Pankreas Kanseri

Pankreas Kanseri « Pankreas  

Pankreas kanserine sık sık rastlanmakta mıdır?
Ne yazık ki karın bölgesi kanserlerinin en yaygın olanlarından biridir ve gerçek tedavi oranı en düşük olanıdır.  
                          
Pankreas kanseri neden ileri gelmektedir?
Nedeni bilinmemektedir.

Pankreas kanserleri genellikle hangi kısımda olmaktadır?
Bu kanserlerin büyük çoğunluğu onikiparmak bağırsağına bitişik olarak pankreasın başında meydana gelmektedir. Bu organda meydana gelen selim tümörler ise genellikle vücudun daha sol tarafında veya pankreasın kuyruk bölgesinde görülmektedir.

Pankreas kanserinin belirtileri nelerdir?
Genellikle sırta da yayılan üst karın bölgesinde sancı. Ayrıca, kan ser genellikle pankreasın başında bulunacağından, bunun büyüme si safra kanallarına baskı yapacak ve oluşturduğu engellemeyle sarılık meydana getirecektir. Hasta iştahsız olacak, kilo kaybım uğrayacak ve zafiyet hali devamlı artış gösterecektir.

Pankreas kanserinde tedavi şansları nedir?
Çok fazla değil. Ancak bütün pankreasın ve bitişik onikiparmak bağırsağının alındığı ameliyat metotları geliştirilmiştir. Fakat, ne yazık ki bu radikal işlemlerle bile kanserin tam anlamıyla temizlendiği vakalar çok azdır.

Pankreas alındıktan sonra şeker hastalığı, gelişecek midir?
Evet. Ancak, başka organlar şeker metabolizmasını üzerlerine alma eğilimini göstermektedirler ve pankreası alman bir hastanın şekerden ölmesine sık rastlanmaktadır.

Pankreasta kanser teşhisi yapıldıktan sonra hastanın yaşama süresi ne kadar olarak tahmin edilmektedir?
Yaklaşık altı ile on sekiz ay arası. Fakat bütün guddenin alınmasından sonra tam tedavi olmuş ve yaşamış hastalara da rastlanılmaktadır.

Pankreas kanserinin teşhis ve tedavisinde daha fazla ilerlemeler umut edilebilir mi?                                                                             
Evet. Yeni "Total Body Scanner CComputerized Tomography", pankreas kanserleri daha çok küçükken ve hiçbir belirti göstermediği zamanlarda bulmakta başarılı olmuştur. Böylece bu kanserlerin tedavisinde cerrahi müdahale çok daha başarılı olacaktır.