Karaciğer Kanseri

Karaciğer Kanseri « Karaciğer  

Karaciğerde kanser olur mu?
Evet. Bu ya asıl; yani kanser, karaciğerin kendi hücrelerinde oluşur veya kanser metastaz cinsinden olabilir; yani, kanser vücudun başka bir yerinde başlamış ve karaciğere geçmiştir.

Asıl karaciğer kanseri neden meydana gelir?
Nedeni pek bilinmemektedir. Ancak, birçok vaka görülmüştür ki kanser önce sirozlu olan bir karaciğerde gelişmiştir. Ayrıca, bazı kimyasal toksinlerin ve parazit istilasının az da olsa bu gibi kanserlere neden olduğu görülmüştür.

Başka yerde başlayan bir kanserin karaciğere atlaması olayına sık rastlanır mı?
Evet. Başka bir yerde; örneğin midede, pankreasta, safra kesesinde, göğüste, böbrekte veya bağırsaklarda başlamış olan bir kanserin en çok bulaştığı organ karaciğerdir.

Karaciğer kanserinin belirtileri nelerdir?
Kanserin kapsamı, cinsi ve başka organları nasıl sarmış olduğuna göre bu belirtiler çok değişik olabilir. Genellikle belirtiler kilo kaybı, zafiyet, iştahsızlık ve karaciğerin yumrulu bir şekilde büyümesidir. Daha sonra tipik ciddi karaciğer kanseri belirtileri meydana gelir: Sarılık, kanama, bacakların şişmesi, sonunda koma ve ölüm.

Karaciğer kanseri ameliyat yoluyle bazı hallerde başarılı bir şekilde tedavi edilebilir mi?
Evet. Bazı hallerde organın yalnız bir kısmı hastalanmışsa ameliyat başarılı olabilir. Günümüzde ameliyatla karaciğerin yarısı alınabilmekte ve hasta yaşamasını sürdürebilmektedir. Ayrıca, birkaç vaka görülmüştür ki, hastanın bütün karaciğeri alınmış ve başka bir karaciğer nakliyle hayatına devam edebilmiştir.