Parazitler ve Parazit Hastalıkları

Solucan Hastalıkları « Parazitler ve Parazit Hastalıkları

Yuvarlak solucan nedir? Yuvarlak solucanlar boyca göze görünmeyecek ölçüde ufaktan, bir kurşun kalem kalınlığında ve 30 santim uzunluğu arasında değişmektedir. Bunlar normal toprak kurduna benzemektedirler. İnsana sirayet eden yuvarlak solucanlardan bazıları hangileridir? Bunların arasında trişinoz (trichinelle spiralis), domuz ve insanlarda bulunan yuvarlak solucanlar (ascaris lumbricoides), Kuzey Amerika kancalı solucanları (necator Americanus), eski dünyada bulunan kancalı solucan (ancylostoma duodenale) vb. bulunmaktadır. İnsanlara trişinoz kurdu nasıl sirayet eder? Bu parazitler ... Devamı »»»

Sıtma « Parazitler ve Parazit Hastalıkları

Çeşitli sıtma türleri hangileridir? En azından üç ayrı tip sıtma vardır ve her biri ayrı bir sıtma parazitinden gelmektedir. Bunlar "plasmodium vivax"dan gelen gün aşırı sıtma nöbeti, "plasmodium malaria"'den gelen dört günde bir tutan sıtma nöbeti ve "plasmodium falciparum"dan gelen daha uzun fasılalı sıtma nöbetidir. Sıtma insanlara nasıl geçer? Mikroplu kan emmiş olan bir anofel sivrisineğin sokmasıyla. Sıtma parazitleri insanın neresinde yaşar? Kırmızı kan hücrelerinde. Bu parazitler bu hücreleri harap ederler. Muhtelif tip sıtmalar birbirinden nasıl ayırt edilebilmektedir? Ka... Devamı »»»

Chagas Hastalığı « Parazitler ve Parazit Hastalıkları

Chagas hastalığı nedir? Bu hastalığa, yalnız Güney Amerika'da rastlanan bir "tiripanozoma" neden olmaktadır. Genellikle Brezilya'da görülen bu hastalık, "triatomid" adındaki bir böceğin sokmasıyla meydana gelmektedir. Bu ciddi bir hastalık olup, ölüm oranı çok yüksektir.... Devamı »»»

Afrika Uyku Hastalığı « Parazitler ve Parazit Hastalıkları

Afrika uyku hastalığı nedir? Afrika uyku hastalığı "trypanosoma" adlı tek hücreli bir parazitten gelmektedir. Bilinen en az iki türü vardır. Hastalığı, ısıran çeçe sinekleri getirmektedir. Bu hastalık çok vahim olup, tedavi edilmediği takdirde, çoğunlukla ölüm ile sonuçlanmaktadır. Schistomosiasis nedir? Enfekte olmuş salyangozların vücutlarında barındırdıkları bir kan kurdu tarafından insanlara geçen yaygın bir parazit hastalığıdır. Tatlı sulara yüzmek için giren insanların derisinden vücuda giren bu kan kurtları insanların kan akımına nüfuz edebilmektedirler. Orada büyüyerek çeşitli org... Devamı »»»

Layşmanyoz « Parazitler ve Parazit Hastalıkları

Layşmanyoz nedir? Layşmanya olarak adlandırılan bazı tek hücreli parazitlerin getirmekte olduğu bir hastalıklar grubudur. Bunlar arasında "kala azar" önemli bir yer tutar. "Kala azar" tedavi edilmediği takdirde birçok ölüm vakalarına neden olmaktadır.... Devamı »»»

Trikomonas Vajinit « Parazitler ve Parazit Hastalıkları

Trikomonas vajinit nedir? Bu hastalık insan vajinasmın trikomonas vajinil adlı parazitler tarafından istilasından ileri gelmektedir. Vajinadan fazlasıyla ifrazata yol açan iltihaplı bir duruma neden olmaktadır. Parazit çok kez erkeğin idrar yolunda da bulunabileceğinden kolaylıkla erkekten kadına bulaşabilmektedir. Trikomonas  enfeksiyonu ciddi bir hastalık mıdır? Hayır. Ciddi bir hastalık olmamakla beraber, bunu tamamen ortadan kaldırmak bazen zor olmaktadır. Son günlerde ağızdan alman bazı trikomonas öldüren ilaçlar, bu parazitlerin istilasına karşı çok yararlı olmuştur.... Devamı »»»

Parazitler Ve Parazit Hastalıkları « Parazitler ve Parazit Hastalıkları

Hayvani parazit nedir? Bir insanın vücudunda, ondan ya da besininden geçinerek yaşayan parazit. Sadece hayvani parazitler mi vardır? Hayır. Parazitler arasında bakteri, virüs ve mantar ailesinden olanlar da vardır. Fakat tıbbi bakımdan, parazitoloji (parazitlerin incelenmesi) genellikle insanda bulunan hayvani parazitlerle sınırlandırılmaktadır. Parazitler insan vücuduna nasıl girerler? Mikroplanmış gıda maddeleri ve içeceklerle, deri ve mukoza zarları ile doğrudan temasla veya mikroplu kan emen haşereler yoluyla. Mikroplanmış gıda maddeleri ve içeceklerle vücuda giren parazitlerde... Devamı »»»