Salgın Hastalıklar

Boğmaca « Salgın Hastalıklar

Boğmaca nedir? Özel bir mikropla gelen ve solunum sisteminde arız olan bulaşıcı bir hastalıktır.                                        Boğmaca hastalığı nasıl yayılır? Hastalanan bir çocuğun öksürmesi, aksırması ve damlacık yoluyla. Ufak bebeklerde boğmaca olabilir mi? Evet, bu hastalığın kalıtımsal bir muafiyeti yoktur. Boğmacanın belirtileri nelerdir? İlk hafta normal bir soğuk algınlığına benzer. Hafif nöbet olur. İkinci hafta çocuğun öksürmesi artar ve boğmacanın karakteristik hırıltısı başlar. Hastalık ilk haftasında teşhis edilebilir mi? Genellikle hayır. Çocuk günün ... Devamı »»»

Rozeol « Salgın Hastalıklar

Çocuklarda rozeol nedir? Genellikle ufak yaşta çocuklarda olan bir virüs hastalığıdır ve 40 -41 derece yüksek ateşle meydana gelmektedir. Ateş üç gün devam etmekte ve dördüncü gün birden normale dönüşmektedir. Ateş normale dönüştükten sonra bütün vücudu bir kızıllık kaplar ve bu da bir veya iki gün sürmektedir. Rozeolun başka belirtileri de var mıdır? Bazı hallerde hastalığın başlangıç devrinde ihtilaçlar olabilmektedir. Solunum yolunda bazı belirtiler ve hafif boğaz ağrısına rastlanabilinmektedir. Boynun arkasında şişmiş lenf guddeleri bulunmasıyla hastalık kızıllık ortaya çıkmadan teşhi... Devamı »»»

Polio Ansefallt « Salgın Hastalıklar

Çocuk felcinin "ansefalitik" tipi hangisidir? Bu tip hastalıkta, hasta çocuk devamlı uykulu ve son derece sinirli olur. Çocukta spazm olabilir ve komaya girebilir; bazı hallerde göz veya yüz adaleleri felci olabilir. Bütün çocuk felci vakalarında ölüm oranı nedir? Yaklaşık % 4 ile 6 arası. Çocuk felcinin hastanede tedavi edilmesi gerekli midir? Hayır. Bazı doktorlar hastaların, özellikle hafif olan vakaların, evlerinde tedavi görmelerini tercih etmektedirler. Evlerde gerekli tertibatı almak mümkünse bütün "abortif" ve "paralitik olmayan" tip hastalar evlerinde tedavi görebilirler. ... Devamı »»»

Bulberpollo « Salgın Hastalıklar

Çocuk felcinin "bulber" tipi nedir? Bu nefes almasını ve kalp hareketini idare eden beyin kısmına gelen felçtir ve hastalığın en tehlikeli türüdür. "Bulber polio"nun gelişmekte olduğu nasıl anlaşılır? Genellikle hasta yutmakta ve nefes almakta güçlük çekmektedir. Kalp atışı düzensizdir ve kalp yetersizliği belirtilerine rastlanmaktadır. "Bulber" tipi felç genel midir? Bütün paralitik vakaların yaklaşık % 10 ile 15'i arası bu tipten olmaktadır. "Bulber" tipi felç bu hastalığın en tehlikeli olanı mıdır? Evet. Çocuk felcinden ölümlerin yaklaşık hepsi bu tip hastalıkta meydana gelmekt... Devamı »»»

Paralitik Polio « Salgın Hastalıklar

"Paralitik polio" nedir? Vakaların küçük bir oranında belirtiler devam eder ve felç hali gelişir. Felç bir kol veya bir bacağı veya iki kol ve iki bacağı ya da kol ve bacakların bazı kısımlarını etkileyebilir. Felç hali bir kısımda sınırlı kalabilir veya geniş ölçüde ve yaygın olabilir. Bazı hallerde bir yerden başka tarafa da yayılabilir. Felç gelişirken hastada ateş olur mu? Evet. Felcin gelişmesi ne kadar sürer? Ateş bulunduğu sürece, genellikle hastalık başladıktan üç ile dört gün arası. "Paralitik polio" solunum sistemi adalelerini etkileyebilir mi? Evet. Göğüs adaleleri veya... Devamı »»»

Poliomiyelit « Salgın Hastalıklar

Poliomiyelit (çocuk felci) nedir? Omuriliğinin ve beyinin bir virüs tarafından akut bir şekilde iltihaplanmasıdır. Bu hastalığa neden olan yalnız bir virüs mü vardır? Hayır, çocuk felci virüsünün birçok nesilleri vardır. Bunlar üç grup olarak tanınmaktadır, Tip I, II, III. Çocuk felcinin oluş derecesi nedir? Son on yılda ABD'de, Avrupa'da ve Doğunun gelişmiş ülkelerinde bazı çocuk felci vakalarına rastlanmıştır. Ancak, Afrika, Asya, Hindistan ve Güney Pasifik'te, Orta ve Güney Amerika'da çocukların rutin olarak çocuk felcine karşı aşılanmadıkları geniş sahalar bulunmaktadır. Bu alanla... Devamı »»»

