Embolizm

Embolizm « Kan Damarları  

Emboli nedir?
Bir damardaki trombozdan veya kalp çeperinden kopmuş olan pıhtılaşmış bir kan parçası. Bu kan pıhtısı kan akımında vücudun tarafından başka bir tarafına geçer.

Emboli neden meydana gelir?
Esas nedeni bilinmemektedir. Ancak, bir hastanın fazla harekette bulunmasıyla veya zorlanmasıyla yeni gelişmiş bulunan bir tromboz, bir parçanın kopmasına neden olabilir.

Embolizmin belirtileri nedir?
Şok hali ani bir şekilde gelir. Kan pıhtısı beyne ulaşmışsa felç m dana gelebilir. Eğer pıhtı ciğerlere varmışsa ani şok, göğüs ağrısı kan tükürülmesi ve nefes almada zorluk belirtileri olabilir.

Embolizm ölüme neden olur mu?
Ani ölümün en genel nedenlerinden biridir.

Embolizm olan bir kişi iyileşebilir mi?
Evet. Vakaların çoğunluğu iyileşebilir. Ancak eğer pıhtı beyin veya ciğerlere ulaşmışsa veya bu organların kan akımına fazlasıyla gel olmuşsa, iyileşme imkanları değişik olur. Bununla beraber,kan akımı fazlasıyla duraklamamışsa   beyin ve ciğerlere varmış o pıhtıdan hasta kurtarılabilir.

Embolizmi başarılı bir şekilde tamamen bertaraf ederek normal kan akımını yeniden sağlamak mümkün olabilir mi?
Evet. Bazı vakalarda pıhtı kol ve bacaklardaki damarlarda tıka kalmışsa ya da ameliyatla varılması mümkün olan ciğerin bir simine girmişse, hatta beyinde bir alanda yerleşmişse hasta kurtarılabilir. Ancak, ameliyatın, normal kan akımını yeniden yer getirerek başarılı olabilmesi için çok acele yapılması gerekmektedir.