Sağlık ve Sağlıklı yaşam siteniz

Doğum Sonrası Dönemi « Gebelik ve Doğum

Hastanın doğumdan ne kadar zaman sonra yataktan çıkmasına izin verilir?
Genellikle ilk on iki saat içerisinde.

Hasta doğumdan ne kadar süre sonra yiyip içebilir?
Sıvı şeyler ilk dört saat içerisinde alınabilinir. Tam diyete doğumdan on iki saat sonra başlanılabilinir. Eğer uzun süreli bir solunum yolu anestezisi verilmişse sıvı ve yemek alınma süresi uzatılabilinir.

Doğumdan sonra ne gibi özel giysilere ihtiyaç vardır?
İyi bir sutyen ve sıkı bir korse.

Doğumdan sonra sonda kullanılması genel bir hal midir?
Evet. Doğumdan sonra kendiliğinden idrar edilmemesi yaygın bir haldir.

Doğumdan sonra normal bir hasta ne zaman dışarıya çıkabilir?
Genellikle doğumdan sonra üçüncü günde. İkinci gün kendisine bir müshil verilir. Üçüncü günde sonuç elde edinilememişse bir lavman yapılır.

Bir anne çocuğuna meme vermezse, memeler ne zaman tıkanır ve rahatsızlık verebilir?
Üçüncü veya dördüncü gününde.

Eğer anne bebeğe süt vermemekte ise memeler ne gibi bakıma ihtiyaç gösterir?
a.  İyi ve sağlam bir sutyen kullanılır.
b.  Eğer memelerde sancı hissedilmekteyse bir buz torbası konur.
c.  Gerekirse sancıyı dindirmek için ilaçlar ve müsekkinler verilir.
d.  Memelerdeki korumalar için (Stilbestrol veya Deladumone) gibi hormonlar verilir.

Eğer anne bebeğe meme vermeye karar vermişse süt ne zaman gelmeye başlar?
İkinci veya en geç üçüncü günde.

Çocuk memeden alındıktan sonra memeler nasıl tedavi edilir?
Anne birkaç gün sulu hiçbir şeyi almaz ve suyu kurutmak için magnezyum sülfat türünden ilaçlar verilir. Eğer sancı varsa müsekkin ve ağrı kesen ilaçlar verilir ve memeler üzerine bir buz kesesi yerleştirilir.

Nazik meme başları için ne gibi bir tedavi metodu kullanılır?
Eğer meme başları fazlasıyla nazik ise, özellikle yapılmış olan bir meme başlığı kullanılmalıdır. Bu şekilde anne bebeğe süt verirken rahatsızlık hissetmez.

Memeler kanama yaparsa, çatlarsa veya alevlenirse, anne yine de bebeğe süt verebilir mi?
Özel meme başlığını kullandığı taktirde evet.

Meme enfeksiyonları nasıl tedavi edilir?
a.  Antibiyotik ilaçların alınmasıyla.
b.  Memelere yapılan ılık kompreslerle.
c.  Eğer lokal bir apse gelişmişse bunun bir enzisyon ile delinmesi ve drenaj yoluyla boşaltılıp temizlenmesi gerekmektedir.

Dölyolunda doğumdan sonra yapılan dikişler ağrı yapabilir mi?
Evet. Ağrılar ve rahatsızlık verecek hal birkaç gün devam eder. Bu sancılar ılık asit borik kompresleriyle ve az dozajda müsekkin ilaçların verilmesiyle hafifletilebilinir.

Doğumdan sonra basurlar meydana gelebilir mi?
Evet. Bunlar normal bir komplikasyondur. Tedavisi için dışkının yumuşatılması, bunun için de yağlı ilaçların kullanılması gerekir. Basurlu yerlere ılık kompresler yapılmalıdır. Basurlara anestezin merhemler sürülmesi de rahatlayıcı sonuçlar getirebilmektedir.

Doğumdan sonra ortalama hastanede kalma süresi ne kadardır?
Bu çok değişiktir. Bazı doktorlar hastalarını doğumdan iki veya üç gün sonra evlerine gönderirler. Bir kısmı da bunların beş ila sekiz gün hastanede kalmalarını öngörürler.

