Sağlık ve Sağlıklı yaşam siteniz

Kadife Çiçeği « Aromaterapi

Latincesi Calendula Officinalis olup, çiçeği harika bir bitkidir. Akdeniz ülkelerinde, Fas, Bulgaristan ve Macaristan ile ülkemizde yetişmektedir.

Herbal Terapi

Kadife çiçeği, cilt problemlerinde, gözlerin güçlü görmesinde, kalp atışlarının düzenlenmesinde, varislerde, kuru ve hassas ciltlerde kullanılmaktadır.

Aromaterapi

Kadife çiçeği yağının hafif, hoş bir kokusu vardır. Güneş yanıklarına ve böcek sokmalarına karşı etkilidir.

Kozmetikte Kullanım

Kuru ciltlerde, hassas ciltlerde, iltihaplı ciltlerde kullanılmaktadır.

Kullanım Şekli

Masaj tarzında ve banyoda kullanılmaktadır. Küçük dozlarda kullanılmalıdır. Cilt problemlerinde sıcak suya konularak kullanılmaktadır. Aromatik yağ dilüe edilerek masaj tarzında uygulanmaktadır.

Düztabanlık « Kemikler Kaslar Kas Kirişleri ve Eklemler

Düztaban nedir?
Uzunluğuna olan kemerde düzlük veya çöküklük. Bazen bu durumda ayağın topuk kısmı dışarı doğru dönük bir hal alır.

Düztaban neden meydana gelir?
a.  Kemik yapılanının hatalı olarak gelişmesi.
b.  Bazı kemik bağı yapılarının da doğuştan zafiyeti.
c.  Bebelik ve çocukluk çağında gerekli ortopedik müdahalenin yapılmamış olması ve böylece sakatlığın zamanında düzeltilmemiş bulunması.

Düztabanlık ne derece yaygındır?
Modern insanlarda en genel yapı kusurlarından biri olarak sayılmaktadır.

Çocukların uygun olmayan ayakkabı kullanmaları düztabanın gelişmesine neden olabilecek midir?
Bu durum aslında düztabana neden olmayacaksa da düztabana eğilimi artıracaktır.

Çocuklarda düztabanın gelişmesine nasıl engel olunabilinir?
Ortopedi uzmanına muntazam gidilmekle. Ortopedist çocukta düztaban olma eğilimi gördüğü zaman, önlenebilmesi için gereken metotları size bildirebilecektir.

Düztaban her zaman sancı yapar veya başka belirtilere neden olur mu?
Hayır.

Düztabanın bazı belirtileri nelerdir?
Bacaklarda yorgunluk hissi. Uzunlamasındaki kemerde sancı. Topuklarda ağrı.

Düztaban nasıl tedavi edilir?
Eğer herhangi bir belirti meydana gelmemişse hiçbir tedaviye gerek yoktur. Ayak egzersizleri ve kemer desteklerinin kullanılması çok kez sancılı hallerin giderilmesine yardımcı olur.

Düzgün ayakkabı giyilmesi ile düztaban tedavi edilebilinir mi?
Hayır ama, sancılar genellikle bu yolla önlenebilir.

Hiç belirtileri olamayan düztaban kimseler kemer destekleri veya düzeltici ayakkabılar giymeli midirler?
Bu gibi durumlarda buna gerek yoktur.

Bu gibi desteklerin kullanılmasındaki avantajlar nedir?
Küçük çocuklarda bu gibi desteklerin ve düzeltici ayakkabıların kullanılması uzunluğuna olan kemerin düzgün şekilde gelişmesinin temini mümkün olabilmektedir. Gelişmiş kişilerde bu gibi destekler ancak sancıların giderilmesi için yararlı olabilirler.

Egzersizle düztaban düzelebilir mi?
Hayır.

Düztaban olan bir kimse fiziki faaliyetlere girişebilir mi?
Eğer belirtileri ortadan kaldırılacak düzeltici yöntemler yerine getirilmişse evet.

Beyin Hücrelerimiz Ölüyor mu? « Genel

İnsanoğlu ana rahmine düşünce, embriyon halinde iken, hücreleri bölünerek çoğalmaya baslar. İleride vücudun hangi parçasının bir hücresi olacaklarını bilirler. Yani bir kısmı kas hücresi olarak gelişirken bir diğeri göz, sinir, vb. hücresi olmak üzere çoğalır.

