İntussussepsiyon

İntussussepsiyon « İnce ve Kalın Bağırsaklar  

İntussussepsiyon ne demektir?
Bu durum, bir kısım bağırsağın yanındakinin içine girmesidir. Genellikle, bir iltihaplanma veya bir tümör normal bağırsak büzülmesini engellemektedir. İltihaplanmış olan bağırsak kısmının üzerinde bulunan normal bağırsak, alttakinden daha fazla kuvvetle büzülmekte olduğundan üstteki bağırsağın alttaki bağırsağın içerisine girmesine sebep olmaktadır.

Bu hastalık en çok nerede görülmektedir?
İncebağırsak, karın bölgesinin alt kısmında, kalınbağırsak ile birleştiği noktada bu bağırsağın içerisine girmektedir.

Bu hastalık genellikle kimlerde olur?
Vakaların büyük çoğunluğu iki ila dört yaşlarında olan çocuklarda görülmektedir.

Intussussepsiyon nasıl teşhis edilmektedir?
Karında ağrı, karın bölgesinin sağ alt kısmında yumru gibi bir çıkıntının hissedilmesi ve karakteristik röntgen filmleriyle. Çok kez kanlı ishale de rastlanmaktadır.

Intussussepsiyon nasıl tedavi edilmektedir?
a.  Vakaların büyük çoğunluğunda karın bölgesinde yapılan bir ameliyatla başka bağırsağa girmiş olan bağırsak, hafifçe dışarıya çekilerek normal durumuna getirilmektedir.
b.  Bazı hallerde bu durum rektuma basınçla bir baryum karışımını sokmakla tıbbi yollarla da tedavi edilebilmektedir. Ancak bu tedavi, tekniği gayet iyi bilmekte olan bir kimse tarafından yapılmalıdır. Fluoroskop görüntüsü altında baryumun kalınbağırsağı doldurması sağlanmakta ve böylece bu baryum kalınbağırsağa girmiş olan incebağırsak kısmını, yaptığı basınç ile dışarıya itmektedir. Dolayısıyla sonunda incebağırsak normal durumuna gelecektir.

Intussussepsiyon hallerinde tıbbi yollardan tedavi her zaman başarılı olmakta mıdır?
Günümüzde bu hastalık vakalarının ancak çok küçük bir oranı tıbbi tedavi ile iyileştirilebilmektedir. Bu hastalığa yakalanan çocukların büyük çoğunluğuna ameliyat yapılması gerekli olmaktadır.

Tedavisi yapılan intussussepsiyon tekerrür etme eğilimi gösterir mi?
Cerrahi yolla tedavi edilen intussussepsiyon olaylarından çok az tekerrür etme ihtimali vardır.

İntussussepsiyondan  iyileşme oranı nedir?
Teşhis bir veya iki gün içerisinde yapılmışsa iyileşme oranı çok yüksektir.

İntussussepsiyonun tehlikeleri nelerdir?
Kan akımı boğularak kesildiği için delinen bağırsak kangren olabilir. Bu farkına varılmadığı takdirde peritonit ve ölümle sonuçlanır.