Pankreas

Pankreas Kanseri « Pankreas

Pankreas kanserine sık sık rastlanmakta mıdır? Ne yazık ki karın bölgesi kanserlerinin en yaygın olanlarından biridir ve gerçek tedavi oranı en düşük olanıdır.                              Pankreas kanseri neden ileri gelmektedir? Nedeni bilinmemektedir. Pankreas kanserleri genellikle hangi kısımda olmaktadır? Bu kanserlerin büyük çoğunluğu onikiparmak bağırsağına bitişik olarak pankreasın başında meydana gelmektedir. Bu organda meydana gelen selim tümörler ise genellikle vücudun daha sol tarafında veya pankreasın kuyruk bölgesinde görülmektedir. Pankreas kanserinin belirtileri nele... Devamı »»»

Selim Pankreas Tümörleri « Pankreas

Pankreasta en genel selim tümör hangisidir?       İnsülin üreten hücrelerle ilişkili marazi bir teşekkül. Bu selim tümörler bazı hallerde kanser şekline gelişir mi? Evet ve bundan dolayı, bir pankreas tümörü teşhisi konduğu zaman, derhal cerrahi müdahaleye başvurulmalıdır.... Devamı »»»

Pankreas Kistleri « Pankreas

Pankreas kistleri nedir ve kaç kez olurlar? Pankreas kanallarının bir tanesinin tıkanmasıyla kistlerin gelişme nedeni olabileceği sanılmaktadır. Veya pankreatit hastalığı sonucunda da gelişebilecekleri tahmin edilmektedir. Bu kistler geliştiği zaman (fazla rastlanan anormal cisimler değildir) bunların büyüklüğü bir üzüm tanesi ile bir karpuz arasında değişik olabilecektir. Pankreas kistleri tehlikeli midir? Hayır. Küçükleri önemsizdir ve bir şey yapılması gerekmez. Büyüklerinin ise, yandaki organlara baskı yaparak bunların fonksiyonlarını bozabileceğinden, ele alınmaları gerekecektir. ... Devamı »»»

Hiperinsülinizm « Pankreas

Hiperinsülinizm nedir? Bu durumda insülin üreten hücrelerin (Langerhans adacıkları) normalin çok üstünde insülin ürettikleri ve kan akımına ifraz etmekte oldukları görülmektedir. Hiperinsülinizm neden meydana gelir? Bazı vakalar pankreasın içerisinde gelişen bir tümörden  meydana gelmektedir. Bu durumda insülin üreten hücreler fazla büyüyerek bu tümörü geliştirmektedirler. Başka vakalar guddenin metabolizmasının bozulmasından ileri gelmektedir. Bu durumda ise anormal derecede artmış miktarda insülin kan akımına ifraz edilmektedir. Hiperinsülinizmin belirtileri nelerdir? Birdenbire müt... Devamı »»»

Pankreas Apsesi « Pankreas

Pankreasta bir apse gelişmesi, ne gibi hallerde ve ne zaman olur? Akut bir pankreatit hastalığından sonra. Bu, çok kez olur mu? Hayır. Ancak ciddi vakalarda pankreatit, guddenin bir kısmını harap ettiği hallerde genellikle olur. Pankreas apsesi nasıl teşhis edilir? Daha önce gelmiş olan pankreatit episodunun incelenmesiyle ve ateş yükselmesiyle üst karın bölgesinde sancı ve rahatsızlık görülmesiyle. Bu belirtiler pankreatit geçmiş gibi göründükten birkaç gün veya haftalarca sonra kendilerini göstereceklerdir. Pankreas apsesi nasıl tedavi edilir? a.  Antibiyotik ilaçların alınması.... Devamı »»»

Pankreatit (Pankreas İltihabı) « Pankreas

Pankreasın akut bir şekilde iltihaplanması (pankreatit)  neden ileri gelir? Bazı hallerde pankreas kanallarına enfekte olmuş safranın girmesiyle ileri geldiği sanılmaktadır. Başka hallerde pankreasa kan akımı yoluyla direkt olarak giren bakterilerden ileri gelir. Bir kişi fazlasıyla çok yemek yediği veya fazlasıyla çok içki içtiği hallerde de pankreatitin olduğu çok kez görülmüştür.                       Pankreatit ciddi bir hastalık mıdır? Evet, genellikle akut şekilde gelirse. Bu gibi haller şiddetli kanama bunaltıcı kan zehirlenmesi ve ölüm getirebilir. Ancak, bu hastalık çok ciddi olma... Devamı »»»

Pankreas « Pankreas

Pankreas nerededir ve fonksiyonları nelerdir? Pankreas; üst karın bölgesinin ortasında 12,5 santim kadar uzayan yatık ve sarımtrak bir guddedir. Arka karın çeperinde midenin en altındaki alanla yatay kalınbağırsağın arasında yatmaktadır. Başı, onikiparmak bağırsağı kavisine bağlı ve sarılı bulunmaktadır. Pankreasın başlıca iki fonksiyonu vardır: a.  Bağırsaklarda gıda maddelerinin hazmını kolaylaştıran enzimleri (kimyasal maddeleri) imal etmek. b.  Vücutta şeker kullanma oranını ayarlayan ve insulin olarak adlandırılan hormonu imal etmekte ve bunu kan akımına ifraz etmek. Pankreas ifraza... Devamı »»»