Sinir sistemimizdeki nöron hücreleri ise anne karnında oluşumlarının son safhasına ulaşırlar, tüm yaşam boyunca ulaşabilecekleri en çok sayı olan bu miktarda da kalırlar. Beynimizin milyarlarca hücresinin bu safhada oluşabilmesi için dakikada 2,5 milyon nöron meydana gelir.

Beyin hücreleri oluştuktan sonra ölünceye kadar sayı olarak artmazlar. Aslında vücudumuzda sonradan çoğalmayan başka hücreler de vardır. Ama boyut olarak büyüyebilirler. Eğer vücudu geliştirmek için halter çalışılırsa, kaslar büyür ama bu yeni kas hücrelerinin oluşması demek değildir. Mevcut hücrelerin boyutları büyümüştür. Çalışma bırakıldığında bu kaslar tekrar pörsüyebilirler.

Bir insan doğduğunda beyni 350 gram ağırlığındadır. Bir yaşında 1000 grama, gelişme tamamlanınca da nihai ağırlığına ulaşır. Beyin hücreleri daha anne karnında iken son şekillerini aldıklarına göre bu artış miktarı nereden geliyor diye sorulabilir. Burada da kas örneğinde olduğu gibi hücrelerin çoğalması değil büyümeleri söz konusudur.

20 yaşına gelince beyin hücrelerinde eksilme başlar. Her gün yaklaşık 50 bin tanesi ölür. Bu sayı 60 yaşlarında günde 100 bin hücreyi bulur. 75 yaşına geldiğimizde tüm nöronların yüzde 10'unu kaybetmiş oluruz. Tabii bu doğduğumuz ana oranla zekamızın yüzde 10 azaldığı anlamına gelmez. İnsan hayatında iyi beslenme, tecrübe ve öğrenme gibi faktörler geriye kalan nöronların kapasitelerinin daha da gelişmelerini sağlarlar. Yani beyin ne kadar çok kullanılırsa o kadar iyi durumda olur.

Beynin oksijen tüketimi sabittir. Beyinde oksijenle birlikte sadece glikoz kullanılır ve bunların beyinde yedeği yoktur. Bu demektir ki, sinir hücrelerinin yaşaması her an için kan dolaşımının getireceği miktara bağlıdır. Oksijensizliğin ve kanda glikoz azalmasının yol açtığı kötü ve onarılmaz sonuçlar hatta beynin bazı bölümlerinin ölmesi bununla açıklanabilir. Beyindeki bu kan akımı vücudun diğer kısımlarına oranla bağımsızdır. Kalpten çıkan kanın yaklaşık beşte biri buraya gider.

Vücut ağırlığımızın yalnızca yüzde 2'sini oluşturan beynimiz, toplam enerji üretimimizin yüzde 20'sini tüketir. Bu enerjiyi kanın taşıdığı oksijen ve glikozdan alır. Kanımızdaki glikoz (kan şekeri) seviyesi düşerse önce acıkır ve huzursuz oluruz. Seviye daha da alçalırsa beyin faaliyetini azaltır, biz de yarı baygın hale geliriz. Oksijen daha da hayati bir önem taşır. Oksijensiz kalan beyin hücreleri en fazla 5 dakika içinde ölürler. Beynin bir bölümünde kan dolaşımı duracak olursa, o bölgede hayatiyet sona erer.

Spor yaparken kalp daha hızlı çalışır, daha fazla kan pompalar. Bu durumda beyne daha çok kan gitmesi, dolayısıyla beynin daha iyi çalışması gerekmez mi? Hayır. Beyne giden kan miktarı hep aynıdır. Ortalama bir kalp dakikada yaklaşık 5 litre kanı vücudun her tarafına pompalar. Bunun 750 mililitresi beyne giderken 600 mililitresi de bacakların diz altındaki kısımlarına gider. Spor yaparken kalbin pompaladığı miktar 17 litreye kadar çıkar. Bunun 14.000 mililitresi bacaklara giderken beyne giden miktar yine aynı, yani 750 mililitredir.

Destekliyoruz arkadaş - arkadas - partner - partner - arkadaş - proxy - yemek tarifi - powermta - powermta administrator - Proxy