Kadın Üreme Organları

Dış Genital Organlar « Kadın Üreme Organları

Vulva nedir? Dölyolunun girişini çevreleyen alandır ve şu kısımlardan teşekkül etmiştir: Klitoris (bızır), büyük dudaklar (labia majora), küçük dudaklar (labia minora), mesaneden açılan idrar yolu, himen (kızlık zarı), Bartholin guddeleri ve dölyolunun açılış kısmı. Klitoris nedir ve fonksiyonu nelerdir? Dölyolunun, vulvanm dudaklarının birleştiği açılış kısmının üst tarafında bulunan yumru biçiminde küçük bir yapıdır. Klitoris seks ilişkilerinde zevk almakta önemli bir rolü olmakta ve karı-koca seks ilişkilerinde mühim bir yeri bulunmaktadır. Klitorisin yapısı erkeğin tenasül organına ço... Devamı »»»

Adet « Kadın Üreme Organları

Adet nedir? Bir kadının çocuk doğurma yeteneği olduğu süre içerisinde aşağı yukarı muntazam aralıklarla dölyolundan kan ifraz etmesidir. Her ay kadının rahmi, zar dokularında bazı değişiklikler yaparak doğuma hazırlanır. Eğer dölyatağı çeperine döllü bir yumurta yapışmazsa, çeper açılır ve dölyatağmdan adet kanı halinde dışarı çıkar. Adet ne zaman başlar? On bir ile on altı yaşları arasında. Bu; iklim, ırk ve genel sağlık faktörleri ile değişmektedir. Çok nadir vakalarda adetler on bir yaşından önce veya on altı yaşından sonra da başlayabilir. Adetler ne kadar sürer? Genellikle kırk b... Devamı »»»

Serviks « Kadın Üreme Organları

Serviks nedir? Serviks dölyolunda görünen rahimin (dölyatağının) bir parçasıdır. Dölyolundan rahmin içinde uzanan serviks ortasında bir kanal (serviks kanalı) bulunan küçük, sert ve adaleli bir organdır. Doktor muayenehanesinde yapılan bir pelvis muayenesinde serviks, rahmin gözle görülen tek kısmıdır. Serviks nasıl muayene edilir? Spekulum adlı aynalı özel bir alet dölyoluna sokularak muayene edilir. Serviksin fonksiyonu nedir? a.  Rahim boşluğuna  bakterilerin veya başka yabancı  cisimlerin girmesini önler. b.  Meninin (spermanın) rahim boşluğuna girmesine müsaade eder. c.  Gebeli... Devamı »»»

Rahim « Kadın Üreme Organları

Rahim (dölyatağı) nedir? Dölyatağı veya rahim, pelvisin ortasında bulunan armut biçiminde adaleli bir organdır. Yaklaşık 7,5 santim uzunluğunda, 5 santim genişliğinde ve 2,5 santim kalınlığındadır. Dışında düz bir örtü ortasında kalın adale dokularından bir tabaka bulunmakta ve iç boşluğu endometrium hücreleriyle astarlanmıştır. Rahim boşluğu serviks aracılığı ile dölyoluyla temas halindedir. Karın boşluğu ile teması ise Fallop tüpleri ile temin edilmektedir. Fallop tüpleri, karın boşluğunda yumurtalıklara yakın bir yerde açılmaktadır. Rahim birçok bağla desteklenmekte ve bağlı olarak asılı d... Devamı »»»

Düşük « Kadın Üreme Organları

Düşük Nedir? Gebeliğin ilk altı ayı içerisinde ceninin rahimden düşmesidir. Cenin yaşantısını sürdüremediği bir dönemde gebelik halinin kaybı, cenin düşmesine yol açar. Cenin ne zaman yaşıyor veya yaşayabilir olarak kabul edilir? Gelişmesinin 26 ila 28'inci haftasından sonra. Çocuk düşürme terimi her zaman gebeliğin suni şekilde sona erdirildiği anlamına mı gelir? Hayır. Tıp aleminde çocuk düşürme yalnız, cenin daha yaşantısını sürdürebilecek bir dereceye gelmeden önce gebeliğin son bulması anlamına kabul edilmektedir. Çocuk düşürme türleri hangileridir? a.   Spontan düşük (herhan... Devamı »»»

Yumurtalıklar « Kadın Üreme Organları

Yumurtalıklar nedir? Yaklaşık 1,75 ... Devamı »»»

Fallop Tüpleri « Kadın Üreme Organları

Fallop tüpleri nedir? Rahmin üst son sınırlarından pelvisin her iki tarafına 7,5 ila 10 santim yükselen içleri boş tüp biçiminde iki yapıdır. Her tüp bir kurşunkalem genişliğindedir ve en ucu huni biçimindedir. Tüplerin dışında bir adale tabakası bulunmakta ve içzar dokuları kıla benzer çıkıntılar ile örtülüdür. Bu kılvari çıkıntılar sallanarak, çalkalanarak ve süpürerek yumurtayı rahme indirmeye yardımcı olmaktadırlar. Ayrıca meninin (spermanın) tüpten yumurtaya gelebilmesine de yardım ederler. Fallop tüplerinin fonksiyonu nedir? Yumurtalıktan salıverilen yumurtayı aşağıya doğru rahim bo... Devamı »»»

Yaş Dönümü « Kadın Üreme Organları

Yaş dönümü (menopoz) nedir? Kadının hayatında yumurtlama devrinin bitmesiyle adetlerin kesilmesidir. Genellikle bu hale yaş dönümü (menopoz) denmektedir. Başka deyişle menopoz tıbbi yaşlanma başlangıcıdır. Yaş dönümü ne zaman olur? Kadınların çoğunluğunda kırk beş ile elli beş yaşları arasında olur. Ancak bazı kadınlarda otuz beş yaş kadar erken, bazılarında ise elli beş yaşları kadar geç olabilir. "Suni menopoz" ne demektir? Yumurtalıkların ameliyatla alınması veya yumurtalıkların X ışınları ile tedavisi sonucu bunların yumurta yapma yeteneklerini kaybetmiş olmaları demektir. Yaş ... Devamı »»»