Kalp Blokajı

Kalp Blokajı « Kalp  

Kalp blokajı nedir?
Tam kalp blokajı durumunda atriyumdan (kalp büzülmelerini başlatan) uyarı karıncığa gidememektedir. Bunun sonucu olarak, tam bir kalp durması, kalp atışlarının durması ve ölüm meydana gelebilecektir. Bazı. hallerde geçici bir kalp durması meydana gelebilecek ve bu durumda şuur kaybolacak veya felç gibi haller gelişebilecektir. Başka hallerde, karıncıklar kendi faaliyet mihraklarını kurabilecekler, atriyumdan ayrı ve bağımsız olarak çalışmaya devam edeceklerdir. Başka bir kalp blokajına, tam olmayan kalp atışı atriyumdan karıncığa nakledilmemiş olabilecektir. Bu durum tam kalp blokajındaki kadar tehlikeli değildir.

Kalp blokajı genellikle kalp hastalığı ile ilişkili midir?
Evet.

Kalp blokajı teşhisi genellikle nasıl yapılmaktadır?
Elektrokradiyogram ile birlikte yapılan fiziki muayene yoluyla.

Kalp blokajı hayatı tehlikeye sokar mı?
Bu, durumun ciddiyetine bağlıdır. Böyle bir hasta devamlı olarak karıncıkların atmayacağı ihtimali tehlikesi altındadır veya karıncıklar öyle bir tepki göstereceklerdir ki, hayat tehlikeye girmiş olacaktır.

Kalp blokajı hayatı tehlikeye sokan bir durum haline geldiği zaman ne yapılabilinir?
Ya geçici veya daimi kalacak elektronik aygıtlar cerrahi müdahale yoluyla yerleştirilebilinecektir. Bu aygıtlar kalp karıncıklarını tahrik ve teşvik ederek bunların normal ve tesirli atmalarını sağlamaktadır. Bu aygıtlar «pacemaker» olarak adlandırılmıştır.