Rektum Anus

Rektum Ve Anus Kanseri « Rektum Anus

Rektum ve anus kanseri yaygın bir durum mudur? Evet. Bu bütün insan vücudunda en çok rastlanan habis durumlardan biridir. Rektum kanseri neden meydana gelir? Nedeni bilinmemektedir. Ancak, tıbben yapılan tespitlere göre, bu alanda gelişen kanserlerin birçoğu yukarıda gösterilen selim poliplerden ileri gelmiştir. Rektum kanseri önlenebilir mi? Ancak bir dereceye kadar. Bu başlıca periyodik rektum muayeneleri ve sigmoidoskopik muayenelerin yapılıp yapılmadığına bağlı olacaktır. Bu gibi muayeneler sonucu kansere dönüşebilecek selim bir tümör teşhis edilebilinecek ve ortadan kaldırılacakt... Devamı »»»

Rektum Ve Anus Polipleri « Rektum Anus

Polipler nedir? Polipler siğil benzeri marazi teşekküllerdir ve büyüklükleri bir bezelye tanesi ile bir golf topu arasında değişik olur. Polipler nerede bulunur? Polipler anus ağzından yukarı doğru kalınbağırsağın herhangi bir tarafında bulunabilir. Polipler neden meydana gelir? Polipler öteki tümörler gibi marazi teşekküllerdir. Asıl nedenleri bilinmemektedir. Polipler ne derece yaygındır? Bağırsaklar sisteminden en çok rastlanan tümörlerdir. Polipler en çok kimlerde gelişme eğilimindedir? Polipler bütün yaş gruplarında rastlanmaktaysa da, en çok kırk ila altmış yaşlarındaki ... Devamı »»»

Rektum Prolapsı « Rektum Anus

Rektum prolapsı nedir? Rektumun mukozasının anus ağzından dışarı sarkmasıdır. Bu sarkma genellikle ne zaman olur? Dışarı çıkmada zorlanırken. Bu durum genellikle kimlerde daha fazla görülür? Ufak çocuklarda ve yaşlı kimselerde. Rektum prolapsı neden meydana gelir? Adaleleri zayıf olan kimselerin, bazen ishal veya kabızlıkla ilişkili olarak, dışarı çıkarken fazla zorlanması. Rektum prolapsı nasıl tedavi edilir? Bazı vakalarda daha düzenli dışarı çıkma adetlerinin geliştirilmesi ve ilişkili olan ishal veya kabızlığın ortadan kaldırılması gerekli tedaviyi teşkil etmektedir. Başka... Devamı »»»

Anus Kaşıntısı « Rektum Anus

Anus kaşıntısı nedir? Anus etrafında meydana gelen kronik bir kaşıntı halidir. Anus kaşıntısı neden meydana gelir? a.  Bu alandaki derinin nemli, çok hassas ve dışkı ile devamlı olarak kirlenmesinden. b.  Bu derinin çok kez tahriş edici sabunlarla, giysilerle vb. karşı alerjik olmasından. c.  Hemoroid, fissür, kolit vb. gibi anusle ilgili rahatsızlıkların tahrişlere yol açmasından. d.  Fazlasıyla nevrotik ve tedirgin kişilerin anus kaşıntısına maruz kalmaları normal kişilerden çok daha fazladır. Anus kaşıntısının belirtileri nedir? a.  Sıcak havada ve geceleri artış gösteren çok aşırı ... Devamı »»»

Anus Fistülü « Rektum Anus

Anus fistülü nedir? Rektum veya anusun mukoza çeperi ile deri yüzeyi arasında anormal bir ulaşım. Bu durum anus ağzına yakın bir yerde gelişmektedir. Bundan dolayıdır ki, fistül bir tünel veya bir yoldur. Anus fistülü ne derece yaygın bir durumdur? Fistüller anus veya rektum çevresinde meydana gelen rahatsızlıkların yaklaşık dörtte birini teşkil ederler. Fistüller neden meydana gelir? Bunlar rektum veya anus çeperinde meydana gelen bir enfeksiyon olup bir tünel açarak deri yüzeyine varmaktadır. Veremden dolayı fistül gelişmesi olur mu? Fistüller çok az bir oranda akciğerler veremi... Devamı »»»

Anus Çevresindeki Apseler Ve İltihaplar « Rektum Anus

Anus ve rektum çevresindeki apseler yaygın mıdır? Evet. Bu apseler neden meydana gelir? Bu gibi apselerin anus veya rektumun iç çeperinde geliştiği sanılmaktadır. Bunlar bir tünel yolu bularak deriye varırlar. Bu apseler nasıl tedavi edilir? Bu apseler gelişir gelişmez bir ensizyonla açılmalı ve drenaj yoluyla tamamen boşaltılmalıdır. Bu apseler her zaman tam olarak iyileşir mi? Hayır. Bunlardan bazıları haftalarca, bazen de aylarca açılıp kapanacak, ve sonunda fistül gelişmesine yol açacaktır. Bu apselerin açılması için hastaneye yatmak gerekli midir? Yalnız büyük, geniş çapt... Devamı »»»

Anus Fissürü « Rektum Anus

Anus Fissürü nedir? Anustaki mukozada (salgılı zar) meydana gelen bir ülserleşme veya çatlamadır. Anus fissürü neden meydana gelir? Anus çıkışında mukozanın fazla zorlanmasıyla gelen kronik kabızlık. Çatlayan satıh enfekte olur ve bir ülser gelişir. Bu ülser, dışarı çıkarken meydana gelen gerilme sonucu açık kalmaktadır. Anus fissürünün belirtileri nedir? Dışarı çıkarken sancıyla birlikte hafif kanama. Anus fissürü nasıl tedavi olur? Eğer müdahaleye erken başlanılırsa, fissür tıbbi yoldan tedavi edilebilir. Bu tedavi metodunda yağlar alınacak ve rektum kanalına gerekli fitiller ye... Devamı »»»

Hemoroid (Basur) « Rektum Anus

Hemoroid nedir? Rektum ve anusu boşaltan damarlarda meydana gelen varis tipi şişkinliklere hemoroid ya da basur denir. Hemoroid neden meydana gelir? Düzensiz dışarı çıkma adetlerinin, rektum ve anusun boşalmasını sağlayan damarların valflarına bindirdiği yükten dolayı bu valfların çalışamaz hale geldiği sanılmaktadır. Kronik kabızlık, dışarı çıkma saatlerindeki düzensizlik, tuvalette fazla oturma ve zorlanma gibi hallerin de hemoroid oluşmasına yol açtığı zannedilmektedir. Ayrıca, gebelik durumunda bebeğin başı pelvise baskı yaptığından hemoroide neden olmaktadır. Hemoroid ne ölçüde ya... Devamı »»»

Rektum,anus « Rektum Anus

Anus nedir? Bağırsaklar sisteminin son 2,5 - 3,75 santim arası kısmı. Rektum nedir? Anustan uzayan bağırsakların 15 ile 20 santim arası olan kısmı. Rektum ve anus hastalıkları genel bir durum mudur? Bütün erginlerin yaklaşık üçte biri yaşantılarının muayyen bir zamanında bir anus veya rektum hastalığından mustarip olmaktadırlar; hemoroid (basur), fissür veya fistülalar gibi. Sağlığın korunması için her gün bir kez dışarı çıkmak gerekli midir? Hayır; normal kişilerde dışarı çıkma adetleri çok değişik olabilmektedir. Günde bir veya iki kez dışarı çıkmak normal midir? Bazı kişile... Devamı »»»