Seks

Ağrılı Cinsel Temas (Disparöni) « Seks

Disparöni nedir? Cinsel temas sırasında kadının ağrı duymasıdır. Ağrılı cinsel temas fiziki veya psikolojik bir durum mudur? Genellikle psikolojiktir. Ancak kadının bir enfeksiyonu ve bir apsesi ya da rahminde mekanik bir anormalliği varsa o zaman bunun nedeni fiziki de olabilir. Disparöninin etkili bir tedavisi var mıdır? Evet. Disparöninin nedeni duygusalsa, psikoterapi ile tedavi edilebilinir. Eğer nedenler fiziki ise tıbbi yollardan tedavisi mümkündür. Evlilik ilişkilerinde cinsel anormalliği ne teşkil eder? Bu sorunun cevabını vermek çok zordur. Bir toplumda sapık kabul edile... Devamı »»»

Evlilik İlişkileri « Seks

Evlenmeden önce seks problemleri üzerinde tıbbi tavsiyeye başvurulması yararlı mıdır? Evet. Bütün evlenecek gençlerin evlenmeden önce aile doktorları ile görüşmeleri faydalıdır. Gençlerin büyük bir çoğunluğunda seks hakkında, yanlış olan inançlar ve düşünceler vardır. Bunlar gereksiz ve yersiz korkular yaratarak, çok kez sıhhatli bir evliliğin yürütülmesinde engel teşkil etmektedirler. Bir doktor evlenecek gençleri fiziki bir muayeneden geçirdikten sonra birbirlerine uygun olup olmayacaklarını tespit edebilir mi? İki kişinin anatomik veya fiziki bakımdan birbirlerine uymadığı, ancak çok n... Devamı »»»

Homoseksüellik « Seks

Homoseksüelliğin sebepleri hangileridir? Genellikle erken çocukluk çağında evdeki duygusal problemler ve duygusal davranışlardan ileri gelen bir nevroz olarak kabul edilmektedir. Homoseksüelliğin geçişmesi çocuğun annesi, babası ve kardeşleri ile olan ilişkilerine sımsıkı bağlıdır. Homoseksüellik fiziki bir sakatlık mıdır? Hayır. İnsanlar homoseksüel olarak doğmazlar. Çoğunlukla davranışla ileri gelen bir rahatsızlıktır. Homoseksüellik irsi olabilir mi? Hayır. Homoseksüellik eğilimi hangi yaşta meydana çıkar? Bazı hallerde erginlik çağının başlarında görülebilir. Erginliğe eriş... Devamı »»»

Cinsiyetin Belirlenmesi « Seks

Bir çocuğun cinsiyetini ne tayin eder? Erkeğin spermasında (menisinde) özel bir kromozomun bulunup bulunmayışı. Çocuğun hangi cinsten, yani kız mı, erkek mi olacağı ile kadının yumurtasının hiçbir ilgisi yoktur. Bir çocuğun kız veya erkek olacağı doğumdan önce tespit edilebilir mi? Ancak çok komplike ve üstelik tehlikeli olan bir testle ve o da ancak dört çocukta üçünün cinsiyetini tespit etmek mümkün olmaktadır. Ceninin etrafındaki sıvıdan bir miktar alınmakta ve hormon etütlerine sevk edilmektedir. Günümüzde bu test usulü henüz tecrübe safhasındadır ve tavsiye edilmemektedir. Bir ins... Devamı »»»