Az Ye Çok Yaşa

Az Ye Çok Yaşa « Genel  

İnsan ömrü, son 140 yıldır durmadan uzuyor. Uzun ömür için biyolojik sınır yok ama uzun yaşamak için az yiyip, ekmek ve makarnadan kaçınmak şart.

ABD'de yayınlanan Science adlı bilim dergisinde çıkan makaleye göre, Berkeley Üniversitesi'nden Prof. John Wilmolth başkanlığındaki araştırma heyeti, son 140 yıl içinde insan ömrünün uzamaya devam ettiğini saptadı.

Prof. Wilmoth "Bu araştırma insan ömrünün uzaması açısından biyolojik sınır olmadığını gösterdi. Gelecek kuşaklar daha uzun yaşayabilecek" dedi. Uzmanlara göre uzun ömrün önündeki en büyük engel ise, alkol ve nikotin tüketiminin üçüncü dünya ülkesi kadınları arasında yaygınlaşması.

Yine aynı dergide yeralan habere göre, ABD'nin Boston Kenti'ndeki MIT Üniversitesi'nin araştırmasında, çok yiyenlerin daha erken öldüğü saptandı. Uzun yaşamak için az yemeyi tavsiye eden bilimadamları mümkün olduğunca az karbonhidrat (ekmek, makarna, pilav) alınmasını, bol sebze, balık ve beyaz et yenmesini öneriyorlar.

İdeal beslenmenin günde 1700 kaloriden oluştuğunu söyleyen bilimadamları "O zaman 120 yaşına kadar bile yaşayabilirsiniz" diyorlar.