İshal

İshal « İnce ve Kalın Bağırsaklar  

İshal nedir?
Gevşek, pekleşmemiş dışkıların çıkması halidir.
İshalin yaygın sebepleri nelerdir?
a.  En basit sebebi mide ve bağırsakların iltihaplanmasıdır (gastro-enterit). Bu hal bozuk veya mikroplanmış gıda maddeleri yemekten veya bunlardan birine alerjik olmaktan ileri gelebilmektedir.
b.  Başka genel nedenler arasında ishal tipi hastalıklar vardır. Örneğin dizenteri, ülserli kolit, bölgesel kıvrım bağırsağı iltihabı (divertikülit) vb.
c.  Bazı enfeksiyon hastalıkları, örneğin tifo ve kolera çok ciddi ishal hallerine neden olur.
d.  Fazla yumuşatıcı ilaçlar ve müshiller alınması da geçici ishale neden olabilirler.
e.  İshal, ayrıca çok kez asabi, gergin ve nevrotik kişilerde fonksiyonel bir düzensizlik olarak da meydana gelmektedir.

Bazı kişiler, ishal olmaya daha fazla meyil göstermekte midirler?
Evet, asabi olan kişi, sinirlenme ve gerginlik getirici bir duruma tepki olarak ishal olma eğilimleri, normal bir kişiden daha fazla olabilir.

İshalden dolayı hangi hallerde doktora başvurulmalıdır?
a.  Birkaç gün sürekli olarak azalma eğilimi göstermeden devam etmişse.
b.  Yüksek ateş, ağrılar ve sancılar, genel hasta olma hissi, belirtileri ishalle beraber gelmişse.
c.  Dışkıda kan görülmekte ise.

Fonksiyonel ishal ile bağırsaklarda ciddi bir hastalıktan ileri gelmekte olan bir ishal arasında ayırım nasıl yapılabilinir?
Fonksiyonel olarak meydana gelen bir ishal birkaç gün içerisinde birdenbire kesilir. Ciddi bir hastalıktan ileri gelen bir ishal ise haftalarca devam edebilir, vücudun başka yerinde meydana gelen belirtilerle ilişkili olabilir ve dışkı da kanla beraber gelebilir. Bunun dışında dışkının yetkili bir laboratuarda tahlil edilmesiyle ishale neden olan bir mikrop veya parazitin mevcut olduğu tesbit olunabilir.

Sürekli ishal olan kişilerin rektumları muayeneden geçirilmeli midir?
Muhakkak ki evet; hem parmakla ve hem de sigmoidoskopik bir muayeneyle.

Sürekli ishal olanların  bağırsak sistemlerinin   röntgen filmleri alınmalı mıdır?
Evet; eğer başka araştırmalarla devamlı süren ishalin nedeni tespit edilmemişse.

Sürekli olarak devam eden bir ishal halinde, dışkıların muayene edilmesi gerekli ve önemli midir?
Evet. Bu dışkılarda parazitler, parazit yumurtaları ve bakterilerinin bulunup bulunmadığını tespit etmek için tam bir araştırma yapılmalıdır.

İshal nasıl tedavi edilir?
Bu tamamen ishalin nedenine bağlıdır. Bozuk veya mikroplu gıda maddelerinden ileri gelen ishallerin büyük çoğunluğu kendiliklerinden geçecektir. Başka ishaller, sebep olan nedeni ortadan kaldırmak için özel tedavi metotları gerektirecektir.

Sürekli olarak devam eden ishallerin tedavisinde peklik veren ilaçlar yararlı olmakta mıdır?
Hayır. Bunlar ancak tedaviyi geciktirirler.

İshali durdurmak için müshil verilir mi?
Genellikle hayır. Ancak şurası şüphesizdir ki müshiller, ishal hallerinde hiçbir zaman doktor talimatı olmadan verilmemelidir.

Antibiyotiklerin alınması ishale neden olur mu?
Evet. Antibiyotiklerin birçoğu ciddi ve sürekli ishallere neden olabilir. Bu hastalık "yalancı zarlı enterokolit" olarak adlandırılmakta ve doktor tavsiyesi olamadan antibiyotiklerin alınmaması gerekmektedir.

Antibiyotikler bazen ishale nasıl neden oluyorlar?
Bağırsaklar sisteminde içinde normal olarak yaşamaları gerekli olan bazı bakterileri imha etmekle. Bu bakteriler imha olduğu vakit, verilmekte olan antibiyotiklere karşı hassas olmayan başka bakteriler (genellikle stafilokok mikropları) büyük sayıda üremekte ve bağırsakların salgılı zarlarını tahriş etmektedirler.