Sağlık ve Sağlıklı yaşam siteniz

Çocuk Davranışı « Çocuk Davranışı

Bebekler neden ağlar?
a.  Aç oldukları için.
b.  Islandıkları veya kirlendikleri için.
c.  Annenin vücudu ile yakın temasa hasret kaldıkları için.
d.  Hastalanmış veya sancılanmış oldukları için. (Hastalık ve ağrı, ağlama nedenlerinin en nadirleridir.)

Bebeğin yukarıda bahsedilenlerden hangisi sebebiyle ağladığı nasıl anlaşılabilir?
Eğer bebek aç olduğu için ağlamaktaysa; doyurulduğu zaman ağlaması kesilecek. Eğer ıslanmış veya kirlenmişse; çocuk, bezi değiştirilince ağlama hali duracak. Eğer annesinden yakınlık beklemekteyse kucağa alınır alınmaz artık ağlamayacak. Eğer ağlama hali devam etmekteyse, o zaman bu; çocuğun hasta olduğunu gösterir.

Hasta olan bir bebeğin ağlama tarzı normal olan bebeklerin ağlama tarzına benzer mi?
Genellikle hayır. Çocuğun ateşinin yükselmesi, bir kızıllık, kusmak, ishal, vb. hallerde çocuğun ağlamasını birkaç kez duyan anne ve babalar, bundan sonra normal ve hasta çocuk ağlamaları arasında ayırım yapmasını öğrenecektir. Üstelik, çocuk hasta ise, ona şefkat ve ilgi göstermek ağlamasını durdurmak için yeterli hareketler olmayacaktır.

İki veya üç aylık bir bebeğin devamlı olarak annesinin veya dadısının kollarında bulunmasını istemesi normal midir?
Evet. Bu gibi hallerde en iyi şey bebeğin biraz ağlamasına aldırış etmemek ve onu kucağa almamaktır.

Bir bebeğin her ağlamasında onu kollarına almayan anne çocuğunu ihmal etmekte midir veya her ağladığında onu kolları arasına alan anne çocuğu şımartmakta mıdır?
Bir uzlaşma yolu bulunmalıdır. Zeki bir anne kısa bir süre içerisinde bebeğin gerçek alakaya ihtiyacı olduğu zaman ile şımartılmak istediği zaman arasında ayırım yapmasını öğrenecektir.

Bebekler geceleri daha çok ağlamak eğiliminde midirler?
Evet. Çünkü geceleri daha az ilgi görmektedirler. Ayrıca, bazı bebekler gecelerin "yalnızlığını" hissetmektedirler; bu yalnızlığı gidermek ve yanlarında birisinin bulunmasını sağlamak için ağlamaktadırlar.

Geceleri ağlayan ve şımarık haller gösteren bir bebeğin kaldırılarak kucakta gezdirilmesi doğru bir hareket midir?
Evet ama, abartmamak şartıyla. Çocuğu kısa bir süre kollarınız arasına alın ve kendisine şefkat gösterin. Ağlaması durursa yine indirin. Yine ağlarsa, en iyisi kendisiyle ilgilenmemektir. Ancak, yanında bulunduğunuzu ve gerçek ihtiyacında sizi bulabileceğini kendisine belli edin.

Bebeğin aşırı derecede ağlaması bir fıtığın gelişmesine neden olabilir mi?
Hayır.

Kısırlık « Kısırlık

Kısırlık nedir?
Kısırlık, gebe kalamamaktır. Bu terim tam, kesin ve düzeltilemez bir durum anlamına geldiğinden "verimsizlik" terimini kullanmak daha yerinde olur. Verimsizlik daha geçici bir hal arz etmektedir ve bazı şartlar altında değişebileceği anlamına gelmektedir. Birinci derece kısırlık, en az 2 yıl çabadan sonra bile çocuk sahibi olamayan çiftler için kullanılmaktadır. İkinci derece kısırlık terimi bir veya birden fazla çocukları olup da bundan sonra uzun süre çalışmalardan sonra çocuk sahibi olamayan çiftler için kullanılmaktadır.
Gebelik, durumu olduğu halde yaşayan çocuklar dünyaya getirememiş olan çiftler de, genel verimsizlik kategorisinde sayılmalıdırlar. Çünkü üretme prensiplerinin asıl tarifi, yaşayan çocuklardır.

