Kısırlık

Kısırlık « Kısırlık  

Kısırlık nedir?
Kısırlık, gebe kalamamaktır. Bu terim tam, kesin ve düzeltilemez bir durum anlamına geldiğinden "verimsizlik" terimini kullanmak daha yerinde olur. Verimsizlik daha geçici bir hal arz etmektedir ve bazı şartlar altında değişebileceği anlamına gelmektedir. Birinci derece kısırlık, en az 2 yıl çabadan sonra bile çocuk sahibi olamayan çiftler için kullanılmaktadır. İkinci derece kısırlık terimi bir veya birden fazla çocukları olup da bundan sonra uzun süre çalışmalardan sonra çocuk sahibi olamayan çiftler için kullanılmaktadır.
Gebelik, durumu olduğu halde yaşayan çocuklar dünyaya getirememiş olan çiftler de, genel verimsizlik kategorisinde sayılmalıdırlar. Çünkü üretme prensiplerinin asıl tarifi, yaşayan çocuklardır.

Evli çiftler arasında kısırlık oranı nedir?
Kesin istatistikler bulunmamakla beraber, her beş evli çiftten birinin çocuk sahibi olamadığı tahmin edilmektedir.

Normal bir evli çiftin ilk çocuğu normal olarak ne zaman dünyaya gelir?
Eğer çift haftada iki veya üç kere cinsel temasta bulunursa ve gebeliği önleyecek tedbirler almazlarsa, ilk doğum genellikle bir" yıl içerisinde meydana gelir. Gebe kalmak isteyip birinci veya ikinci ayında gebe kalabilen evli kadın normal sayılmaz. Sağlıklı ve normal olan çiftlerde, kadının gebe kalabilmesi için sekiz ile on ay ara sı çaba sarf etmeleri normal olarak kabul edilmektedir.

Kadının gebe kalabilmesi için orgazm olması gerekli midir?
Hayır. Cinsel temasta kadının olmasının gebe kalmakla hiçbir ilişkisi yoktur.

Gebeliğin meydana gelebilmesi için ne gibi faktörlerin olması gerekir?
Kadın, yumurtalıklarında bir yumurta üretmelidir. Fallop tüpleri açık bulunmalıdır. Yumurta Fallop tüpleri iken sağlıklı sperma yumurtaya ulaşabilmelidir. Rahim iç zarında  döllenmiş yumurtanın aşılanması için yer olması gereklidir. Döllenmiş ve aşılanmış yumurtanın beslenebilmesi için kadın gerekli hormonları üretmelidir.