Kalp

Kalp Fonksiyonu Bozukluğu Ve Kalp Hastalığı « Kalp

Kalp fonksiyonu bozukluğunun ve kalp hastalığının bazı genel nedenleri hangileridir? a.  Kalp adalesi zayıflayabilir ve bundan dolayı yeterli derecede kasılamaz. Bu durum kalp adale dokularının yetersiz beslenmesinden ileri gelmektedir (kalbi besleyen arterlerde hastalık gibi). Bundan başka enfeksiyon, cerahatlanma, toksinler, hormon düzensizlikleri veya kan mineralleri dengesizlikleri, kalbin adale dokularını zayıf düşürebilir. b.  Kalp valfları normal olarak çalışmayabilir; bunlar yeterli derecede açılıp kapanamazlar veya doğuştan ya eksiktir ya da kusurlu gelişmişlerdir. Kalp valfı bozuk... Devamı »»»

Kalbin Anatomi Ve Fonksiyonu « Kalp

Kalbin yapısı nasıldır? Kalp dört bölümden ibaret, ters koni şeklinde adaleli bir organdır. Sol ve sağ olmak üzere ikiye bölünmüştür; her birisinin diğerine bağlı iki odası vardır: Bir kulakçık ve bir karıncık. Sağ kulakçık iki büyük damar tarafından kanla beslenmektedir; alt ve üst "vena cava" (toplardamar) lar. Bu damarlar sağ kulakçığa bütün vücuttaki damarlardan kan nakletmektedir. Bu damarların naklettiği koyu kırmızı renkteki kanın oksijen oranı düşük, kullanılmış karbondioksit miktarı ve bağırsaklarda veya başka dokular tarafından üretilen maddeler oranı fazladır. Sağ kulakçıktan trikü... Devamı »»»

Kalp Yetmezliği « Kalp

Kalp yetmezliği nedir? Tıpta "kalpte dekompansasyon"olarak adlandırılan kalp yetmezliği yukarıda sayılı bir veya birden fazla hastalıktan meydana gelebilir. Kalp, vücudun normal kan dolaşımına ait artık sağlayamadığı vakit, kalp yetmezliği meydana gelmiş sayılır. Genellikle, insan kalbi yukarıda gösterilen düzensizliklerde meydana gelebilecek basit rahatsızlıklara karşı koymak için gerekli güce sahiptir. Ancak, düzensizliğin ciddiyeti artınca ve kalp adalesi gitgide fazla yorgun düşünce; kalp görevini yerine getiremeyecek hale gelmektedir. "Kalp yetmezliğinin belirtileri nelerdir? a.   Ço... Devamı »»»

Kan Basıncı « Kalp

Kan basıncı nedir? Kan akımının devamlı ve yeterli şekilde vücuttaki damarlarda seyretmesi için kasılan kalbin meydana getirdiği kuvvete kan basıncı denir. Kilometrelerce uzunluktaki dar kan damarlarındaki direnişi yenmek ve kanın kimyasal madde alışverişini temin edebilecek yeterli baskı kudreti ile dokulara varabilmesini temin için, kalp kan akımı sistemi içerisinde asgari bir basınç düzeyi muhafaza etmek zorunluluğundadır. Kan basıncı nasıl ölçülmektedir? Kolun üst kısmına yuvarlak bir lastik bant yerleştirilmektedir. Kol ağzı basıncı ölçen bir alete bağlanmakta ve alet hava ile şişiri... Devamı »»»

Doğuştan Kalp Hastalığı « Kalp

Hangi tip doğuştan kalp hastalıkları vardır? a.  Kalbin sol ve sağ tarafı arasındaki anormal kısa devre var Bu durumda damarlardaki kan yeterince temizlenmeden a dolaşımına girmektedir. b.  Kalbin muhtelif bölümlerini ayırmakta olan kalp supaplar yapısında ve fonksiyonunda anormallikler. c.  Kalp adalesinin kendisinde anormallikler. d.  Kalbin iç ve dış zarlarındaki anormallikler. Doğuştan kalp hastalığı neden meydana gelir? Henüz sebepleri tam anlaşılmamış olan ve doğumdan önce bu nedenlerden meydana gelen gelişme bozuklukları. Son yapılar bilimsel araştırmalar göstermiştir ki, anne g... Devamı »»»

Fibrillasyon (Kalp Kasının Düzensiz Kasılması) « Kalp

Kulakçıkların düzensiz kasılması nedir? Karıncıklarda orijini olan, kalbin ritmi ile ilişkili, tam anlamıyla bir düzensizlik durumudur. Kulakçıklarda düzensiz kasılmalar neden meydana gelmektedir? Bu duruma genellikle, uzun süreden beri devam etmiş kalp romatizması hastalıklarında, arteryosklerozlu kalp hastalıklarında ve hipertiroidizm hastalığında (tiroid bezlerinin fazla çalışmasından ileri gelen bir hastalık) rastlanmaktadır. Kulakçıklarda düzensiz kasılmaların anlamı nedir? Düzensiz şekilde atan bir kalp genellikle normal atan bir kalp kadar yeterli ve randımanlı değildir. Böylece ... Devamı »»»

Kalp Blokajı « Kalp

Kalp blokajı nedir? Tam kalp blokajı durumunda atriyumdan (kalp büzülmelerini başlatan) uyarı karıncığa gidememektedir. Bunun sonucu olarak, tam bir kalp durması, kalp atışlarının durması ve ölüm meydana gelebilecektir. Bazı. hallerde geçici bir kalp durması meydana gelebilecek ve bu durumda şuur kaybolacak veya felç gibi haller gelişebilecektir. Başka hallerde, karıncıklar kendi faaliyet mihraklarını kurabilecekler, atriyumdan ayrı ve bağımsız olarak çalışmaya devam edeceklerdir. Başka bir kalp blokajına, tam olmayan kalp atışı atriyumdan karıncığa nakledilmemiş olabilecektir. Bu durum tam k... Devamı »»»

