Tiroid Bezi

Tiroid Bezinin Cerrahisi « Tiroid Bezi

Tiroid bezine cerrahi müdahale ne zaman gerekli olmaktadır? a.  Guatr, nefes borusuna devamlı baskı yaparsa veya devamlı ses kısıklığına neden olursa. b.  Hipertiroidizm (bezin fazla faaliyet göstermesi) iyot ve antitiroid uçların verilmesinden sonra da fazla faaliyetini sürdürürse. c.  Bezde doktorun elle hissedebileceği bir veya birden fazla nodül (yumru) bulunmaktaysa. Bu nodüller için de zehirlenmenin gelişmesini önlemek ve muhtemel bir kanser gelişmesine engel olmak için bu gibi hallerde ameliyatın yapılması öngörülmektedir. Tiroid bezi hastalıklarında ameliyat olma gereği ne zaman ... Devamı »»»

Tiroid (Tiroid Yangılanması) « Tiroid Bezi

Tiroidit nedir? Tiroid bezi içerisinde bakteri veya virüsten meydana gelen bir iltihaplanma. Son araştırmalar göstermiştir ki bu vakaların büyük bir yüzdesi kendiliğinden hareket eden muaf mekanizmalardan ileri gelmektedir. Başka deyimle, kişi bilinmeyen bir nedenle antikorlar üretmeye başlamaktadır ve bunlar tiroid bezine saldırıya geçmektedirler. Tiroidit az rastlanan bir durum mudur? Hayır. Önceden tahmin edildiğinden de fazla rastlanan bir durumdur. Tiroiditin belirtileri nedir? Nöbet, bez üzerindeki boyun bölgesinde ağrı ve sancı, ses kısıklığı ve yutkunurken zorluk çekilmesi. ... Devamı »»»

Tiroid Bezi « Tiroid Bezi

Tiroid bezi nerede bulunur? Boynun ön alt kısmında nefes borusunun etrafında. Normal olarak üç kısımdan ibarettir. Nefes borusunun iki tarafında birer lop ve berzah (istmus) diye adlandırılan bir bağlantı kısmı. Her lop yaklaşık 5 santim çapındadır. Nefes borusunun önünden geçen orta kısmın çapı ise yaklaşık 1,5-2 santimdir. Tiroid bezinin fonksiyonu nedir? Alınan gıdayı enerjiye çeviren ve o enerjiyi gerekli şekilde harcayan metabolizmanın düzenleyicisi olan tiroid bezi vücudumuzun en önemli organlarından biridir. Tiroid bezi, salgı bezlerinden biri midir? Evet. Tiroksin denilen horm... Devamı »»»