Şarap Kalbi Koruyor

Şarap Kalbi Koruyor « Genel  

Bilim adamları, ister nadir bulunan ister ucuz olsun kırmızı şarabın kalp krizi riskini nasıl azalttığını buldular. Bilim adamları, “Fransız Paradoksu”nun, yani çeşit çeşit peynirler ve soslar, karaciğer ezmesi ve sigarayı bu kadar çok seven Fransız halkı arasında kalp krizinin neden bu kadar az görüldüğünün yanıtının kırmızı şarapta saklı olduğunu biliyorlardı. Ancak, bunun nasıl olduğuna açıklama getiremiyorlardı.

William Harvey Araştırma Enstitüsü’nden Roger Corder “Fransız paradoksuna açıklama getiren mekanizmayı çözdüğümüze inanıyoruz” dedi. Corder ve ekibi, kırmızı şarabın kalp krizine yol açan proteini engelleyen “polifenoller” açısından zengin olduğunu belirledi.

Corder, “Kırmızı şarap özünün, endotelin olarak adlandırılan küçük bir protein olan bir peptidin üretimini engellediğini saptadık” dedi. Bilim adamları, 23 kırmızı, 4 beyaz, bir pembe şarap ve bir kırmızı üzüm suyunun özlerini karşılaştırdılar. Araştırma sonunda yalnızca kırmızı şarabın peptidin oluşmasını engellediği belirlendi.