İlaçlar

İlaçlar « İlaçlar

Bir kişinin doktora başvurmadan ilaç alması emniyetli midir? En hafif bir rahatsızlık için, bir aspirin veya müshilin alınmasından önce doktora başvurulmasını tavsiye etmek saçma bir hareket olur. Ancak, aklı başında insanlar olağandışı belirtiler gördükleri zamanlarda bir doktora başvurulması gerekeceğini bilmelidirler. Bu gibi durumlarda kişilerin kendi bildikleri gibi ilaç almaları tehlikeli olabilir. Bazı hallerde, eğer bir kişi devamlı ilaç almaktaysa veya gebe ise, normal ilaçları bile doktor tavsiyesi olmadan almaları tehlikeli olabilir. Eğer bir doktor belli bir ilacı tavsiye etmiş... Devamı »»»

Antibiyotikler « İlaçlar

Antibiyotikler nedir? Antibiyotikler bakteri ve mantarlar gibi canlı mikroorganizmalardan geliştirilen kimyasal maddelerdir. Bunlar başka bakteri ve virüslerden gelen hastalıklarda tedavi için kullanılmaktadır. Antibiyotikler ne derece tesirlidir? Antibiyotikler geliştirildikten sonra milyonlarca kişinin hayatı kurtarılmıştır. Zatürree, streptokok, stafilokok, belsoğukluğu, frengi ve başka enfeksiyonlar antibiyotiklerin iyi bir şekilde kullanılmasıyla tedavi edilmiştir ve edilmektedir. Antibiyotikler virüs enfeksiyonlarına karşı tesirli midir? Hayır, antibiyotikler virüslere karşı tes... Devamı »»»

Sülfamidler « İlaçlar

Sülfamidler nedir? Sentetik şekilde üretilen özel kimyasal maddelerdir. Bunlar birçok bakteri ve virüsten ileri gelen hastalıklarla mücadelede kullanılmaktadır. Ayrıca bunlar çok kez antibiyotiklerle münavebeli olarak veya aynı zamanda kullanılmaktadır. Sülfamidler enfeksiyonlara karşı kullanıldıkları zaman ne kadar tesirli olmaktadır? Bu ilaçlar bazı enfeksiyonlarda, özellikle idrar yollarında meydana gelen enfeksiyonlarda çok tesirli bir silah olarak kullanılmaktadır. Bu gibi hastalıklarda sülfamidler çok kez antibiyotiklerden bile daha tesirli olabilmektedirler. Hastalar   sülfamidl... Devamı »»»

Müsekkinler « İlaçlar

Müsekkinler nedir? Bu ilaçlar uyuşukluk getirmeyen ve başka şekilde akli dengede hiç bir etki yapmayan, gerginliği ve kuruntuyu gideren özellikleri olan kimyasal maddelerdir. Doktora sorulmadan müsekkinlerle kendi kendini tedaviye girişmek emniyetli midir? Kesinlikle değildir. Müsekkinlere gerek duyan kişilerin önce tıbbi kontrole ihtiyaçları vardır. İlaçların kullanılma kararını- hasta değil doktor vermelidir. Bu ilaçlar doktor reçetesi ile mi yoksa doğrudan doğruya eczanelerden mi alınır? Kanunlara göre doktor reçetesi ile alınması gerekmektedir. Ancak birçok eczaneden bunlar reçete... Devamı »»»

Uyuşturucular « İlaçlar

Doktorlar uyuşturucuları ne gibi haller için verirler? Bunlar sancı dindirici ilaçlar arasında en kuvvetli olanlarıdır ve ancak sancı dayanılamayacak derecede şiddetli olduğu hallerde doktorlar tarafından hastalarına verilir. Uyuşturucular doktor reçetesi olmadan eczanelerden temin edinilebilinir mi? Doktor reçetesi şarttır. Uyuşturucuların öteki sancı dindirici ilaçlardan ne gibi üstünlükleri vardır? Uyuşturucular, bütün öteki sancı dindirici ilaçlardan kat kat daha etkilidir. Sinir gerginliğini gidermek veya uyku getirmek için barbitürat veya musekkinlerin yerine uyuşturucular ku... Devamı »»»

