Sağlık ve Sağlıklı yaşam siteniz

Bağdokusu Tümörleri « Deri ve Derialtı Dokuları

Fibromlar en çok vücudun hangi kısımlarında gelişirler?
Kol ve bacak derilerinde, ancak vücudun başka yerlerinde de görülürler.

Bağdokusu tümörlerinin tedavileri nasıl yapılır?
Eğer büyürler veya sancı yaparlarsa cerrahi müdahale ile alınmaları gerekecektir.

Bağdokusu tümörleri kanserleşme eğilimi gösterirler mi?
Nadiren böyle bir vakaya rastlanmaktadır.

Bağdokusu tümörleri bir defa alındıktan sonra tekerrür etme eğilimini gösterirler mi?
Hayır.

Kulak « Anatomi

Kulak üç bölümden meydana gelir: dış kulak, orta kulak, iç kulak; yalnız dış kulak dıştan görülür. Dış kulak, kulak kepçesiyle kulak yolundan oluşur; kulak kepçesi, kıvrımlı bir kıkırdak parçasıdır ve hayvanların birçoğunda hareketlidir, istenilen yöne yönelebilir; kulak yolunun sonu kulak zarı denilen değirmi bir zarla kapalıdır.

Orta kulakta bir orta kulak boşluğu ve bunun içinde üç küçük kemik (çekiç, örs, üzengi), ayrıca mememsi boşluklara ve yutağa açılan östaki borusu bulunur. Şakak kemiğinin içine gömülü olan iç kulakta bir sıvı ve bu sıvının içinde yüzen bir çeşit kese (zar dolambaç) vardır. İç kulak, kulağın en önemli kısmıdır.

Kulak sıvısı denilen bir sıvıyla dolu olan zar dolambaç, yarım daire biçiminde üç kanal ile iki torbacıktan (kırbacık ve kesecik) ve salyangozun bulunduğu salyangoz borusundan meydana gelir, işitme sinirlerinin duyarlı uçları salyangozun içindedir. Kulak kimi hayvanlarda bir kesecikten, kimi hayvanlarda bir kanaldan ibarettir; omurgalılarda giderek gelişmiştir.Titreşimler

İşitme, biri fiziksel, öteki sinirsel olan iki olgunun birleşmesiyle gerçekleşir. Dış kulak, sesleri toplayıp kulak zarına yöneltir. Sonra orta kulak harekete geçer: ses titreşimlerini büyülterek iç kulağa aktarır; titreşimler iç kulağın çevre ve iç sıvılarına yayılır, iç kulakta bulunan işitme sinir hücreleri uyarılır ve bunlar bir çeşit sinir akızı meydana getirir, işitme siniri de bu akızı beyine iletir. Beyin hemen devreye girer ve ses izlenimini yaratan duyu mesajını yorumlar: ses işitilmiştir.

Sağır-Dilsizler

Bir çocuk, beynin bazı bölgelerinde (işitme sinirlerinin bulunduğu kabuk bölgesi) aksaklıklarla doğabilir. İşitemeyince, konuşmayı öğrenemez, sağır-dilsiz olur. Bu yüzden karşısındakinin dudak hareketlerine bakarak ne söylediğini anlamaya alıştırılır. Israrlı bir uygulama ve eğitim sonucunda ses çıkartabilir, hattâ bazı cümleler söyleyebilir. Ayrıca, el hareketleri ve mimikler kullanarak sağır-dilsiz arkadaşlarıyla pekâlâ konuşabilir.

Deniz Tutması

Kulak aynı zamanda denge organıdır: biz farkında olmayız, ama çeşitli duruşlarda dengemizi sağlayan ve hızı bize hissettiren hep kulaktır. Kulak denge ödevini iyi yapamazsa baş dönmelerine yol açabilir ve deniz tutmasının da bundan ileri geldiği anlaşılmıştır.

Deri Ve Derialtı Dokuları « Deri ve Derialtı Dokuları

Diyet, cilt ve tene tesirli olur mu?
Evet. Bazı gıdalar mevcut bir cilt bozukluğunu ağırlaştırabilir. Kişiler kendi tecrübeleri ve doktor tavsiyelerine dayanarak hareket etmelidirler.

