Pankreas Kistleri

Pankreas Kistleri « Pankreas  

Pankreas kistleri nedir ve kaç kez olurlar?
Pankreas kanallarının bir tanesinin tıkanmasıyla kistlerin gelişme nedeni olabileceği sanılmaktadır. Veya pankreatit hastalığı sonucunda da gelişebilecekleri tahmin edilmektedir. Bu kistler geliştiği zaman (fazla rastlanan anormal cisimler değildir) bunların büyüklüğü bir üzüm tanesi ile bir karpuz arasında değişik olabilecektir.

Pankreas kistleri tehlikeli midir?
Hayır. Küçükleri önemsizdir ve bir şey yapılması gerekmez. Büyüklerinin ise, yandaki organlara baskı yaparak bunların fonksiyonlarını bozabileceğinden, ele alınmaları gerekecektir.

Pankreas kisti nasıl teşhis edilir?
Büyük kistler doktor muayenesi sırasında, üst karın bölgesinde sancı yapmayan yuvarlak şişkinlikler olarak meydana çıkacaktır.

Pankreas kistlerinde ne gibi cerrahi müdahale tavsiye edilmektedir?
Kist ameliyatla alınacaktır. Büyüklüğü, bağlı olduğu yerler veya bulunmakta olduğu yer bakımından ameliyat, teknik yönden mümkün olmayacaksa, kistteki sıvı drenaj suretiyle alınacaktır. Kist boşluğuna birçok lastik boru yerleştirilmekte ve burada haftalarca bırakılmaktadır. Bu borular kist kendiliğinden çökünceye ve kendi kendine doluncaya kadar yerinde kalacaktır. Bazı hallerde kist mideye dikilmekte ve içten drenaj yapılması yoluna gidilmektedir. Bu metotla çok kez çabuk bir tedavi elde edilebilmektedir.

Pankreas kistlerinden, devamlı olarak kalan tali tesirler olur mu?
Hayır. Birkaç hafta ile birkaç ay arasında normal hazım ve pankreas fonksiyonları çalışmaya başlamış olacaktır.