Kulaklar

Estetik Ameliyatlar « Kulaklar

Kulaklarda hangi durumlar için estetik ameliyat tavsiye edilmektedir? a.  Pırtlaşmış olan kulaklarda. b.  Kıvrılmış ve sarkık kulaklarda. c.  Dış kulaklarda olabilecek şekil bozukluklarında d.  Dış kulak kanalında bulunabilecek bir şekil bozukluğunda. Bu durumların genel sebepleri nedir? Doğuşla gelen kulak kıkırdaklarında bulunan şekil bozuklukları bunların nedenlerini teşkil etmektedir. Kulağın biçimi ailevi bir durum veya kalıtımsal olma eğiliminde midir? Evet. Bir bebek kulakları katlanmış vaziyette iken bunlar üzerinde yatarsa bu kulaklarda şekil bozuklukları meydana gelebi... Devamı »»»

Meniere Sendromu « Kulaklar

Meniere sendromu nedir? Birdenbire baş dönmeleri, kulaklarda ıslık ve çınlama sesleri duyulması, işitme duyusunun azalması, bazen de üstelik baş ağrısı ve kusma episodları ile gelen ve karakterize olan bir hastalıktır. Meniere sendromu neden meydana gelmektedir? Nedeni bilinmemektedir. Meniere  sendromu nasıl tedavi edilmektedir? Diyetten sodyumun alınması ve nikotin asidinin kullanılması bazı vakalarda yardımcı olmuştur. Hastalık hastayı kudretsiz hale getirecek kadar ciddi bir raddeye ulaştığı hallerde bazen ameliyat tavsiye edilmektedir. Bu ameliyatta akustik sinirinin"vestibuler" ... Devamı »»»

Akustik Sinir Tümörleri « Kulaklar

Akustik sinir tümörleri genel midir ve bunlar nasıl tedavi edilir? Akustik sinir tümörleri hayli genel olup, sinir hastalıkları operatörü tarafından tedavi edilmelidir. Akustik sinir tümörlerinin belirtileri nedir? a.  Baş dönmesi. b.  Hastalanan taraftaki kulakta ıslık, vızıltı ve çınlama sesleri duyulması. c.  İşitme duyusunun azalması. d.  Yüz adalelerinde zayıflama veya felç durumu. e.  Hastalanan yüz tarafında ağrı. f.  Baş ağrıları.... Devamı »»»

Denge « Kulaklar

Denge nedir? Kişi ayakta dururken, yürürken ve normal fiziki hareketlerini yaparken, iç şuuru, normal duruş ve dengesinin sürekliliğidir. Denge neye bağlı olmaktadır? Birbirleri ile ilgili olan üç faktöre bağlıdır: a.  Gözler. b.  Cilt ve adale pozisyonu hissi. c.  Orta kulağın "vestibuler labirent" mekanizmasına ve beyin ile bağlantılarına. Denge bulunması için yukarıda belirtilen faktörlerin tam anlamıyla çalışması gerekli midir? Hayır. Yukarıda belirtilen faktörlerin ikisi iyi çalışmaktaysa, denge temin edilir. Baş dönmesi ne demektir? Baş dönmesi düzensiz pozisyon, duruş ve... Devamı »»»

Sağırlık « Kulaklar

Sağırlık neden meydana gelir? İşitme duyusunun bozulması, orta kulaktaki kanaldan ses dalgalarının zaptı, iç kulağa nakli ve oradaki kulak siniri yoluyla beyine ulaştırılmasında bir engelleme sonucu ileri gelebilmektedir. Bir kulakta sağırlık gelişmişse, öteki kulak da etkilenir mi? Sağırlık bir enfeksiyona tabi olarak gelmişse bazı hallerde bir kulakta sınırlı kalır. Ancak, bu genel bir kaide değildir. Vakaların büyük çoğunluğunda bir kulak etkilendikten sonra, er geç öteki kulak da işitme duyusunu kaybeder. İki kulak da aynı zamanda sağır olur mu? Muhakkak surette değil. Uzun süreli... Devamı »»»