Müshiller « İlaçlar

Müshillerin alınması hiçbir olumsuz yan etkiye yol açmaz mı? Vakaların çoğunluğunda, ara sıra meydana gelen ve kronik kabızlığı gidermek için müshillerin alınması emniyetlidir. Ancak bu devamlı müshil almanın emniyetli olduğu anlamına gelmez. Hangi hallerde müshil alınmamalıdır? a.  Şiddetli karın ağrıları olduğu zamanlar. b.  Müshillere cevap vermeyen ve devamlı artış göstermekte olan kabızlık hallerinde. c.  Bağırsaklarla ilgili olmayan göğüs ağrıları, baş ağrıları ve bağırsaklarla ilişkisi olamayacak rahatsızlık durumlarında. d.  Dışkı kanlı olduğu veya kapkara bir renkte olduğu zam... Devamı »»»

Zayıflatıcı İlaçlar « İlaçlar

En çok kullanılan zayıflatıcı ilaçlar hangileridir? Aslında zayıflatıcı ilaç diye bir ilaç yoktur. Verilen ilaçlar kişinin iştahını kesici ilaçlardır. En çok kullanılanlar amfetamin grubundan olanlardır. Doktor reçetesi olmadan zayıflatıcı ilaçların alınması güvenli midir? Hayır. Bir tanıdığınıza yararlı oldu diye ona verilen ilacı kendiniz kullanmaya kalkışmayın. Bu ilaç size çok zararlı olabilir. İştahı kesmek için mideyi genişletici tipteki ilaçları almak emniyetli midir? Bazı ilaçlar vardır ki midenin genişlemesine yol açar ve böylece iştahı keser. Ancak bu ilaçlar bağırsaklarda b... Devamı »»»

Hormonlar « İlaçlar

Hormonlar nedir? Bunlar iç salgı bezlerinin ifrazatıdır. Hormonlar bu bezler tarafından kan akımına ifraz edilmekte ve vücut mekanizmasına bir tüm olarak tesir etmektedirler. Vücuttaki en genel hormonlar hangileridir? a.  Hipofiz salgı bezi tarafından ifraz edilen hipofiz hormonu. b.  Tiroid bezi tarafından ifraz edilen tiroid hormonu. c.  Paratiroid bezi tarafından ifraz edilen paratiroid hormonu. d.  Böbreküstü bezi tarafından ifraz edilen kortizon ve böbreküstü bezi hormonu. e.  Yumurtalıklar tarafından ifraz edilen yumurtalık hormonları. f.  Testislerden ifraz edilen testis hor... Devamı »»»

Uyarıcı İlaçlar « İlaçlar

Uyarıcı ilaçlar nedir? Bunlar yüksek sinir sistemine tesir edip fiziki ve duygusal yorgunluk hissini ortadan kaldırmak için yararlı olmaktadırlar. Bu ilaçlar ayrıca depresyon, uyuşukluk ve başka buna benzer rahatsızlıklara karşı kullanılmaktadırlar. En çok kullanılan uyarıcı ilaçlar hangileridir? Benzedrin, deksdrin, efedrin ve kafein. Bu ilaçlar hangi rahatsızlıklarda kullanılır? a.  Hafif depresyonlara karşı. b.  Bazı nevraljik ve asabi anormalliklere karşı. c.  Daima uyuşukluk gösteren kişilere hafif bir canlandırma tesiri vermek için. d.  Barbitürat veya başka uyuşturucu ilaçla... Devamı »»»

Keyif Veren İlaçlar « İlaçlar

Keyif veren ilaçlar nedir? Bunlar ağızdan, enjeksiyonla veya solunum yoluyle alındığı zamanlarda akli işlemde değişiklikler meydana getiren ilaçlardır. Bu değişikliklerin bir karakteristiği, kişinin gerçeklerden kopması ve bir hayal alemine dalmasıdır. Yine bu gibi hallere giren kişi fantezileri gerçekler olarak kabul etmeye başlamaktadır. Keyif veren ilaçların faydası nedir? Aslında, günümüzde bunların hiçbir faydası yoktur. Ancak kişiye gerçek olmayan mutluluk getirmekte ve kendisini, kısa bir süre için bile olsa, var oluşun katı gerçeklerinden uzaklaştırmaktadır. Bu ilaçların alınmasıyla... Devamı »»»