Memeler

Estetik Ameliyatlar « Memeler

Memelere estetik ameliyatlar hangi hallerde yapılır? a.  Memeler fazlasıyla büyükse veya gelişmemişse. b.  Fazla sarkan memelerde. c.  Memeleri çirkin olduğu için kadının karamsarlığa ve psikolojik durumdan fazla duygusal rahatsızlığa kapılırsa. Estetik ameliyatlarla memeler daha büyük gösterilebilinir mi? Evet. Plastik maddelerle yapılmış bir torba meme dokularının altına yerleştirilmektedir. Bu torba daha sonra, ya bir tuz solüsyonu veya silikon jölesi ile doldurulmaktadır. Bu torba ya memenin altından veya meme başının etrafında açılacak bir ensizyonla yerleştirilir. Estetik ameli... Devamı »»»

Meme Cerrahisi « Memeler

Memelerde bütün lokalize yumrular cerrahi müdahale gerektirir mi? Evet, en sağlam yol memeden yumruyu ameliyatla almaktır. Bu şekilde birçok habis vaka en erken safhada teşhis edilip bulunabilecektir. Yukarıdaki kuralın bir istisnası var mıdır? Evet. Kronik meme iltihaplı kistlerde, memelerde çok sayıda yumrular varsa, ameliyat her zaman tavsiye edilmemektedir. Ancak, bu durum dikkatle takip edilmeli ve hasta devamlı olarak müşahede altında tutulmalıdır. Doktor ameliyattan önce bir yumrunun kanserli olup olmadığını bilebilir mi? Vakaların büyük çoğunluğunda doktor bunu bilebilecektir.... Devamı »»»

Erkek Memeleri « Memeler

Erkek memelerinde de hastalıklar gelişebilir mi? Evet, ancak kadınlarda olduğundan daha az vakalarda. Erkek memelerinde meydana gelen en yaygın durumlar hangileridir? a.  Erginlik yumruları. Bu on bir ile on yedi yaşları arasında gelişmekte olan erkeklerde meydana gelir ve meme başının altında sert, yuvarlak ve hafif ağrıya neden olan şişkinlikler halinde meydana çıkarlar. Bunların herhangi bir tedaviye ihtiyacı yoktur ve birkaç ay içerisinde kendiliklerinden kaybolurlar. b.   Jinekomasti. Bu genç erkeklerde bazı hallerde meydana gelen acayip bir durumdur ve memelerin, kadın memeleri biç... Devamı »»»

Meme Tümörleri Ve Kistleri « Memeler

Memelerde gelişen en genel-marazı teşekküller hangileridir? a.  Kistler. Bunlar genellikle otuz beş ile kırk beş yaşları arasındaki kadınlarda olmaktadır. Bunlar bir bezelye tanesi boyunda tek, küçük ve yuvarlak şekillerde gelişmekte ve bazen bir limon veya portakal kadar büyümektedir. Kistler çok kısmi olma temayülünü göstermektedir. b.  Adenomalar; lifli ve kistli adenomalar. Bunlar genellikle on sekiz ile otuz beş yaşları arasında genç kadınlarda gelişmekte ve sancı, ağrı yapmayan yumrular halinde olmaktadır. Bunlar da bir bezelye tanesi kadar küçük, bir limon veya portakal kadar büyük ol... Devamı »»»

Meme İltihapları « Memeler

Meme iltihapları yaygın mıdır? Evet, özellikle süt emziren annelerde veya yeni gebelikten çıkan kadınlarda. Yangılı bir memesi olan veya bir apse gelişmekte olan memeden bebeğin emzirilmesi durdurulmalı mıdır? Bazı hallerde evet; bazılarında ise emzirmeye devam etmek, ne bebeğe ne de anneye herhangi bir zarar getirmez. Meme apseleri nasıl tedavi edilir? a.  Yangılı alana ılık kompresler yapın. b.  Doktorunuza başvurun. Muhtemelen size büyük dozajda antibiyotik ilaçların alınmasını bildirecektir. c.  Apse lokalize olunca bir ensizyon yapılacak ve iltihap drenaj usulüyle alınacaktır. ... Devamı »»»

Memeler « Memeler

İki meme her zaman aynı büyüklükte midir? Hayır. Kadınların çoğunda bir meme ötekinden biraz daha büyük olmaktadır. Kızlarda annelerinin memelerine benzer memeler gelişme eğilimi var mıdır? Evet, memelerin büyüklüğü ve biçimi aynı şekil olmak eğilimini göstermektedir. Küçük kalan memeler büyütülebilir mi? Erginleşmekte olanların büyük çoğunluğunda gelişmemiş memeler, vücudun öteki kısımlarının da yavaş gelişmesi veya kadın hormonların yetersiz üretiminden ileri gelmektedir. Eğer olay yukarıdaki gibi ise, çocuk erginleşince memeleri de gelişecektir. Son yıllarda ya maden tuzu veya sili... Devamı »»»