Light Sigaralar

Light Sigaralar « Genel  

Light sigaraların, insan sağlığına daha fazla zarar verdiği öne sürüldü. Sigarayla Savaşanlar Vakfı Başkanı Ubeyd Korbey, “light” sigaraların, insanları daha kolay öldürmek için kurulmuş bir tuzak olduğunu iddia etti.

Korbey, light sigara tercih edenlerin üçte birinden fazlasının sırf sağlıklarından endişe ettikleri için marka değiştirdiğini, ancak bunların light sigaranın tehlikesinden haberdar olmadığını söyledi. Korbey, şöyle konuştu: “Light sigaralarda katran inceltilmiş ve diğer sigaralara göre daha az var. İçilen sigaralarda katran inceltilmiş olduğu için katranın vücuda alınması daha kolay hale geliyor. Böylece ister light olsun ister normal olsun, içine çekilen nefeslerde alınan katran miktarı aynı. Yani katrandaki azalma ya da artma, vücuda alımda çok farketmiyor. Katranın ilginç bir özelliği de vücuda alınan zehirli maddeleri tutuyor. Katran "light"ta inceltilmiş olduğu için bu özelliği de azalıyor.”

Korbey, normal sigaraların ağzı ve boğazı tahriş ettiği için artık bırakıldığını, onun yerine light sigaraların tercih edildiğini kaydederek, light sigaraların, insanları daha kolay öldürmek için kurulmuş olan bir tuzak olduğunu söyledi.

Light sigara içiminin, katran incelmiş olduğu için dumanın ciğerlere tam dolmasına neden olduğuna dikkat çeken Korbey, şunları iddia etti: “Light sigara insanların daha fazla sigara içmesine ve daha fazla bağımlı olmasına sebep olmaktadır. Dumanın tam ciğerlere dolması, katranın zehirleri tam tutamaması gibi olumsuzluklar bir araya gelince, nikotin, arsenik (fare zehiri), likid gaz, DDT (haşere ilacı), tiner, hidrojensiyanür gibi 4 bin değişik zararlı madde de vücuda daha kolay alınıyor” şeklinde konuştu.

Korbey, light sigara içimi ile zararlı maddelerin alım oranının, diğer sigaralardaki alım oranından %50 daha fazla olduğunu kaydederek, “Light sigaraların üstündeki etiketin bir anlamı yok. Sadece insanları kandırıp ceplerindeki paraları almayı amaçlıyorlar.” dedi.