Genel

Antibiyotikler « Genel

Mikropların gelişmesini önleyen maddeler. 1927 yılında bir gün, İngiltere'de, doktor Alexander Fleming, mikrop üretme kutularını gözden geçirirken, bunlardan birinin üzerinde, mavi bir küf bulunduğunu, bu küfün çevresinde hiç mikrop ürememiş olduğunu bir rastlantı sonucu gördü. Bu küf, doğada pek yaygın olan mikroskopik bir mantardan başka bir şey değildi. Penicillum notatum denen bu mantar, peynirlerde görülen mavi peynir küfünün aynıdır. Doktor Fleming, ilk antibiyotiği böylece bulmuş oluyordu: penisilin. Bu mantarın, mikropların çoğalmasını önleyebilecek bir madde ürettiği anlaşıldıktan s... Devamı »»»

Aspirin « Genel

Bütün ilaçlar arasında, aspirin hiç tartışmasız en yaygın olanıdır. Baş ağrısını, diş ağrısını dindirmek veya ateşini düşürmek için aspirin almamış olan var mıdır? «Aspirin» asetilsalisilik asitin herkesçe bilinen yaygın adıdır; bu asit ilk olarak 1853'te bir bitkiden elde edilmiştir. 1895'te Alman araştırmacılar, bugünkü aspirin yapımının esası olan kimyasal sentezi başardılar. Bu asit beyaz, kokusuz, hafif ekşi, acı bir tozdur. Sodyum karbonat içinde erir. Suda kolay erimez. Bağırsaklarda ya da alkali bir ortamda parçalanırsa salisilik ve asetik asitlere ayrışır. 135 derecede erir, tortu b... Devamı »»»

Ağız ve Diş Sağlığı « Genel

Dişler, ne kadar iyi fırçalansa da diş aralarında bazı artıklar kalabilir. Bu nedenle dişipi mutlaka kullanılmalıdır. Dişipi, dar arayüz bölgeleri için uygundur. Mumlu-mumsuz; ince-kalın türleri mevcuttur. Mumlu olduğunda daha dayanıklı ve dişlerin birbirileriyle temas noktalarında, dolguların olduğu yerlerde, kuron protezlerin kenarlarında tercih edilir. Yaklaşık 30 cm uzunluğunda dişipi kesilir. Arada 10 cm kalana kadar orta parmaklara sarılır. Daha sonra baş ve işaret parmakları ile arada 1 cm bırakacak şekilde tutulur. İp, dişler arasına dik ve yere paralel olmalıdır. Hangi yönde temizlik... Devamı »»»

Amerikan Diyeti « Genel

Grup diyeti, Amerikalı uzmanların geliştirdiği bir yöntem. Bir zayıflama rejiminin öngördüğü kurallarını kabul etmek için çoğu insanın, onları anlayan, aynı sorunları paylaşan kişilerin desteğine ihtiyacı vardır. Bu nedenle ABD kaynaklı Weight Watchers programını uygulayanlar forma kavuşmak isteyen diğer insanlarla bir araya gelir, rejime girmenin yarattığı sıkıntıları, sorunları, geçmişte fazla kilolarla başı dertte olan bir uzmanında desteğiyle birlikte aşmaya çalışırlar. Siz de Weight Watchers diyetini uygulamaya karar verirseniz zayıflamak isteyen bir arkadaşınız veya bir yakınınıza “orta... Devamı »»»

Annelik Hormonu « Genel

Doğum yapan anne, bir yandan acı çekerken diğer yandan nasıl oluyor da aynı anda mutluluğu tadabiliyor? Uzmanlar, sonunda bu sorunun cevabını buldular: Doğum sırasında annenin beyni, sevgi hormonu denilen "oksitosin" salgılıyor. Bu hormon, bedensel ve ruhsal yapı üzerinde olumlu etki yapıyor. Rahim kaslarının ritmik bir şekilde büzülmesini ve sızıların dinmesini sağlıyor. Süt bezlerini harekete geçiren de aynı hormon. Doğumu, gündelik sıradan olaylardan biri olarak görebiliriz. Ancak bilim adamları, uzun yıllardır doğum denilen mucizenin ardındaki esrarı aydınlatmaya çalışıyorlar. Bir bebek d... Devamı »»»

