Buerger Hastalığı

Buerger Hastalığı « Kan Damarları  

Buerger hastalığı nedir?
Özellikle ayak ve bacaklarda, bazı arter ve damarlarda kronik cerahatlanma gösteren bir hastalıktır. Bu hastalık genellikle son safhasında damarlardaki kanı pıhtılaştırmaktadır. Hastalık çoğunlukla yirmi ila kırk yaşlarında olan erkeklerde gelişmektedir.

Buerger hastalığı neden meydana gelmektedir?
Asıl nedeni bilinmemektedir. Fakat bu hastalığa tutulanların büyük çoğunluğu fazla tütün kullanmakta olanların olduğu dikkati çekmektedir. Bazı küçük oranlarda da fazla çavdar yiyenlerde bu hastalığın geliştiği görülmüştür.

Buerger hastalığının belirtileri nelerdir?
Belirtiler Kan damarlarının cerahatlanmasıdır. Bu durum ileride damarların tıkanmasına yol açar. İlk önce hasta el veya ayaklarının birinde üşüme ya da sancı hisseder. Bundan sonra damarların  akış yolu boyunca ciddi sancılar gelişir. Neticede yeterince kan sağlama imkanları kalmayacağından ellerde veya ayaklarda ülserleşme veya kangren alanları meydana gelir. En sonunda bir parmak, bütün bir el veya ayak kangren olabilir.

Bu hastalık Museviler arasında daha mı yaygındır?
Son zamanlara kadar hastalığın Museviler arasında daha yaygı olduğu sanılmaktaydı. Ancak, son istatistiklerde görülmektedir bu hastalık bir gruba mahsus olmayıp bütün ırk grupmanlarında aynı ölçüde yaygındır.

Buerger hastalığı kalp, beyin, böbrek veya bağırsak kan damarlarır tesir eder mi?
Evet, böyle bir teşhisi teyit etmek bir hayli güçtür.

Buerger hastalığının tıbbi tedavisi nasıl yapılır?
a.  Tütün kullanmak kesinlikle yasaktır. Hastaların çoğu tütün kullanmayı bıraktıktan sonra birkaç hafta içerisinde olağanüstü şekilde bir iyileşme hali göstereceklerdir.
b.  El ve ayaklara kan akımını artırmak için psikoterapi faydandı
c.  Kan damarları spazmlarını hafifletmek için verilen ilaçlar genellikle yardımcı olmaktadır.
d.  Sinirlerin bloke edilmesi (kan damarlarımın büzülmesini tem: eden sinirlerin novokain kullanılarak bloke edilmesi) bazı vakalarda yararlı olmuştur.

Buerger hastalığında ameliyattan faydalanılabilinir mi?
Evet. Bazı nadir vakalarda sırtın alt kısmında yapılan bir bel ser patektomi ameliyatı ile kan damarlarımın büzülmesini temin ede sinirsel kesilmesiyle iyi sonuçlar elde edilmiştir.

Bel sempatektomisi tehlikeli bir ameliyat mıdır?
Hayır. Yaklaşık her vakada iyileşme elde edilir.

Bel sempatektomi ameliyatı nereden yapılmaktadır?
Belden yapılan ensizyonlarla.

Buerger hastalığı olan bir kimsenin iyileşme şansları nedir?
Hastalık kronik olma eğilimindedir ve yıllarca sürer. Eğer hastalık fazla ilerleme göstermemişse, hasta tütün kullanmayı bırakır ve yukarıda gösterilen tedbirlere uyarsa, hastalığın en ciddi komplikasyonu olan el ve ayak kangreninin gelişmesini önleyebilir.