Prostat

Prostat Kanseri « Prostat

Prostat kanseri ne derece yaygındır? Elli yaşını geçmiş erkeklerin % 10 ile 20 arasındakilerde prostat kanseri olacağı kabul edilmektedir; fazla yaşlananlarda prostat kanseri yaygınlaşması artmaktadır. Böylece görülmektedir ki 90 yaşlarında olan hemen bütün erkeklerde habis olmaya dönüşebilecek prostat dokuları bulunabilmektedir. Fakat etki derecesi çok azdır ve bu gibi erkekler genellikle daha aktif bir hastalıktan ölmektedirler. Prostat kanseri genellikle hangi yaşlarda görülür? Altmış ila seksen yaşlarında. Prostat kanserinin belirtileri nedir? Ne yazık ki prostat kanseri ilk safha... Devamı »»»

Prostatın Ameliyatla Alınması « Prostat

Prostat büyümesi için ne gibi ameliyatlar yapılır? a.  Suprapubik prostatektomi. Bu ameliyatta karın bölgesinin alt kısmının orta çizgisinde bir ensizyon (kesit) yapılır ve idrar torbası açılır. Açılan idrar torbasından prostat bir veya iki safhada çıkarılır. Bundan sonra birkaç gün bırakılmak üzere idrar torbasına bir lastik tüp yerleştirilir. Tüp çıkarıldığı zaman, ameliyat öncesinde olduğu gibi, normal idrar akımı üretradan akıp geçecektir. b.  Retropubik prostatektomi. Bu ameliyat metodunda ensizyon alt karın bölgesinde hemen prostatın üstünde yapılır ve prostat idrar torbası açılmadan a... Devamı »»»

Selim Prostat Büyümesi « Prostat

Prostatın selim şekilde büyümesi ne demektir? Bu, prostatın bazı kısımlarının yıllar boyunca büyümesini gösteren bir durumdur. Bu gibi prostat büyümesi hallerinde habislik durumuna rastlanmamaktadır. Bütün erkeklerde yaşlanınca prostat büyümesi normal bir gelişme olarak mı kabul edilmektedir? Evet. Kırk ile kırk beş yaşlarında olan yaklaşık bütün erkeklerde prostat yavaş yavaş büyümeye başlar. Bütün erkeklerde prostat büyümesinin belirtileri görülür mü? Hayır. Erkeklerin büyük bir çoğunluk1, ömürlerini prostatlarından hiçbir zorluk çekmeden sürdürmeye devam ederler. Şurası hatırda tut... Devamı »»»

Prostat İltihapları « Prostat

Prostat ne şekilde ya da nasıl iltihaplanır? a.  Dışarıdan direkt olarak ve üretradan idrar yoluyla yükselerek. b.  Daha az vakalarda kan akımı yoluyla bakterilerin guddeye gelmesiyle. Hangi bakterilerin prostatın iltihaplanmasına yol açması en muhtemeldir? Belsoğukluğu    (gonore)   mikrobu, stafilokok, streptokok ve kolon basili gibi başka bakteriler. Prostat iltihaplanmasının belirtileri nelerdir? Nöbet, sırtın alt kısmında ağrılar, fazla idrar, dışarı çıkarken sancı, enfekte olmuş ve kanlı idrar. Prostat iltihaplanmasının tedavi metotları nedir? a.  Yatakta istirahat. b.  Ge... Devamı »»»

Prostat « Prostat

Prostat nerededir ve fonksiyonu nedir? Prostat erkek üreme organlarının bir kısmı olup, sidik torbasının ağzına yakın ve etrafında yerleşmiş bulunmaktadır. Bir at kestanesi büyüklüğündedir ve fonksiyonu meni sıvısının büyük bir kısmını ifraz etmektir. Prostata tesir eden başlıca hastalıklar hangileridir? a.  Prostat iltihapları (prostatit). b.  Yaşlanmada guddenin genişlemesi (selim hipertrofi). c.  Kanser. Prostat nasıl muayene edilir? a.  Rektuma yakın bulunduğundan, hastayı muayene eden doktor, rektuma parmağını sokarak prostatın durumu hakkında oldukça geniş bilgiye sahip olabil... Devamı »»»