Orta Kulak İltihabı « Kulaklar

Orta kulak iltihabı neden meydana gelir? Orta kulaktaki iltihaplar, genellikle bir soğuk alma, boğaz enfeksiyonu veya şişmiş lenf bezlerinden dolayı ortaya çıkan iltihaplanmaların östaki borusu ile taşınmasıyla tali şekilde meydana gelen iltihaplanmalardır. Çocuklardaki bulaşıcı hastalıklarda, boğaz enfeksiyonlarıyla ilişkili olduklarından, orta kulak ve mastoit enfeksiyonlarına yol açabilmektedirler. Orta kulak iltihaplarının belirtileri nelerdir? a.  Kulakta ağrı. b.  Normal işitme duyusunda azalma c.  Nöbetin artışı. d.  Kulak zarı muayene edildiğinde bunun kızıllaşmış ve şişmiş old... Devamı »»»

Orta Kulak « Kulaklar

Orta kulak nerededir ve fonksiyonu nedir? Kulak zarının iç kısmındadır ve dar bir geçit yoluyla (östaki borusu) boğazın arka kısmı ile temas haline gelmektedir. Ayrıca kulağın arkasında bulunan mastoit hava hücreleriyle doğrudan bağlantıları vardır. Kulak zarı ile orta kulak arasındaki bağlantıyı kuran üç küçük kemik orta kulakta bulunmaktadır. Orta kulakta ağrı neden meydana gelir? Vakaların çoğunluğunda bu ağrılar iltihaplanmadan veya enfeksiyondan ileri gelmektedir. Bu gibi iltihaplanmalar genellikle burunda ve boğazda olan enfeksiyonlara tali olarak meydana gelmektedir. Çocuklarda tek... Devamı »»»

Kulak Kanalında Ağrı « Kulaklar

Kulak kanalında ağrı neden meydana gelir? Bunun nedeni genellikle iltihaptır ve bir sivilceden, çıbandan, yaralanmadan veya kulağa girmiş olan yabancı bir cisimden ileri gelebilir. Bir kulak kanalı iltihabı nasıl tedavi edilir? a.  Kulak kanalına konacak olan ilaçlanmış bir tampon. b.  Bir apse meydana gelmişse bir ensizyonla deşilmelidir. c.  Ciddi sancıları dindirecek ilaçlar doktor tarafından verilecektir. d.  Antibiyotikler kullanılmalıdır. Kulaklarda mantar enfeksiyonları genel midir? Evet. Bunların bazıları kronik türden olup geçmeleri için uzun süre mantara karşı (antifungal... Devamı »»»

Kulak Kiri « Kulaklar

Kulak kiri normal olarak bütün kulak kanallarında bulunmakta mıdır? Evet. Bu salgı normal olarak bütün insanlarda bulunmaktadır. Kulaklarda normalden fazla kir neden bulunabilir? Esas nedeni bilinmemektedir. Ancak, bazı kişilerde kulak kiri salgılayan guddeler fazla faal olup bu maddeden büyük miktarlar üretmektedir. Kulaklarda fazla kir bulunuşunun belirtileri nelerdir? İşitme duyusunun birdenbire azalması. Bu bir banyodan, duştan veya denizde yüzmekten sonra meydana gelebilir. Kir suda yumuşar ve sonra öyle bir şekilde kurur ki kulak kanalını tıkar. Kulaktaki kirin tedavi metodu ... Devamı »»»

Kulaklar « Kulaklar

Normal işitme duyusu nasıl meydana gelir? Dış kulak kanalına giren ses dalgaları kulak zarına çarpar ve bunun titreşimini sağlar. Kulak zarının iç kısmına üç küçük kemik bulunmaktadır: Çekiçkemiği, örskemiği ve üzengikemiği. Zar, titreşimleri bu kemiklere ulaşmakta ve bunlar da titreşim yaparak dalgaları iç kulağa nakletmektedir. İç kulak zarla kaplı bir sıvı ile doludur. Üzengikemiği titreşim yapınca dürtüler bu sıvıdan geçerek özel sinir uçlarına nakledilir. Bundan sonra dürtüler bu sinir uçlarından kulak sinirine varırlar ve buradan beyine girerek işitme duyusu haline gelirler. İşitme d... Devamı »»»