Anus Fistülü

Anus Fistülü « Rektum Anus  

Anus fistülü nedir?
Rektum veya anusun mukoza çeperi ile deri yüzeyi arasında anormal bir ulaşım. Bu durum anus ağzına yakın bir yerde gelişmektedir. Bundan dolayıdır ki, fistül bir tünel veya bir yoldur.

Anus fistülü ne derece yaygın bir durumdur?
Fistüller anus veya rektum çevresinde meydana gelen rahatsızlıkların yaklaşık dörtte birini teşkil ederler.

Fistüller neden meydana gelir?
Bunlar rektum veya anus çeperinde meydana gelen bir enfeksiyon olup bir tünel açarak deri yüzeyine varmaktadır.

Veremden dolayı fistül gelişmesi olur mu?
Fistüller çok az bir oranda akciğerler veremi ile ilişkili görülmektedir. Ancak, bu duruma günümüzde çok az rastlanmaktadır.

Anus fistüllerinin belirtileri nelerdir?
Hasta genellikle rektum çevresinde sancılı bir çıban veya apseden şikayetçidir. Bunlar önceden açılarak cerahat ifraz etmiştir. Apse  münavebeyle açılıp kapanmakta ve bu durum haftalarca veya aylarca sürebilmektedir. Apse hafif bir ifrazat yapmakla beraber sancıya neden olmamaktadır.

Anus fistülü tedavi edilmediği takdirde ne meydana gelebilir?
Fistül yolu rektum veya anus etrafında yayılma eğilimini gösterir ve yüzeyde birçok noktada meydana çıkar. Ayrıca tedavi edilmeyen bir fistülden dolayı, anus ağzını kontrol eden sfinker adalesi hasar görebilir.

Fistül nasıl tedavi edilir?
Birkaç hafta içerisinde iyileşmeyen fistüller ameliyat gerektirir.

Fistül için ne gibi bir ameliyat yapılmaktadır?
Fistül yolu ya alınmakta veya tamamen açılmaktadır. Bu ameliyatta genellikle anus fissürü ameliyatında olduğu gibi sfinkster adalesi de kesilmektedir.

Fistül ameliyatında işlemler ameliyat öncesi ve sonrası alınacak tedbirler anus fissürü ve hemoroid ameliyatlarında aynı mıdır?
Evet.

Bu ameliyattan sonra, fistülden iyileşme oranları nedir?
Mükemmel. Bir fistül ancak nadiren tekerrür eder. Ara sıra, çok büyük ve kronik bir fistül, ameliyattan sonra tekerrür edebilir ve hastanın tam anlamıyla iyileşmesini temin bakımdan ikinci bir ameliyatın yapılması gerekir.

Fistül ameliyatından sonra dışarı çıkmak hali normale döner mi?
Evet, birkaç hafta içerisinde.

Fistüllerin iyileşmesi ne kadar sürer?
Bu ameliyat fissür ameliyatından daha geniş çapta bir ameliyattır ve yaraların tam olarak iyileşmesi altı ile on hafta arası sürebilir.