Anne Sütü ve Zeka « Genel

ABD'de yapılan bir araştırmada, anne sütü içen bebeklerin zeka gelişiminin, içmeyenlere göre daha fazla olduğu saptandı. Kentucky Üniversitesi uzmanlarından Jame Anderson, anne sütüyle beslenen bebekler ile biberonla beslenenler arasında karşılaştırmayı içeren bir araştırma yaptı. Anderson, araştırması sonucunda, "anne sütüyle beslenen bebeklerin IQ'larının, biberonla beslenen bebeklere oranla 5 puan daha fazla olduğunu saptadığını" söyledi. Jame Anderson, bebeğin zekasının anne sütüyle gelişiminin 6 aya kadar olabileceğini, 8 haftadan az anne sütü emen bebeklerde ise anne sütünün zeka üzeri... Devamı »»»

Antrenman ve Kaslar « Genel

Hareket sistemimizin temel yapısını iskelet ve kaslar oluşturmaktadır. Kaslar kimyasal enerjiyi mekanik işe çeviren bir tür makine görevi görürler. İnsan vücudunun erkeklerde %40'ı, bayanlarda ise %25-30'u kaslarda oluşmuştur. Bu bölümün içeriğinde normal bir insan ile sporcu arasındaki metabolizma farklılıkları belirlenecektir. ANTRENMAN VE KASLAR Antrenmanın Kaslar Üzerindeki Etkisi Bilinçli ve düzenli yapılan antrenmanların kaslar üzerindeki etkisi ve olumlu sonuçları bilinen bir gerçektir. Bu konuyu bazı temel verilerle açıklayacağız. Kasların kaç türlü antrenman şekli vardır? Kaslar... Devamı »»»

Az Ye Çok Yaşa « Genel

İnsan ömrü, son 140 yıldır durmadan uzuyor. Uzun ömür için biyolojik sınır yok ama uzun yaşamak için az yiyip, ekmek ve makarnadan kaçınmak şart. ABD'de yayınlanan Science adlı bilim dergisinde çıkan makaleye göre, Berkeley Üniversitesi'nden Prof. John Wilmolth başkanlığındaki araştırma heyeti, son 140 yıl içinde insan ömrünün uzamaya devam ettiğini saptadı. Prof. Wilmoth "Bu araştırma insan ömrünün uzaması açısından biyolojik sınır olmadığını gösterdi. Gelecek kuşaklar daha uzun yaşayabilecek" dedi. Uzmanlara göre uzun ömrün önündeki en büyük engel ise, alkol ve nikotin tüketiminin üçüncü ... Devamı »»»

Belleği Güçlendirme Yolları « Genel

Belleği Zayıflatan Etmenler Anımsama yeteneği, yaş faktöründen bağımsız olarak, kişiden kişiye büyük farklılık gösterir. Johns Hopkins Üniversitesi Tıp Fakültesi Bellek Hastalıkları Kliniği Başkanı Dr. Barry Gordon'a göre anımsama yeteneği sabit değildir; bu yeteneğin tam kapasite ile çalışmasını engelleyen nedenler teşhis edilmelidir. Bu nedenlerin başında yüksek tansiyon, yetersiz uyku, aşırı alkol, tiroid bezlerinin aşırı veya az çalışması, depresyon, endişe ve uyarıcı eksikliği gelir. Belleği zedeleyen diğer bir etmen de aşırı bilgi yüklemesidir. ''Eskiden düşünmeye zaman ayırabiliyorduk... Devamı »»»

Cep Telefonlarının Zararları « Genel

Beyin Cep telefonlarının en yakın olduğu bölge başımız, dolayısıyla beynimiz. Bu da beynin, gönderilen elektromanyetik dalgaları emmesine yolaçıyor. Oysa beynin kendi içinde zaten dört ayrı elektromanyetik alan haritası var. Bunlar birbirleriyle içiçe geçmiş biçimde çalışıyor ve sinyalleri aktarıyorlar. Yani karmaşık bir düzen söz konusu. Buna dışarıdan bir başka alan eklendiğinde, sinyaller gerçekten karmaşık bir hal alıyor. Dolayısıyla beyin, vücuda yanlış sinyaller gönderebiliyor. Dahası bu dalgalar, beyinde hücreleri çevreleyen bazı dokuları da olumsuz etkiliyorlar. Sonuç, sinir sistemi... Devamı »»»

