Esrar (Marijuana)

Esrar (Marijuana) « Genel  

Esrar (marijuana), kenevir bitkisi Cannabis Sativa'nın çiçek ve yapraklarının kurutulup doğranması ile oluşan yeşil ya da gri bir karışımdır. Torba içinde ya da preslenmiş bir şekilde satılır. Kenevir bitkisinin reçinesinden yapılır. Reçine, bitkiyi ısı ve kuruluktan koruduğu için Latin Amerika ve Orta Doğu gibi tropikal bölgelerde yetişen bitkilerde daha fazla vardır. Bazıları, esrarı yiyeceklere (kurabiye gibi) ya da demlemek için çaya karıştırır.

Sigara ile içilince etkisi 10-20 dakikada başlar, 2-3 saat sürer. Ağızdan alındığında ise etki gücü 1/3'dür ama etkisi 12 saat sürer. Esrar sakızımsı ve suda çözünemez olduğu için enjekte edilebilen bir preperata dönüştürülemez ve dolayısıyla damardan alınamaz.

Çin ve Hindistan'da İ.Ö. 3,000'den beri kullanılmaktadır. Geçmişte lifleri giysi, yay ve kağıt yapımında kullanılmıştır. Taoizm'de zevk almak için kullanımı yasaklanmıştır. Dinsel ve büyü törenlerinde kullanılmıştır. Napolyon'un Mısır'ı almasından sonra esrar Fransa'ya da yayılmıştır.

19. yüzyılda ilaç rehberinde nevralji, gut, tetanoz, hidrofobi, kolera, epilepsi, depresyon, histeri, delilik ve uterus kanaması için tavsiye ediliyordu. Migren ve morfin bağımlılığı için de öneriliyordu.

Amerika'da 1920'lerde yasaklandı. Meksikalılar ve cazcı zenciler (Louis Armstrong gibi) yoluyla popülarize olması, yasaklanmasında ırkçılığın etkili olduğu iddalarını doğurdu. Esrar, ABD'de en sık kullanılan yasadışı maddedir. Lise son sınıfta esrar kullanım (deneme) oranı 1979'da %60.4'lük en yüksek noktadan 1992'de %32.62'ya düştü. 1989'da beyazlarda %40, siyahlarda %30 sıklıktaydı. Ancak sonra yeniden yükselişe geçti ve 1997'de %49.6'ya ulaştı.

Esrarın verdiği haz etkisi yanında bellek ve öğrenme güçlükleri, algı bozukluğu, düşünme ve problem çözmede zorluk, koordinasyon kaybı, kalp hızında artış ve panik ataktır. Esrar, hayvanlarda "popcorn" etkisine neden olur. Yani kobaylar önce yere serilirler daha sonra tek tek spazm oluşarak yerlerinden havaya sıçrayıp geri düşerler.

Düzenli olarak esrar kullananlar, sigara tiryakileriyle aynı solunum problemlerini yaşar:. Esrar ile alınan katran ve karbondioksit miktarı sigaradan 3-5 kat fazladır. Esrar kullanan liselilerin başarısı daha düşük, aykırı davranışları daha çok; suç işleme oranları, agresyon ve isyankârlıkları fazla; ebeveyn ilişkileri daha kötü, suç işleyen ve madde bağımlısı kişilerle arkadaşlıkları fazladır.