Siroz

Siroz « Karaciğer  

Karaciğer sirozu nedir?
Karaciğer dokularımın kronik bir şekilde harap oluşunu ve yaralanmasını tarif eden genel bir terim. Bu hastalıkta karaciğer fonksiyonu az veya çok derecede bozulmuş olmaktadır.

Karaciğer sirozu neden meydana gelir?
Karaciğer ile ilgili her hastalık siroza varabilir; bunda karaciğer dokuları harap olmakta ve yerlerine yara izleri kalmaktadır.

Uzun süre alkol kullanmak karaciğer sirozu gelişmesine neden olabilir mi?
Evet.   Fazla içki içenlerle siroz arasındaki ilişki iyi bilinmektedir. Fazla alkolün karaciğer üzerinde yaptığı toksik etki ile fazla alkol ,kullananların yeterli gıda almamaları sonucunda sirozun geliştiği zannedilmektedir.

Alkol, aşırı şekilde alınmadığı takdirde yine de siroza neden olabilecek midir?
Eğer normal bir diyet takip edilmekte ise yemekten önce bir iki içki alınmasının, siroza neden olabileceği ihtimali azdır. Ancak, alkolün toksik tesirleri kişiden kişiye çok büyük değişiklikler gösterir.

Sirozun belirtileri nelerdir?
Bunlar karaciğerde olan tahribata ve karaciğer rezervine bağlıdır. Birçok vaka yıllarca belirti göstermez ve belli olmazlar. Karaciğer fonksiyonu bozulmaya başlayınca bu iştahsızlık, bulantı, kusma ve kilo kaybı ile birlikte gelebilir. Karın bölgesinde rahatsızlık hissedebilir, üst karın bölgesinde dolgunluk ve hazımsızlık meydana gelebilir. Hastalık ilerleyince takatsizlik, zafiyet ve enerji kaybı olabilir. Karaciğerde tahribat ileri düzeye gelince bacaklar ve karında fazla sıvı birikimi ile bunlarda şişkinlik meydana gelir. Sarılık gelişebilir ve hastanın akli durumunda zihin karışıklığı ve şaşkınlık belirtileri görülür. Hastalığın sonucu koma ve ölüm olabilir.

Siroz her zaman öldürücü müdür?
Hayır. Hastalık erken teşhis edildiği takdirde ve gerekli tedavi metotları uygulanırsa; hasta, normal ömür süresini doldurur.

Karaciğer sirozu nasıl teşhis edilebilir?
Hastanın sağlık tarihçesini inceleyerek, fiziki muayene ve kan, idrar ve dışkının laboratuarda tahlilleri yoluyla.

Karaciğer sirozu nasıl tedavi edilir?
En önce bütün toksik tesirlerin ortadan kaldırılması gerekmektedir. Örneğin, enfeksiyon, safranın akışının tıkanması, hastanın almış olabileceği karaciğer zehirleri vb. Bundan sonra gerekli vitaminler ve minerallerin bulunacağı bir diyetin tatbiki gerekecektir. Son olarak da, eğer karaciğer tıkanması büyük çapta ise, o zaman «portakaval kısa devre» diye adlandırılan bir ameliyatın yapılması gerekecektir. Bu ameliyat sayesinde kapı toplar damarından kanın bir kısmının yolu değiştirilerek alttaki vena cava'ya akıtılacak ve böylece karaciğer tıkanıklığı kısmen hafifletilmiş olacaktır.

Siroz kanama ile komplike olur mu?
Evet. İlerlemiş bir sirozda yutağın içerisindeki varisli damarlar çok kez kanamaya neden olur. Bunun sebebi normal olarak karaciğerden geçmesi gereken kanın siroz nedeniyle buradan geçmek zorunda kalması ve bu damarların şişmesidir.

Siroz halinde karaciğer her zaman büyür mü?
Hayır. Hastalık ilerleyince büzülerek normalden de daha küçük kalabilmektedir.

Karaciğer sirozunda dalak çok kez büyür mü?
Evet.