Çin Diyeti « Genel

Kalori hesapları yapmadan, forma girmenizi sağlayan Çin diyeti basit bir temel ilkeye dayanır. Organizmamızda, tıpkı besinlerle olduğu gibi iki zıt enerji vardır: toprağa ve soğuğa bağlı dişi enerji. Yin ve gücü-ateşi temsil eden Yang. Yin, örneğin, peynirde, sebzelerde ve meyvede bulunur. Yang ise ette ve baharatlarda. Zayıflamak ve sağlıklı kalmak için bu iki enerjinin organizmada eşit oranda bulunması gerekir. Yang enerjisinin ağırlıkta olduğu insanlar, besin yoluyla yin enerjisini güçlendirmelidir ya da tam tersi. Eğer bir besinden fazla miktarda ya da az miktarda alınırsa organizma bund... Devamı »»»

Donma « Genel

Donma, pek çok kez kulakları, burnu, elleri, ve ayakları etkiler. Vücudun bir parçası, aşırı soğuk hava ile veya sıvı ile temas ederse, o bölgeye giden kan akışı sınırlı şekilde olur. Böyle olunca vücudumuz bu bölgeleri donmaktan korumak için ısıtamaz. Derinin altında buz kristalleri oluşmaya başlar. Bazı ciddi durumlarda kangren (doku ölmesi) oluşur ve o organın nihai olarak kaybedilmesine neden olur. Etkilenen alan yüzeyi buzlu bir şekilde hissedilebilir. Etkilenen dokuyu okşamayın veya sıkmayın. Hastayı soğuk bölgeden çıkarın. Hastayı derhal sağlık merkezine taşıyın, Hastanın sigara içmes... Devamı »»»

Ecstasy « Genel

Yüksek dozda ecstasy kullanımı, sanılandan çok daha fazla zarara neden olabilir. Amerikan Nöroloji Dergisi, ecstasy'nin hafızayı zayıflattığı konusuna yer verdi. Kanada Toronto Üniversitesi Tıp Kürsüsü Profesörü Konstantine Zakzanis şöyle diyor: "Bir yıl süre ile ecstasy kullananlar üzerinde bir araştırma yaptık. Araştırma sonucunda alınan her fazla dozun hafıza kaybına neden olduğu ispatlandı". Ecstasy’nin geçmişi sanılandan çok daha eskilere dayanıxor. 1914'de, uyarıcı MDMA maddesi, ectasy olarak adlandırılmaya başlandı. O günden itibaren gençler arasında, partilerin vazgeçilmez parçası hal... Devamı »»»

Egzersiz « Genel

Günlük yaşamında, teknolojik gelişmelerin sağladığı olanaklardan (otomobil, asansör, yürüyen merdiven vs.) yararlanan günümüz insanı, yürümeyi neredeyse unutmuş gibidir. Halbuki kalp sağlığı için, düzenli yürüyüş programları vazgeçilmez bir uygulamadır. Düzenli Egzersizin Yararları Kalp ve akciğer fonksiyonlarını artırır. Alınan oksijen miktarını artırarak, kalbin daha verimli çalışmasına olanak sağlar. Hareketsiz yaşam, kalp hastalığı oluşmasında bir risk faktörüdür. Kötü beslenme de buna eklenince bir başka risk faktörü olan "aşırı kilo" ortaya çıkar. Aşırı kilo almamak için öncelikle be... Devamı »»»

Esrar (Marijuana) « Genel

Esrar (marijuana), kenevir bitkisi Cannabis Sativa'nın çiçek ve yapraklarının kurutulup doğranması ile oluşan yeşil ya da gri bir karışımdır. Torba içinde ya da preslenmiş bir şekilde satılır. Kenevir bitkisinin reçinesinden yapılır. Reçine, bitkiyi ısı ve kuruluktan koruduğu için Latin Amerika ve Orta Doğu gibi tropikal bölgelerde yetişen bitkilerde daha fazla vardır. Bazıları, esrarı yiyeceklere (kurabiye gibi) ya da demlemek için çaya karıştırır. Sigara ile içilince etkisi 10-20 dakikada başlar, 2-3 saat sürer. Ağızdan alındığında ise etki gücü 1/3'dür ama etkisi 12 saat sürer. Esrar sakız... Devamı »»»

Hapşırma « Genel

Hapşırma, burun iç yüzeyinin uyarılmasıyla, havanın gürültülü ve hızlı bir şekilde burun ve aığzdan çıkarılmasıdır. Burun iç yüzeyinde (mukozasında) sonlanan beşinci kafa siniri yoluyla gelişen bir refleks olan hapşırma; toz, kir gibi tahriş edici maddelerin üst solunum yollarından uzaklaştırılmalarını sağlar. Hapşırmanın en sık görüldüğü durum nezledir. Başlayacak bir gribin ilk habercileri arasında da hapşırma başta gelir. Burun allerjisi olan kimselerde ortaya çıkan saman nezlesi durumunda, sulu burun akıntısı, gözlerde sulanma-kızarıklık ve peşpeşe hapşırmalar vardır. Kızamık ve su çiçeği... Devamı »»»

