Mide ve Oniki Parmak Barsağı

Mide Kanseri « Mide ve Oniki Parmak Barsağı

Mide kanseri neden meydana gelir? Vakaların büyük çoğunluğunda sebebi bilinmemektedir. Bazı kanserlerin orijininin mide ülserlerinden geldiği sanılmaktadır. Bütün mide tümörleri kanserli olur mu? Hayır. Salgı bezleri tümörleri veya adale çeperleri tümörleri olabilirse de, bunlar habis değildir. En genel selim tümörler salgı bezleri polipleri, lipomalar (yağ tümörleri) ve miyomlar (adale dokuları taşıyan tümörler) olmaktadır. Midede bulunan selim tümörler tedavi edilebilmekte midir? Evet. Bunlar ameliyat yoluyla alınabilmektedir. Bu. ameliyatlarda tümör ya lokal şekilde alınmakta veya ... Devamı »»»

Pilorik Stenoz (Yeni Doğmuş Bebeklerde Mide Ağzı Tıkanması) « Mide ve Oniki Parmak Barsağı

Pilorik stenoz nedir? Yeni doğmuş bebeklerde görülen mide ağzı tıkanması olayıdır. Pilorik stenoz neden meydana gelmektedir? Mide ağzı etrafındaki adalelerin fazla büyümesinden. Bu durum erkek bebeklerde kız bebeklerden fazla mı olmaktadır? Evet. Erkek bebeklerde kızlardan üç misli fazla olmaktadır. Pilorik stenoz hangi oranda meydana gelmektedir? Bu hastalığa, yaklaşık bin doğumun birinde rastlanmaktadır. Pilorik stenozun belirtileri nelerdir? a.  Aniden kusuntu. Bu bazen fışkırma halinde olur. b.  Genellikle karın bölgesinin sağ üst kısmında ceviz büyüklüğünde bir yumrunun ... Devamı »»»

Peptik Ülser (Mide Ve Onikiparmak Bağırsağı Ülserleri) « Mide ve Oniki Parmak Barsağı

Peptik ülser ne anlama gelmektedir? Bu; midede, onikiparmak bağırsağında veya yutak borusunun alt kısmında gelişen bir ülser için kullanılmakta olan genel bir terimdir. Peptik ülser neden meydana gelir? Esas nedeni bilinmem ektedir; fakat neden olan faktör genellikle ve vakaların büyük çoğunluğunda hiperasidite, başka bir deyimle midenin aşırı derecede fazla asit ifraz etmesinden ileri gelmektedir. Hangi tiplerde peptik ülserler bulunmaktadır? a.  En genel tipi onikiparmak bağırsağı ülseridir. b.  Bundan sonra en genel olanı mide (gastrik) ülserdir. c.  En az rastlanmakta olan ülser... Devamı »»»

Kronik Gastrit « Mide ve Oniki Parmak Barsağı

Kronik gastrit nedir? Uzun süre devam eden bir mide çeperi iltihaplanmasıdır. Kronik gastrit neden meydana gelir? Nedeni kesin olarak bilinmemekle beraber, uzun süreler fazla baharatın kullanılmasıyla alkol ve başka tahriş edici maddelerin kronik mide çeperi iltihaplanmasına yol açmakta olduğu tahmin edilmektedir.                                        Kronik gastritin belirtileri nelerdir? Üst karın bölgesinde rahatsızlık ve ağrı, mide ekşimesi, o alanda bir doluluk duyusu.Ayrıca, iştah kaybı, bulantı ve kusma, belirtileri arasında bulunmaktadır. Bazı tiplerinde kanama olabilmekte, ka... Devamı »»»

Akut Gastrit Ve Gastroenterit « Mide ve Oniki Parmak Barsağı

Akut gastrit nedir? Bakteriler, virüsler, tahriş edici kimyasal maddeler veya bozulmuş yemeklerden meydana gelen bir mide çeperi iltihaplanmasıdır. Gastritin belirtileri nelerdir? Bulantı, kusma, üst karın bölgesinde kramplar, nöbet. Gastrit genellikle ince bağırsağın benzer bir iltihaplanması ile ilişkili mi olmaktadır? Evet ve onun içindir ki, bu duruma gastroenterit denmektedir. Ptomaine zehirlenmesi akut gastrit veya gastroenterit için kullanılmakta olan başka bir ad mıdır? Evet, ancak doktorlar artık bu adı kullanmamaktadırlar.       Akut gastrit veya gastroenterit nasıl t... Devamı »»»

Mide Asiditesi « Mide ve Oniki Parmak Barsağı

Normal midede asit bulunur mu? Evet. Hazma yardımcı olmak için mide hücreleri hidroklorik asit ifraz etmektedirler. Mide asiditesinin aşırılığı, belirtilerin meydana gelmesine neden olabilir mi? Evet. Aşırı mide asitlerinin midede veya onikiparmak bağırsağında ülser gelişmesinde bir faktör oldukları sanılmaktadır. Aşırı asitler, ayrıca mide ekşimesine, mide çeperinin iltihaplanmasına (gastrit), veya onikiparmak bağırsağı yangısına da neden olabilmektedir. Midede asit eksikliği, belirtilere neden olur mu? Asit normal hazım için gerekli olmadığından genellikle hayır. Ancak, yaş ilerledi... Devamı »»»

Hazımsızlık « Mide ve Oniki Parmak Barsağı

Hazımsızlığın genel belirtileri nelerdir? Üst karın bölgesinde bir doluluk hissi, midenin ekşimesi, gıdaların asitle birlikte geri çıkması, bulantı ve kusma. Mide ekşimesi nedir? Üst karın bölgesinde başlayan ve göğse yükselen bir yanma hissi. Ayrıca, yutağın arkasında ekşi yemek tadı duyusu meydana gelmektedir. Hazımsızlığın nedenleri hangileridir? a.  Mide usarelerinin ve asidin fazla ifrazatı. b.  Fazla yemek yemek. c.  İyi hazırlanmamış yemeklerin yenmesi. d.  Çabuk yemek yemek.                                      e.  Fazla baharatlı yemekler yemek. f.  Dokunacak yemeklerin ... Devamı »»»

Mide Ve Oniki Parmak Barsağı « Mide ve Oniki Parmak Barsağı

Mide nedir? Mide, karın bölgesinin sol tarafında, kaburga kemiklerinin arkasında ve diyaframın altında, oyuk ve torba biçiminde olan bir organdır. Boş mide yaklaşık 15 - 20 santim uzunluğunda, 7,5 -10 santim genişliğindedir. Midenin fonksiyonu nedir? Yediklerimizin çoğunu midenin sindirdiği (hazmettiği) inancı yanlış olan genel bir kavramdır. Başlıca fonksiyonu yuttuğumuz yemekleri parçalayarak küçük tanecikler haline getirmektir. Asit usaresi yalnızca sindirimi başlatmaktadır. Sindirimin daha önemli safhaları incebağırsakta gerçekleşmektedir. Mide çeperinden direkt olarak bazı mineraller... Devamı »»»