleri olduğu durumlarda. ... Devamı »»»