Donma

Donma « Genel  

Donma, pek çok kez kulakları, burnu, elleri, ve ayakları etkiler. Vücudun bir parçası, aşırı soğuk hava ile veya sıvı ile temas ederse, o bölgeye giden kan akışı sınırlı şekilde olur. Böyle olunca vücudumuz bu bölgeleri donmaktan korumak için ısıtamaz. Derinin altında buz kristalleri oluşmaya başlar.

Bazı ciddi durumlarda kangren (doku ölmesi) oluşur ve o organın nihai olarak kaybedilmesine neden olur. Etkilenen alan yüzeyi buzlu bir şekilde hissedilebilir.

Etkilenen dokuyu okşamayın veya sıkmayın. Hastayı soğuk bölgeden çıkarın. Hastayı derhal sağlık merkezine taşıyın, Hastanın sigara içmesine izin vermeyin; bu, kan damarlarının daha fazla daralmasına neden olarak, vücudun kendini ısıtma yeteneğine engel olur.

Sadece doktor size, etkilenen bölgeyi tekrar ısıtın derse yapın. Eğer size ılık suda etkilenen organı ısıtmanız söylenirse, organın kabın kenarına veya dibine değmemesine dikkat edin. Rahatsızlık duymadan o suya elinizi daldırabilmelisiniz. Etkilenen organ çözüldüğünde steril olarak bandajlayın ve parmaklar arasına küçük yastıklar yerleştirin.