Doğumdan ne kadar süre sonra sokağa çıkılabilinir?
Genellikle hastaneden çıktıktan bir hafta sonra.

Doğumdan ne kadar süre sonra bütün normal faaliyetlere dönülebilinir?
Yaklaşık dört hafta içerisinde.

Dölyolundan az miktarda kan gelmesi doğumdan sonra ne kadar süre devam eder?
Dölyolu ifrazatına "loşi" denir. Bu genel olarak doğumdan sonra birkaç hafta devam eder. Çok hallerde bu tür dölyolu ifrazatı ile gelecek adet zamanına kadar devam edebilir.

Doğumdan ne kadar süre sonra ilk adet gelir?
Genellikle altı hafta içerisinde, ancak bu beş ila sekiz haftada da olabilir.

Doğumdan ne kadar süre sonra duş yapılabilir?
Eve döndükten iki veya üç gün sonra.

Doğumdan ne kadar süre sonra banyo yapılabilir?
Doğumdan ancak beş veya altı hafta sonra.

Doğumdan ne kadar süre sonra lavaj yapılabilir?
Doğum sonrası ilk adet geldikten sonra.

Doğumdan ne kadar süre sonra cinsel ilişkiye başlanılabilir?
Altı hafta sonra. Şurası hatırlanmalıdır ki ilk yapılacak cinsel ilişkiler sancılı ve rahatsızlık verici olabilecektir. Ancak bu durum kısa bir süre sonra kendiliğinden düzelecektir. Gerekli yağlama tedbirleri her zaman hazır bulundurulmalıdır.

Bir kadın doğumdan ne kadar sonra ev işleri ile meşgul olabilecektir?
Bu durum çok değişik olabilir, ama doğum yapan kadınların çoğunluğu doğum yaptıktan iki veya üç hafta sonra normal ev işleriyle uğraşmaktadırlar.

Doğum yapan kadın hastaneden eve geldikten sonra yatağında kalmalı mı?
Hayır. Ancak doğumdan birkaç hafta sonrası için her gün bir müddet istirahat etmesini bir alışkanlık haline getirmelidir.

Normal bir doğum yaptıktan sonra özel bir diyet gerekli midir?
Hayır. İyi ve dengeli bir diyetin dışında hiçbir şeye gerek yoktur.

Doğumdan sonra kadın organları ne kadar süre içerisinde normale döner?
Rahim altıncı haftada normale döner. Göğüsler de yaklaşık altıncı haftada normal boylarına dönüşür. Karın bölgesi adalelerinin normale dönüşü daha uzun sürmektedir ve bunlar doğumdan sonra uzun süre gevşek ve zayıf kalabilirler. Bu durum jimnastikle büyük ölçüde giderilebilinir.

Doğumdan sonra serviksin özel tedaviye ihtiyacı olur mu?
Doğumdan sonra birinci ve ikinci adet periyodunda serviks muayene edilmelidir. Eğer özel tedavi lüzumu görülürse bunu kadın doktoru yerine getirecektir.

Doğumdan ne kadar süre sonra emniyetle ikinci bir bebek doğurabilinir?
Sırf fiziki bir görüş noktasından doğum tesirleri geçtikten hemen sonra, başka deyişle iki ay içerisinde, bir kadın emniyetle gebe kalabilir. Ancak, bir bebeğin bakımı ve bir kadının ev işleri göz önünde tutulursa doğum aralarının daha uzun tutulması tavsiye edilir.

Yeni doğum yapmış olan kadınlar daha kolay mı enfeksiyon kapabilirler?
Evet. Anlaşılmayan bir nedenden, yeni doğum yapmış kadınlar çok daha çabuk ve kolay şekilde enfeksiyonlara kapılmaktadırlar. Bunun için bebeği sararken parmaklarına iğne batırmamak için çok dikkatli olmaları gerekmektedir. Ayrıca, üst solunum enfeksiyonları olan kişilere yaklaşmamaya da çok dikkat etmeleri gereklidir. Doğum sonrası göğüs apseleri genel bir enfeksiyon olduğundan meme başlarını da koruma için fazla ihtimam göstermeleri gerekir.

