Başağrısı

Başağrısı « Sinir Hastalıkları  

Baş ağrısının anlamı nedir?
Baş ağrıları en çok rastlanan hastalık belirtileri arasında olmaktadır ve çok kez hem hasta ve hem de doktor için en zor problemleri teşkil etmektedir. Baş ağrısı bir hastalık değil, bir belirtidir. Bundan dolayıdır ki, baş ağrıları çok çeşitli rahatsızlıklar nedeniyle meydana gelebilmektedir. Başla ilgili yapılardaki düzensizliklerden ileri gelebilir; gözler, burun, sinüsler veya kulaklar gibi. Başın içerisinde ve beyinle ilişkili hastalıklardan da baş ağrıları meydana gelebilir. Ancak, çoğunlukla baş ağrıları duygusal düzensizlikten ileri gelmektedir. Baş ağrıların başka başlıca nedenlerinden biri de vücutta genel bir bozukluğun bulunmasıdır; ateşli bütün vücuda tesiri bulunan sistemik bir hastalık gibi.

Baş ağrıları alerjilerden meydana gelir mi?
Evet.

Baş ağrısı aşırı yorgunluktan veya gerginlikten meydana gelebilir mi?
Evet.

Çok kez baş ağrısına uğramakta olan bir kişi doktoruna başvurmalı mıdır?
Evet.

Migren nedir?
Migren, tekerrürlü olarak ve şiddetli ani nöbetlerle gelen çok genel olan bir rahatsızlıktır. Çok kez, yalnız başın bir tarafında gelişmektedir. Nöbetler arasında kişi kendisini gayet rahat hissetmektedir.

Migrenin sebebi nedir?
Nedeni bilinmemektedir, ama çok kez bir ailenin birçok ferdinde görülmektedir.

Duygusal gerginliğin migrene neden olduğu görülmekte midir?
Evet.

Migrenin tedavisi mümkün müdür?
Eğer nedeni tespit edilir ve o yoldan tedaviye gidilirse evet.

İhtisas sahibi bir sinir doktoru ciddi bir sinir veya beyin hastalığından Ve önemli olmayan bir rahatsızlık veya duygusal düzensizlikten meydana gelen baş ağrıları arasında ayırım yapabilir mi?
Evet. Sinir doktorunun elinde baş ağrılarını ayırt edebilmek için birçok imkan vardır.

Baş ağrıları hiçbir zaman psikoterapiye cevap vermekte midir?
Baş ağrılarının büyük çoğunluğu duygusal düzensizliklerden meydana gelmekte olduğundan, sürekli psikoterapi, çok kez bunların tedavisini gerçekleştirebilmektedir.