Abortif Polio « Salgın Hastalıklar

"Abortif polio" nun belirtileri nedir? Hafif ateş, boğaz ağrısı, baş ağrısı, bulantı veya kusma, ishal veya kabızlık yapan kısa süreli hafif bir hastalıktır. Bir iki gün süreli olup, sinir sistemini etkilemez ve hiçbir felç haline neden olmaz. "Abortif polio" tipi bulaşıcı mıdır? Evet. Bu tip çocuk felci muafiyet getirir mi? Evet. Bütün çocuk felci vakalarının bu kategoriye giren yüzde oranı nedir? Bütün vakaların % 90 ile 95 arasının bu kategoriye girdiği sanılmaktadır. Bu tip hastalığın teşhis edilmesi kolay mı olmaktadır? Hayır. Çok kez bir bağırsak virüs enfeksiyonu veya y... Devamı »»»

Paralitik Olmayan Polio « Salgın Hastalıklar

"Paralitik olmayan polio"nun belirtileri nedir? Yukarıda gösterilen "abotif" felç belirtileri ile birlikte hastada yüksek ateş, baş ağrıları, adale ağrıları, sırt ve boyundaki bazı eklemlerde sertlik hissedilebilir. "Paralitik olmayan polio"yu tespit edebilecek testler var mıdır? Evet. Hastayı muayene eden doktor hastanın boynunun ve sırtının sert olduğunu müşahede edebilir. Hasta çocuk, boynunu bükemez ve çenesi göğsüne değer. Çocuk oturtulunca yalnız başına oturamaz ve başka biri tarafından desteklenmesi gerekir. Bu müşahedeler "paralitik olmayan polio" için belirti sayılabilirse de kes... Devamı »»»

Kabakulak « Salgın Hastalıklar

İnsanlar genellikle hangi yaşlarda kabakulak hastalığına tutulurlar? Altı aydan aşağı çocuklarda kabakulak olmaz; kırk yaşını geçkin kişilerde de nadiren rastlanılır, ileri yaştaki çok kişiler genç yaşlarında farkına varılmayacak ölçüde hafif bir kabakulak geçirmiş olabilirler. Kabakulak geçirmemiş olan çocuklara hastalığa yakalanmaları için başka bir hasta çocukla temas kurdurulmalı mıdır? Hayır. Eskiden komplikasyonları ciddi olabilecek, erginlikten sonra kabakulağa yakalanmamaları için beş ile on iki yaş arasındaki çocuklar hastalığı bu yaşlarda geçirmelerini temin için böyle bir çocuk... Devamı »»»

Kızamık « Salgın Hastalıklar

Kızamık neden ileri gelir? Bir virüsten. Kızamık ile kızamıkçık arasındaki fark nedir? Bunlar apayrı iki hastalıktır ve ayrı virüslerden meydana gelir. Kızamık ufak bebeklerde olabilir mi? Eğer anne hayatında kızamık geçirmişse, altı aya kadar olan bebekler bu hastalığa karşı muaf olacaklardır. Kızamık bütün çocuklarda olur mu? Yaklaşık bütün çocuklar kızamık geçirir. Kızamık bir kişide iki kez olabilir mi? Hayır. Bir çocuk kızamık geçirmişse hayatı boyunca bu hastalığa karşı muafiyet (bağışıklık) kazanmış olacaktır. Kızamığa yakalanmak önlenebilir mi? Evet, çok tesirli bi... Devamı »»»

Kızamıkçık « Salgın Hastalıklar

Kızamıkçık neden meydana gelir? Bu bir enfeksiyon hastalığıdır ve bir virüsten geldiği sanılmaktadır. Kızamıkçık kendisini nasıl gösterir? Normal bir nezleye benzer hafif belirtiler ile başlayan bu hastalıkta, hastada hafif bir ateş olur ve ondan sonra yüzde başlayarak vücudun alt kısımlarına yayılan bir kızıllık meydana gelir. Bu durum bir gün içerisinde gelişir. Belirtiler tek tek gelişen küçük kızılımsı noktalar olup, bu kızıllıklar hastalığın birinci gününde kızamığı andırmaktadır. Hastalık ikinci gününde kızıl hastalığını andıran belirtiler gösterir. Üçüncü gününde belirtiler tamamen... Devamı »»»

Difteri « Salgın Hastalıklar

Difteri nedir? Boğazı ve bazı hallerde hançereyi etkileyen bulaşıcı bir çocuk hastalığıdır. Difteri neden meydana gelir? "Klebs-Löffler" denilen bir basilden meydana gelmektedir. Difteri yaygın olan bir hastalık mıdır? Hayır. Eskiden bu hastalık salgın halinde gelmekteydi; ancak günümüzde yaklaşık bütün çocuklara önleyici enjeksiyonlar yapılmakta olduğundan, bu hastalık çok nadir hallerde rastlanan bir hastalık haline gelmiştir. Difteri nasıl bulaşır? Hastalık bir hastadan başkasına hapşırmakla, öksürmekle veya damlacık enfeksiyonu yoluyla bulaşmaktadır. Difterinin belirtileri ... Devamı »»»

Su Çiçeği « Salgın Hastalıklar

Suçiçeği nedir? Bir bebeğin doğumunun üçüncü ayından sonra erginlik yaşına kadar yakalanabileceği bulaşıcı bir hastalıktır. Suçiçeği neden ileri gelir? Suçiçeği bir virüs çeşidinden ileri gelir. Suçiçeği bir çocuktan başkasına nasıl bulaşır? Genellikle doğrudan temastan geçer. Ancak bazı hallerde taşıyıcı üçüncü bir kişi tarafından veya bu hastalığa yakalanmış bir çocuğun ellediği maddelerin başka bir çocuk tarafından ellenmesiyle de bulaşabildiği sanılmaktadır. Suçiçeği ne zaman bulaşıcıdır? Hastalık kızıllık "çiçek" çıkmadan bir gün öncesinden, kabarcıkların bulunduğu bütün süre... Devamı »»»