Doğum yapan kadınlar çabucak yorulup depresyona  kapılma eğiliminde midirler?
Bu çok hallerde meydana gelebilir ve çok tabii bir olay sayılmalıdır. Bu nedendendir ki yeni doğum yapmış kadınlara şefkatle muamele yapılmalıdır ve ağladıkları zamanlar, üzüntülü veya mutsuz göründükleri zamanlar azarlanmamalıdırlar. Kendilerini bitkin ve takatsiz hissetmeleri de normal olarak kabul edilmelidir.

Cilt Lekeleri « Estetik ve Bakım

Güneş ışınlarının etkisi ile oluşan pigment artışı, ciltte geniş leke görüntüleri oluşturur. Ayrıca sivilce izleri, hamilelik, aşırı antibiyotik kullanma, yanlış kozmetik ürünleri gibi sebepler, ciltte lekelerin oluşmasına neden olmaktadır.

Bitkisel ürünlerle lekeler, çeşitli yöntemlerle bir süre içersinde kalıcı sonuçlara ulaşıyor. Aynı zamanda bu bitkisel ürünler uygulanırken- ciltte herhangi bir tahriş veya kızarıklık yapmaması avantajdır. 3 ay düzenli uygulanan bitkisel peelinglerle, ciltte yeniden yapılanma ve lekelerin büyük ölçüde açıldığı gözlemlenir.

Kimi lekeler, sivilce izleri ve benzeri tarzıaki sorunların halledilmesi için, üst derinin bir tabaka temizlenmesi zorunludur. Peeling adını verdiğimiz cilt soyma işlemini bitkilerle uygularken, kesinlikle cilde aşırı bir uygulama yapılmamalıdır. Cilt yapısına uygun bitkisel kürlerle bu işlem uygulanmalıdır.

Yağlı Ciltler İçin

Öncelikle cilt, bitkisel bir temizleme jeli ile temizlenmeli, arkasından ince bir tabaka kayısı yağı sürülmelidir. Birer avuç kekik, papatya, limon ve biberiye bitkileri, 1/2 lt. gülsuyunda, bir taşım kaynatılarak süzülür. Daha sonra 2 avuç yeşil kilin içerisine, süzülen bitki ekstresi ile katı bir bulamaç ile oluşturulur. Bir kahve kaşığı adaçayı esansı ilave edilir. Hazırlanan bu karışım ile 4 hafta, haftada bir olmak üzere uygulanır. Bu uygulama sonrasında bitkisel tonik ve nemlendiricisi sürülmelidir.

Kuru Ciltler İçin

Cilt yapısına uygun bir temizleme sütü ile cilt temizlenmelidir. Arkasından göz altı hariç tüm cilde- avokado veya jojoba yağı sürülüp emilimi beklenmelidir. Birer avuç at kuyruğu, mücver çiçeği, bir parça avakado meyvesi, papatya ve hatmi bitkileri 1/2 lt. gülsuyunda bir taşım kaynatılarak süzülür. Hazırlanan bitki ekstresi, 2 avuç toz yosun veya soya unu ile bulamaç yapılarak, içerisine bir tatlı kaşığı arı sütü ilave edilmelidir. Haftada bir gün olmak üzere 4 hafta boyunca bu maske uygulaması yapılmalı, daha sonra bitkisel bir onarıcı ürün sürülmelidir.

Cilt Değişimleri « Erginlik

Erginlik çağındaki çocukların cildinde değişiklikler olur mu?
Evet. Bu çağda erkek ve kız çocuklarda sivilceler ve siyah başlı yağ birikintileri görülür. Bunlara akne denir.

Akneyi tedavi etmek için ne yapılmalı?
Bunun için bazı yollar vardır. Örneğin özel perhiz, yüzü temiz tutmak için kullanılan özel metotlar ve yardımcı olacak ilaçların kullanılması.

Destekliyoruz arkadaş - arkadas - partner - partner - arkadaş - proxy - yemek tarifi - powermta - powermta administrator - Proxy