Ağız ve Diş Sağlığı

Ağız ve Diş Sağlığı « Genel  

Dişler, ne kadar iyi fırçalansa da diş aralarında bazı artıklar kalabilir. Bu nedenle dişipi mutlaka kullanılmalıdır. Dişipi, dar arayüz bölgeleri için uygundur. Mumlu-mumsuz; ince-kalın türleri mevcuttur. Mumlu olduğunda daha dayanıklı ve dişlerin birbirileriyle temas noktalarında, dolguların olduğu yerlerde, kuron protezlerin kenarlarında tercih edilir.

Yaklaşık 30 cm uzunluğunda dişipi kesilir. Arada 10 cm kalana kadar orta parmaklara sarılır. Daha sonra baş ve işaret parmakları ile arada 1 cm bırakacak şekilde tutulur. İp, dişler arasına dik ve yere paralel olmalıdır. Hangi yönde temizlik yapılacaksa, tersi yöndeki elin işaret parmağı ağız içine alınır.

Dişler arasındaki dişetini zedelememek için ileri-geri hareketle dişler arasından geçirilir ve oluk tabanına (diş ve dişeti arasından ipi geçirebileceğimiz boş ve sığ oluk) yerleştirilir. Diş yüzeyini iyice sarmasına dikkat ederek yukarı aşağı 5-6 darbe ile temizlik yapılır. Aynı işlem, komşu diş yüzeyi için de yapılır. Sonra, sonraki dişlerin arasını temizlemek için, ipin temiz olan bir bölümü kullanılır.

Ayrıca "superfloss" ipler vardır ki onlar da köprü protezlerinin altlarının temizliği için kullanılırlar. Superflosslar, 3 farklı bölümden oluşurlar. Bir ucu misina gibi sert, ortası süngerimsi yapıda ve diğer ucu normal dişipi şeklindedir. Superfloss kullanırken, ipin sert ucu yanak tarafından köprü protezinin altına sokulur ve daha sonra damak (veya dil) tarafından ağız içine doğru çekilir. Normal dişipinin kullanıldığı gibi kullanılır. Ancak kullanım sırasında köprü protezinin üzerine fazla kuvvet uygulamamaya özen gösterilmelidir.

Diş macunu ve diş fırçasıyla birlikte antibakteriyel bir ağız ve diş bakım suyunun kullanılması, hem fırçalamanın etkisini arttıracak hem de bakteri oluşumunu önlemeye yardımcı olacaktır. Ayrıca bu su, ferah bir nefes için idealdir. Ancak unutulmaması gereken en önemli husus, sadece gargaraların kullanılmasıyla ağız hijyeni temin edilemeyeceğidir. Çünkü ağız gargarası, sadece fırçalama ve dişipi kullanımına yardımcı bir temizlik aracıdır.

Bakteri Plağı

Bakteri plağı, gözle görülmeyen ancak yapışkan yapısı ile diş yüzeylerinde biriken mikrop topluluğudur. Dişler fırçalandıktan hemen sonra bile bakteri plağı oluşmaya başlar. Eğer doğru ve düzenli fırçalama yapılmazsa, bakteri plağı, ileride çeşitli diş ve dişeti hastalıklarına sebep olabilir.

Diştaşı (Tartar)

Sertleşmiş bakteri plağı tabakasıdır. Kireç görüntüsünde olup, müdahale edilmezse, dişlerde zaman içinde lekelere neden olabilir. Diştaşı aynı zamanda bakteri plağının üremesi için de çok elverişli bir yapıya sahiptir.

Diş Çürümesi

Özellikle şeker ve nişastalı gıdaların tüketilmesinden sonra oluşan bakteri plağındaki mikroplar, diş yüzeye zarar vermeye başlar. Tekrarlanan bu asit salgısı, zamanla diş minesini zayıflatır ve diş çürümelerine neden olur.

Dişeti Hastalıkları

Dişetleri üzerinde biriken plak tabakası, eğer ihmal edilirse, dişetlerinin kızarıp şişmesine yol açabilir. Dişeti problemleri, aynı zamanda ağız kokusuna da neden olur. İltihaplı dişler, vücutta çeşitli hastalıklara da sebebiyet verebilir.