Segmantal Kemik Rezeksiyonu

Segmantal Kemik Rezeksiyonu « Kemikler Kaslar Kas Kirişleri ve Eklemler  

Segmantal kemik rezeksiyonu ne demektir?
Bu; adaleleri, sinirleri ve kan damarlarını yerlerinde bırakarak ameliyatla kemiğin bir parçasının alınması anlamına gelmektedir.

Alman kemik yerine ne konmaktadır?
Bir yaralanma sonucu kaybolan veya ameliyatla çıkarılan kemik yerine yeni geliştirilmiş bir madde olan "bioglass" son günlerde böyle kemiklerin yerlerine kullanılmış ve çok başarılı sonuçlar vermiştir.

Segmantal kemik rezeksiyonunun gerektiği durumların en genel olanlarından bazıları hangileridir?
a.  ilerlemiş artritte veya kalça kemiği başında meydana gelen deforme olmuş hastalıklarda, hastanın bu bölgelerde kemiklerinin fonksiyonlarını kaybettikleri hallerde.
b.  Büyük ölçüde kemiklerin harap olmasına neden olan selim kemik tümörleri veya kistlerinde.
c.  Büyük ölçüde kemiklerin harap olmasına neden olmuş kemik enfeksiyonu (osteomiyelit).
d.  Habis kemik tümörlerinde, özellikle sabit kalanlar ve bir kez alındı mı tekerrür etme eğilimini göstermeyecek olanlarda.

Bir kemik nakli eklenmesi veya bir yedek aygıt konmakla   birlikte segmantal kemik rezeksiyonları, ne ölçüde başarılı olmaktadır?

Sonuçlar her geçen gün ilerleme göstermektedir ve birçok vakada hasta ameliyat olan uzvunu normal veya normale yakın bir şekilde, yeniden kullanabilmektedir. Tabiatıyla sonuçlar kanserli olmayan durumlarda yapılan ameliyatlarda çok daha iyi olmaktadır.