Kozmetikler cilde zararlı olabilir mi?
Sağgörülü bir şekilde ve normal bir ciltte kullanıldıkları takdirde kozmetikler zararlı olmaz; hatta bazı hallerde yararlı bile olabilirler. Ancak, bazı cilt bozukluklarında kozmetikler cilde zararlı olabilirler. Özellikle bu gibi kozmetiklere alerjik olan kişilerde kozmetikler derideki gözenekleri tıkadıkları zaman çok zararlı olabilirler.

Masaj cilde yararlı olur mu?
Masaj, bazı durumlarda yararlı bazı hallerde de zararlı olabilmektedir. Cilt masajına başlanmadan önce doktora başvurulması önemli ve gereklidir.

Cilt kremleri yararlı olabilir mi?
Evet, bazı durumlarda cilt kuru ise kremler yararlı olabilir. Ancak, piyasada satılmakta olan kremlerin bazılarında muayyen ciltlere zararlı olabilecek maddeler bulunabileceğinden hangi kremlerin kullanılması gerekeceği doktordan öğrenilmelidir.

"Hormon" kremleri cilde yararlı olabilir mi?
Bazı hallerde evet. Bu tür kremler ancak doktor tavsiyesi ile kullanılmalıdır.

Güneşte yanıp esmerleşmek cilde yararlı mıdır?
Pek değil. Üstelik güneşte fazla yanmak yarardan çok zarar getirebilecektir.

Güneşte fazla yanmaktan ne gibi zararlar meydana gelebilir?
Birinci derecede bir yanık meydana gelebilir.Üstelik, güneşte uzun süre kalınmakla ve yanmakla bazı cilt tümörlerin gelişme eğilimleri kamçılanmış olur. Bunun dışında da güneş ışınına hassasiyetten ileri gelen başka cilt hastalıkları da gelişebilir.

Cilt buruşukluklarını önlemek için ne yapılabilinir?
Hiçbir şey. Bazı hallerde buruşukluklar plastik ameliyat yoluyla giderilebilir, ancak bunun yararı da kısa sürelidir.

Çatlama eğilimi gösteren derilerde ve çatlayan ellerde piyasada satılmakta olan müstahzarların kullanılması güvenli midir?
Evet, bunların bazıları çok tesirli ve yararlıdır.

İnsanlar yaşlanınca yüzde beliren kahverengi noktaların olagelmesi önlenilebilir mi?
Hayır. Fakat bunlar hiçbir iz bırakılmadan alınabilir.

Saçlar, el tırnakları ve deri arasında ilişki var mıdır?
Evet. Genel anlamda saçlar ve tırnaklar cildin bir kısmıdır.

Kil pansumanları ve çamur banyoları cilt için yararlı mı olur?
Psikolojik bakımdan kişilere iyileşme ve genel rahatlama hissi getirebilirler.

Ultraviyole ışınlarının ölçülü kullanılması cilt problemleri olan kişilere yararlı olabilir mi?
Güneşten yanmış olma görünüşü onlara sağlıklı oldukları inancını getirecekse evet. Aslında fiziki bakımdan hiçbir yararı yoktur ve ciddi yanıklara meydan verilmemesi için bu ışınlar çok dikkatli kullanılmalıdır.

Vitamin noksanlığı deri bozukluklarına sebep olur mu?
Bazen evet. Doktorunuzda bir kontrol muayenesi yaptırdığınız takdirde o size vitamin almanız gerektiğini veya gerekmediğini bildirecektir.

Yüz derisindeki gözenekler fazlasıyla büyükse bunlar tedavi yoluyla değiştirilebilir mi?
Hayır. Ancak yüz devamlı olarak temiz tutulursa bu gözeneklerin büyüklüğünün farkına varılması daha zor olacaktır.

Destekliyoruz arkadaş - arkadas - partner - partner - arkadaş - proxy - yemek tarifi - powermta - powermta administrator - Proxy