Mesane Fistülleri

Mesane Fistülleri « Mesane ve Üretra  

Mesane fistülü nedir?
Mesane ile dölyolu, bağırsak, rahim, vb. organlar arasında anormal olan bir ulaşım.

Mesane fistülünün gelişmesinin sebepleri nedir?
Bunlar ciddi bir enfeksiyon, habis bir teşekkül, zor bir doğum veya bir cerrahi müdahalenin komplikasyonu olarak meydana gelebilmektedirler.

En çok rastlanmakta olan mesane fistülü hangisidir?
Kalınbağırsakta meydana gelen bir iltihaplanmaya (divertikül) tali olarak mesane ile kalınbağırsak arasında bir bağlantı. Başka çok kez rastlanan bir fistül ise, mesane ile bağırsak arasında görülenidir. Bu bağırsaklarda meydana gelmiş bir tümöre tali olarak gelişmektedir.

Mesane fistüllerinin belirtileri nedir?
Fistül mesane ve bağırsağı aşarsa hastanın idrarında gaz, dışkı ve gıda artıklarına rastlanacaktır. Eğer fistül mesane ile dölyolu arasında ise, hastanın dölyolundan idrar akıntısı olacak ve mesane boşaltılması kontrolünü kaybedecektir.

Mesane fistüllerinin tedavi metotları nedir?
Bu, nedenine bağlıdır. Yaralanma veya enfeksiyondan ileri gelen küçük fistüller kendiliklerinden iyileşebileceklerdir veya lastik bir sonda ile idrar yolunun değiştirilmesi ile kapanacaklardır. Ancak, sürekli bir tedavi aranmakta ise, fistüllerin büyük çoğunluğu cerrahi müdahale gerektirecektir. Eğer fistülün nedeni marazi bir teşekkülse, bu teşekkülün ilişkili olan mesane kısmiyle birlikte alınması gerekli olacaktır. Eğer fistül divertikülit (kalınbağırsak iltihabı) den meydana gelmişse, hasta olan mesane çeperi ile birlikte hasta olan kalınbağırsak kısmının da alınması gerekecektir.

Fistül ameliyatları tehlikeli midir?
Evet, ama ameliyat olan hastalar, genellikle iyileşmektedir. Eğer marazı teşekküller mevcutsa, ameliyat yoluyla geniş çapta temizlenme gerekli olacaktır.

Mesane fistülleri her zaman ilk teşebbüste tedavi olabilmekte midir?
Hayır. Vakaların az bir oranında tekerrürler meydana gelebilmekte ve bu gibi hallerde yeniden ameliyata başvurulması gerekli olmaktadır.