Vol Bağırsak Düğümlenmesi

Vol Bağırsak Düğümlenmesi « İnce ve Kalın Bağırsaklar  

Volvulus nedir?
ince veya kalınbağırsağın bir kısmının karın zarı üzerinde dönmesi veya kıvrılmasıdır. Böyle bir kıvrılma hali bağırsağın bu kısmına kan akımını durdurabilir ve kangrene sebebiyet verebilir.

Volvulus genellikle nerede meydana gelir?
Kalınbağırsakta, çoğunlukla alt-karın bölgesinin sol tarafındaki sigmoit kolonunda.

Volvulus neden meydana gelir?
Genellikle kalınbağırsaktaki bir tümörden, tali olarak önce meydana gelmiş bir iltihaplanmadan veya yapılmış olan bir ameliyat sonucu meydana gelen iltihaplardan ileri gelebilmektedir. Bazı hallerde de hastalığın, anormal derecede uzun olan bir karın zarından ileri gelmekte olduğu da görülmüştür.

Vovulus kimlerde daha çok görülmektedir?
Hastalığa çoğunlukla yaşlılarda veya fazla kilo kaybetmiş olan kişilerde rastlanmaktadır.

Volvulus'un belirtileri nelerdir?
Akut karın ağrısı, bulantı ve kusma, bağırsakların çalışmasının engellenmesi ve röntgen filmlerinde karakteristik görüntüler.

Volvulus nasıl tedavi edilir?
Derhal ameliyat. Bu cerrahi müdahale ile kıvrılan bağırsak düzeltilmekte ve anormal dönüşün nedenleri olabilecek, iltihap veya tümör gibileri alınmaktadır.

Dönen bir bağırsak bir kez düzeltildi mi, yine dönme eğilimi gösterir mi?  
Hastalığın nedeni ortadan kalktığı takdirde hayır.

İyileşme gerçekleşebilir mi?
Teşhis yeterli derecede erken yapılmışsa, vakaların büyük çoğunluğu iyileşecektir. Teşhisi geç yapılmış olan vakalarda, kangren baş lamış veya peritonit gelişme halinde olabilecektir. Bu hal meydana geldiği takdirde iyileşme ilhtimali azalır.