Anevrizma

Anevrizma « Kan Damarları  

Anevrizma nedir?
Lokal bir genişlemeden veya bir çıkıntı yüzünden bir arter çeperinde meydana gelen bir zafiyettir. Bir otomobil lastiğinde meydana gelebilecek bir kabarcığa benzemektedir.

Anevrizmanın bazı nedenleri hangileridir?
a.  Damarın adale çeperinde doğuştan gelen bir zafiyet.
b.  Bir kan damarının zedelenmesi.
c.  Arteriyoskleroz, frengi veya başka bir enfeksiyondan bir kan damarının hastalanması.

Anevrizma genellikle vücudun hangi kısımlarında bulunur?
Vücudun herhangi bir tarafında bulunabilmekle beraber; aort, kasık, dizin arkasında veya beynin arkasındaki daha büyük damarlarda daha fazla bulunma eğilimini göstermektedir.

Anevrizma nasıl tedavi edilir?
Tek tesirli tedavi şekli ameliyattır. Bu ameliyatta anevrizma alınmakta ve arterin hasta olan kısmının yerine Dacron veya Teflon'dan yapılma bir arter eklenmektedir.

Anevrizma için yapılan ameliyatlar başarılı olmakta mıdır?
Evet, son yıllarda kan damarları ameliyatlarında kaydedilen ilerlemelerle anevrizma vakalarının büyük çoğunluğu ameliyat yoluyla tedavi edilebilmektedir. Göğüste veya karın bölgesinde yer alan aorttaki anevrizmalar bugünkü ameliyat metotlarıyla başarı ile alınabilmekte ve alman damar parçalarının yerine yine başarı ile plastik damar parçaları eklenebilmektedir.

Anevrizmanın getirebileceği tehlikeler nelerdir?
Anevrizmanın bulunduğu alandaki damar çeperi incelir, zayıflar ve kopmaya meyleder. Eğer ameliyat yoluyla tedaviye gidilmediği taktirde bu kopma çoğunlukla meydana gelir. Damar kopması ise çok kez neden olacağı ani kanamadan ölümle sonuçlanacaktır.