Sünnet AIDS'e Önlem

Sünnet AIDS'e Önlem « Genel  

Sünnet olmamış erkekler, Aids virüsünü daha kolay kapıyor. Afrika'da sünnet, artık erkekliğe adım atmanın ötesinde bir anlam taşıyor. Geleneklerinde yer almamasına karşın gitgide daha fazla erkek sünnet oluyor. Amaç cinsel ilişki sırasında HIV virüsünden korunmak.

Tüm dünyada HIV virüsü taşıyan erkeklerin çoğu, virüsü vajinal ilişki sırasında kapmışlar. Aids vakalarının en yoğun olduğu ülke Afrika ve son istatistiklerden alınan verilere göre sünnet olmayan erkeklerin Aids'e yakalanma riskleri daha yüksek.

Bu konuda incelemelerde bulunan Melbourne Üniversitesi bilimadamlarının açıklamaları ise şöyle: "Sünnet derisinin iç kısmı virüsü engelleyecek güçte bir yapıya sahip değil. Oysa dış yüzeyi ayak tabanlarındaki kadar olmasa da hafifçe nasırlı olduğundan koruyucu bir kalkan görevini görebilmekte."

Amerikalı virüs uzmanı Bruce Patterson, virüsün, bu zayıf bölgeden vücuda nasıl ulaştığını da araştırdı. Araştırmacı, deney tüplerindeki sünnet derilerine HIV virüsünü aşıladı. Araştırmada kullandığı örnekler, sünnet derisi sıkışması nedeniyle sünnet olan erkeklere aitti. Böylece risk altında bulunan 20-45 yaşlarındaki erkeklerin sünnet derilerine sahip olmuştu.

Patterson, laboratuvara gelen her örneği ve aşılanan virüsü farklı renklerle işaretledi. Virüsler, sünnet derisinin iç kısmındaki deri tabakalarına işlediklerinde, doku, belirgin bir biçimde renk değiştiriyordu. Oysa sünnet derisinin dış kısmındaki virüsler, yağmur damlaları gibi düşüyordu. Bu sonuca göre sünnet olmamış erkeklerin Aids'e yakalanma olasılıkları, sünnet derisi alınmış erkeklere oranla %5-8 daha fazla. "Birçok ülkede sünnet en iyi korunma yöntemi olabilir" diyor Patterson.

Bu öneri özellikle de Afrika'da olumlu sonuçlar doğurabilir. Virüs, esas olarak cinsel ilişki yoluyla bulaşmakta. Aids virüsü taşıyanların çoğu Sahra'nın güneyinde yaşamakta.

Afrika'daki bilimadamları da kısa süre önce oldukça ilginç bir sonuca ulaştılar: Uganda'da 187 çift üzerinde bir inceleme yapan bilimadamları, kadınların HIV virüsü taşımalarına rağmen, erkeklerin hiçbirinde virüse rastlanmamıştı. Araştırmacılar, bunun üzerine erkekleri uyardılar ve ücretsiz olarak prezervatif dağıttılar.

Fakat erkeklerin neredeyse hiçbiri bu uyarıyı dikkate almamıştı ve iki buçuk yıl sonra şaşırtıcı bir durum ortaya çıktı: Aralarında bulunan elli sünnetle erkekten hiçbirine Aids virüsü bulaşmazken, sünnet derisi alınmamış 57 erkek Aids'e yakalanmıştı. Doktorlar şimdi sayıları inceleyerek çözüme ulaşacaklarına inanıyorlar.

Nijerya ve Endonezya gibi ülkelerdeki erkeklerin çok azı sünnet edilmemiş. Bu ülkelerdeki HIV enfeksiyonunun sünnet yoluyla %5 oranında azalacağı hesaplanmakta. Beş erkekten ancak birinin sünnet edildiği Zambiya ve Tayland gibi ülkelerde ise tüm erkeklerin sünnet edilmesiyle Aids vakalarının yarı yarıya azalacağını tahmin ediliyor.