Evli çiftler arasında kısırlık oranı nedir?
Kesin istatistikler bulunmamakla beraber, her beş evli çiftten birinin çocuk sahibi olamadığı tahmin edilmektedir.

Normal bir evli çiftin ilk çocuğu normal olarak ne zaman dünyaya gelir?
Eğer çift haftada iki veya üç kere cinsel temasta bulunursa ve gebeliği önleyecek tedbirler almazlarsa, ilk doğum genellikle bir" yıl içerisinde meydana gelir. Gebe kalmak isteyip birinci veya ikinci ayında gebe kalabilen evli kadın normal sayılmaz. Sağlıklı ve normal olan çiftlerde, kadının gebe kalabilmesi için sekiz ile on ay ara sı çaba sarf etmeleri normal olarak kabul edilmektedir.

Kadının gebe kalabilmesi için orgazm olması gerekli midir?
Hayır. Cinsel temasta kadının olmasının gebe kalmakla hiçbir ilişkisi yoktur.

Gebeliğin meydana gelebilmesi için ne gibi faktörlerin olması gerekir?
Kadın, yumurtalıklarında bir yumurta üretmelidir. Fallop tüpleri açık bulunmalıdır. Yumurta Fallop tüpleri iken sağlıklı sperma yumurtaya ulaşabilmelidir. Rahim iç zarında  döllenmiş yumurtanın aşılanması için yer olması gereklidir. Döllenmiş ve aşılanmış yumurtanın beslenebilmesi için kadın gerekli hormonları üretmelidir.

Kalp Blokajı « Kalp

Kalp blokajı nedir?
Tam kalp blokajı durumunda atriyumdan (kalp büzülmelerini başlatan) uyarı karıncığa gidememektedir. Bunun sonucu olarak, tam bir kalp durması, kalp atışlarının durması ve ölüm meydana gelebilecektir. Bazı. hallerde geçici bir kalp durması meydana gelebilecek ve bu durumda şuur kaybolacak veya felç gibi haller gelişebilecektir. Başka hallerde, karıncıklar kendi faaliyet mihraklarını kurabilecekler, atriyumdan ayrı ve bağımsız olarak çalışmaya devam edeceklerdir. Başka bir kalp blokajına, tam olmayan kalp atışı atriyumdan karıncığa nakledilmemiş olabilecektir. Bu durum tam kalp blokajındaki kadar tehlikeli değildir.

Kalp blokajı genellikle kalp hastalığı ile ilişkili midir?
Evet.

Kalp blokajı teşhisi genellikle nasıl yapılmaktadır?
Elektrokradiyogram ile birlikte yapılan fiziki muayene yoluyla.

Kalp blokajı hayatı tehlikeye sokar mı?
Bu, durumun ciddiyetine bağlıdır. Böyle bir hasta devamlı olarak karıncıkların atmayacağı ihtimali tehlikesi altındadır veya karıncıklar öyle bir tepki göstereceklerdir ki, hayat tehlikeye girmiş olacaktır.

Kalp blokajı hayatı tehlikeye sokan bir durum haline geldiği zaman ne yapılabilinir?
Ya geçici veya daimi kalacak elektronik aygıtlar cerrahi müdahale yoluyla yerleştirilebilinecektir. Bu aygıtlar kalp karıncıklarını tahrik ve teşvik ederek bunların normal ve tesirli atmalarını sağlamaktadır. Bu aygıtlar «pacemaker» olarak adlandırılmıştır.

Destekliyoruz arkadaş - arkadas - partner - partner - arkadaş - proxy - yemek tarifi - powermta - powermta administrator - Proxy