Karaciğer

Karaciğer Cerrahisi « Karaciğer

Karaciğere hangi durumlarda ameliyat yapılır? a. Mermi, bıçak yaraları veya kazadan dolayı karaciğerin kopması hallerinde. b.Karaciğer apseleri. Bu gibi apseler genellikle karın boşluğunda veya vücudun başka bir kesiminde başlayan bir hastalığın komplikasyonu olarak gelişirler. c.  Karaciğer kistleri. Bunlar arasında en yaygın olanı çoğunlukla köpeklerde bulunan bir parazitten meydana gelen "ekinokok" kistidir. Köpeklerle devamlı teması olan kişilere bu parazit bulaşabilir. d.  Kan kistleri (hemangioma gibi selim tümörler veya lenf tümörleri (lymphangioma). e.  Karaciğer kanseri. Bazı n... Devamı »»»

Toksik Hepatit « Karaciğer

Toksik hepatit nedir? Karaciğere zararlı olan kimyasal zehirlerin veya ilaçların alınmasıyla karaciğerde meydana gelen hasar için kullanılan addır. Toksik hepatite nasıl yakalanılır? Hastalık solunum veya sindirim yoluyla büyük miktarlarda kimyasal zehirler ya da ilaçların alınmasından hemen sonra veya yine bu gibi toksik maddelerin azar azar fakat devamlı olarak alınmasından dolayı çok uzun bir süre içerisinde gelişebilir. Bu gibi maddelere karşı kişinin hassasiyeti, hastalığın gelişmesinde büyük rol oynar. Toksik hepatit tedavi edilebilir mi? Bu toksinlerin karaciğeri ne derece tahr... Devamı »»»

Enfeksiyöz Hepatit « Karaciğer

Enfeksiyöz hepatit nedir? Epidemilerde görülen ve bir virüs enfeksiyonundan ileri gelen genel bir karaciğer enfeksiyonu tipidir. Bu hastalığın başka adları var mıdır? Bu hastalığa ayrıca epidemik hepatit, kataral sarılık veya "hepatitis A" denmektedir. Bu hastalığa ne çok eğilimleri olanlar kimlerdir? Bu hastalığa en çok eğilimli görülenler genç kişilerdir. Enfeksiyöz hepatit çok yaygın bir hastalık mıdır? Evet; son yıllarda büyük ölçüde artış kaydetmiştir. Enfeksiyöz hepatitin sebepleri nelerdir? Yetersiz halk sağlığını koruma tedbirleri, mikroplanmış su ve gıda maddeleri, fa... Devamı »»»

Serum Hepatiti « Karaciğer

Serum hepatiti nedir? Enfeksyöz hepatit virüsünden ayrı olduğu sanılan bir virüsten gelen karaciğer iltihabıdır. Serum hepatitite nasıl yakalanılır? Kan ya da plasma naklinden veya enfekte olmuş bir enjeksiyon iğnesi ve enjektör (şırınga) kullanılmasından. Serum hepatiti yanlış kan naklinden ileri gelebilir mi? Hayır. Bir kan nakli veya bir enjeksiyon yapıldıktan ne kadar süre sonra kişinin serum hepatitine yakalandığı görülür? Virüs vücuda girdikten sonra hastalığın gelişmesi birkaç hafta ile birkaç ay arası sürebilir. Serum hepatiti önlenebilir mi? Ancak bir dereceye kadar. ... Devamı »»»

Karaciğer Kanseri « Karaciğer

Karaciğerde kanser olur mu? Evet. Bu ya asıl; yani kanser, karaciğerin kendi hücrelerinde oluşur veya kanser metastaz cinsinden olabilir; yani, kanser vücudun başka bir yerinde başlamış ve karaciğere geçmiştir. Asıl karaciğer kanseri neden meydana gelir? Nedeni pek bilinmemektedir. Ancak, birçok vaka görülmüştür ki kanser önce sirozlu olan bir karaciğerde gelişmiştir. Ayrıca, bazı kimyasal toksinlerin ve parazit istilasının az da olsa bu gibi kanserlere neden olduğu görülmüştür. Başka yerde başlayan bir kanserin karaciğere atlaması olayına sık rastlanır mı? Evet. Başka bir yerde; örne... Devamı »»»

Yağlı Karaciğer « Karaciğer

Yağlı karaciğer nedir? Yağlı karaciğer, normal bir karaciğerde bulunması gereken yağ miktarının kat kat fazlasını bulunduran bir karaciğerdir. Yağlı karaciğer neden meydana gelir? Kötü ve yetersiz gıda almaktan, aşırı alkolden, ilerlemiş anemiden, şeker hastalığından ve kimyasal madde zehirlenmesinden ileri gelebilir. Yağlı karaciğerin belirtileri nelerdir? Genellikle karaciğerin büyümesinden başka belirtisi yoktur. Ancak, sebep ortadan kaldırılmazsa, karaciğerde ciddi ve ilerleyen hasar meydana gelebilir. Yağlı karaciğerin tedavisi nasıl yapılır? Asıl nedeninin ortadan kaldırılma... Devamı »»»

Siroz « Karaciğer

Karaciğer sirozu nedir? Karaciğer dokularımın kronik bir şekilde harap oluşunu ve yaralanmasını tarif eden genel bir terim. Bu hastalıkta karaciğer fonksiyonu az veya çok derecede bozulmuş olmaktadır. Karaciğer sirozu neden meydana gelir? Karaciğer ile ilgili her hastalık siroza varabilir; bunda karaciğer dokuları harap olmakta ve yerlerine yara izleri kalmaktadır. Uzun süre alkol kullanmak karaciğer sirozu gelişmesine neden olabilir mi? Evet.   Fazla içki içenlerle siroz arasındaki ilişki iyi bilinmektedir. Fazla alkolün karaciğer üzerinde yaptığı toksik etki ile fazla alkol ,kullana... Devamı »»»

Karaciğer « Karaciğer

Karaciğer nedir ve vücudun neresinde bulunur? Karaciğer kırmızımtrak kahverenginde olan çok büyük bir gudde (salgı bezi) organıdır. Diyafram ve kaburgaların altında karın boşluğunun üst kısmında bulunur. Üst karın bölgesinde enine doğru yaklaşık 20 santimetre boyunda uzamakta ve dikey olarak düzensiz bir biçimde 15 ila 17,5 santimetre olarak önden geriye yayılmaktadır. İki lopa ayrılmıştır; bir sol ve bir sağ lop! Sağ lop yaklaşık sol lopun üç misli büyüklüğündedir. Karaciğerin fonksiyonları nelerdir? Kimyasal tepkileri ayarlamakta karaciğer büyük rolü olan en önemli organdır. Bundan dola... Devamı »»»