Paroksizmal Aritmi « Kalp

Paroksizmal aritmi nedir? Bu durumda kalp aniden başka bir ritme geçmekte ve çok kez fazla süratli olarak atmaktadır. Bu nöbetler hiçbir uyarıda bulunmadan birdenbire, sık sık, aralıklı veya süresi belli olmayan aralıklarda gelebilmektedir. Paroksizmal aritmi nöbetleri ne kadar sürmektedir? Birkaç dakikadan birkaç güne kadar sürebilirler. Bu nöbetler hasta olan kalplerde mi meydana gelir? Hayır. Çok vakalarda kalp tamamen normaldir. Paroksizmal aritmi episodları neden meydana gelir? a.  Organik kalp rahatsızlıklarında, genellikle bir "ritm merkezleri" hastalığıdır. b.  Normal kalpl... Devamı »»»

Çarpıntı « Kalp

Çarpıntı ne anlama gelmektedir? Bu, tıbbi olmayan,çabuk ve fazlasıyla sert kalp atışının kişi tarafından duyulmakta olduğu hallerde kullanılmakta olan bir terimdir. Bazı hallerde, bu çarpıntı durumu, kalp atışı düzensizlikleri ile ilişkili görülmektedir. Çarpıntı kalp hastalığına delalet eder mi? Çoğunlukla hayır. Bu duruma özellikle fazla gerginlikten veya endişeden rahatsız olan kişilerde rastlanmaktadır.... Devamı »»»

Atlet Kalbi « Kalp

"Atlet kalbi" nedir? Bu terim genellikle kişinin spor yaptığı günlerde aşırı güç sarf etmesinden kalbinin genişlemiş olduğu anlamında ve tamamen yanlış bir terim olarak kullanılmaktadır. Şimdi, anlaşılmaktadır ki, bu gibi kalpler ta başından beri sağlam değildiler. Spor yapmanın normal bir kalpte, kalp hastalığı geliştirdiğine dair geçerli hiçbir delil bulunmamaktadır.... Devamı »»»

Kalp Düzensizlikleri « Kalp

Kalp düzensizlikleri nedir? Kalbin ritmik atışında bir düzensizliktir. Kalp düzensizlikleri neden meydana gelir? Bazı hallerde bu gerçek kalp hastalığından meydana gelir. Bask hallerde ise bu durum şu veya bu nedenden dolayı "akordu bozu muş" normal olan kalplerde meydana gelebilir. Doktor genellikle bu düzensizlikler arasında ayırım yapabilecek ve nedenlerini tespit edebilecektir. Kalp düzensizlikleri kalp fonksiyonunu engeller mi? Ara sıra fazla veya eksik gelen bir kalp atışının (ekstrasistol) kal fonksiyonu üzerinde çok az bir tesiri olabilir. Başka kalp düzensizlikleri kan akımın... Devamı »»»

Koroner Arter Hastalığı « Kalp

Koroner arter nedir? Bunlar kalp çeperi içerisinden geçerek kalp kaslarını besleyen kan damarlarıdır. Aort kalpten ayrıldıktan sonra ilk dallara ayrılan damarlardır. Koroner arter hastalığı nedir? Sürekli çalışması için büyük ölçüde enerjiye ihtiyacı olan kalp kaslarının bu gücü için tabiatıyla büyük ölçüde kana ihtiyacı bulunmaktadır. Bu ihtiyacı karşılayacak koroner arterin, bu görevlerinde engellenmesine koroner arter hastalığı denir. Koroner arter hastalığının en genel sebebi nedir? Arteryoskleroz (arterlerin sertleşmesi). Kalp yetmezliği ve "angina pektoris nedir? Kalp arterl... Devamı »»»

Kalp Kapakçığı İltihabı « Kalp

                                         Kalp kapakçığı iltihabı nedir? Kalp romatizması nöbetinden, doğmalık  kalp hastalığından veya başka patolojik nedenlerden daha önceden zedelenmiş olan kalp kapakçıkları bakteriyel enfeksiyonlara fazlasiyle meyillidirler. Bu bakteriyel endokardit olarak adlandırılmaktadır. Bu çok ciddi olan bir komplikasyondur ve derhal tedavi edilmediği takdirde, kapakçıklarda tedavisi imkansız hasarlar meydana getirir. Bunun dışında, bakteriler kan akımı ile vücudun başka organlarına taşınırlar ve bu organlar da ciddi hasara uğrama tehlikesiyle karşı karşıyadırlar. ... Devamı »»»

Kalp Cerrahisi « Kalp

Hangi hastalıklar kalp cerrahisinden yararlanabilir? a. Doğmalık kalp hastalıkları: 1.  "Patent ductus arteriosus", bir çocuk doğuncaya kadar kapanması gereken bir kan damarının ısrarla akmaya devam etmesi. 2.  Özel sakatlıklar; kalbin muhtelif bölmeleri arasında anormal açılış ve irtibatlar. 3.  Mavi bebeklere neden olan durum; kalpten gelen ve giden başlıca kan damarlarımın anormal pozisyonda ve bağlantıda olması. 4.   "Pulmoner stenoz". Bu hastalıkta kalpten ciğerlere giden ciğer arterlerinden biri yetersiz şekilde gelişmiştir veya büzülmüş bir ciğer açılış kapakçığı bulunmaktadır. 5.... Devamı »»»