Sigarayı Yürürken İçmeyin

Sigarayı Yürürken İçmeyin « Genel  

Türkiye Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Oğuz Taşdemir, yürüyüş sırasında sigara içilmesinin, kalp ve diğer organlar açısından büyük risk oluşturduğunu söyledi.

Doç. Dr. Taşdemir, sigaranın kalp ve damar sisteminde tahribat oluşturduğunu ve kalbi besleyen koroner damarları daraltığını kaydetti. Kalp ve damar sisteminden, sindirim sistemine kadar birçok organı kötü yönde etkileyen sigaranın, spor yaparken veya yürüyüş sırasında içilmesinin, zaten zararlı olan sigaranın riskini daha da artırdığını ifade eden Doç. Dr. Taşdemir, yürüyüşle birlikte efor esnasında kalbin çalışma hızı ve kasılma gücünün arttığını anlattı.

Doç. Dr. Taşdemir, şöyle devam etti: “Böyle bir durumda kalbin oksijen ihtiyacı maksimumdur. Ancak bu esnada sigara içimi kalpte oluşan oksijen miktarını azaltır. Bu da kalpte istemi adı verilen, kalbin yetersiz beslenme tablosunu ortaya çıkartır. Bu tablonun ilerlemiş hali ise kalp krizidir. Sigara bağımlılarında daralmış ve bozulmuş kalp damarı varken, bir de böyle bir tablo söz konusu olursa, bu kişilerin kalp krizi geçirme riski çok yüksektir.”

Kalbin yetersiz beslenmesinin, vücuttaki bütün damarlar için tehlike oluşturduğuna işaret eden Doç. Dr. Taşdemir, beyin damarlarında da aynı sorunun olmasının, bayılmalara ve daha ileri risklere, felçlere sebep olacağını bildirdi.

Doç. Dr. Taşdemir, “Vücudumuzda spor yaparken oluşan oksijen açığı, spor sonrası dönemde kapatılmaktadır. Bu dönemde içilen sigara risk oluşturmaktadır. Sağlık için zararlı ve zaten hiç içilmemesi gereken sigara, yürüyüş esnasında kesinlikle içilmemelidir” diye konuştu.