Hıçkırık « Genel

Göğüs boşluğu ile karın boşluğu arasında diyafram adı verilen geniş, yayvan ve uzun bir adale mevcuttur. Bu adalenin irademiz dışında kasılarak ani biten bir (spazmodik) soluk alışına sebep olmasına hıçkırık denir. Soluk almamız sırasında (diyaframdaki kasılmadan dolayı) ses tellerimiz kapandığından, gırtlakta sert bir ses çıkar. Sebepleri Çok fazla yemek Hazımsızlık Acı ve baharatlı gıdalar Çok soğuk veya çok sıcak su içmek Katılırcasına gülmek Alkollü ve asitli içkiler Diyaframda veya diyaframa giden sinirlerde bir rahatsızlık Nadir olarak "ensefalit" denilen bir beyin hastal... Devamı »»»

Hipoterapi « Genel

Hipoterapi gereği, spastik çocuklar, çıplak ata eğersiz bindiriliyor. Atın vücut sıcaklığının gergin kaslara temas etmesi sonucu çocuklarda büyük bir gevşeme gerçekleşiyor. Örneğin bir yıl önce tek başına ayakta bile duramayanlar, bugün kendi başlarına merdiven çıkabiliyor. Çocukların kendi kendilerine hareket edebilmelerinden duydukları sevinç de psikolojik bir rahatlama getiriyor. İlk kez M.Ö. 5. yüzyılda Yunanlı askerlere uygulanan hipoterapi tedavisi, daha sonraki yüzyıllarda unutulmuş. 19. yüzyıl İngiltere'sinde yeniden uygulanmaya başlanmış ama o dönemde de sürekli bir tedavi yöntemi o... Devamı »»»

Kahvenin Yararları « Genel

Kahve, ağrı kesicilerin etkisini %40 oranında artırıyor. Özellikle migrene karşı, diğer ilaçlarla birlikte kafein de reçeteye ekleniyor. Şeker hastalığının erken uyarı sinyali olarak kabul ediliyor. Şeker komasının eşiğine gelmiş hastalar, bir-iki fincan kahve içtikten sonra titreme ve terleme belirtileri görünce alarma geçiyor. Kahveyle göğüs kanseri arasındaki ilişki en çok araştırılan alanlardan birini oluşturuyor. 1980'lerde son derece olumsuz raporlar yayındı, ancak 1988'de araştırmacılar, kahveden korkmaya gerek olmadığına karar verdiler. Hatta araştırma raporlarından birinde kahveni... Devamı »»»

Kokain « Genel

Kokain, Güney Amerika'da yetişen Eritroksilon Koka bitkisinden elde edilen bir alkaloiddir. Yerliler, eski dönemlerden beri bunun yapraklarını uyarıcı etkisi için çiğnemişlerdir. 1800'lerde bir çok hastalığın tedavisi için kullanıldı. Papa Leo XII, Sigmund Freud, Jules Verne ve Thomas Edison gibi bir çok ünlü isim tedavide kullanımını önerdi. 1914'de uyuşturucu olarak sınıflandırıldı. Coca-cola, orjinal olarak kokain içermekteydi ve 1888'de ''yorgunluğu geçiren içecek''olarak reklam yapıyordu. Coca-cola daha sonra kokaini içeriklerinden çıkarmış ve yerine kafein koymuştur. Kokain, bağımlılık... Devamı »»»

Kolesterol « Genel

Kolesterol, tüm canlıların bünyesinde bulunan ve vücudumuzda özel görevleri olan, ancak, kandaki oranı belli sınırları aşınca zararları görülen bir maddedir. Sağlıklı bir insanda kolesterol oranı, 100 gr, kanda 250 mg,'dır. Deri altında, mikroplara karşı koruyucu bir baraj görevi yapar. Kanda, alyuvarları zararlı maddelere karşı korur ve bir çeşit zırh görevi yapar. Sinir dokuları içerisinde, onların dayanıklı olmasını sağlar. Çeşitli dokularda su dengesini sağlar. Hayvani yağlardaki kolesterol, kullanılmış kolesteroldur ve işe yaramadığı gibi, kanda oranı artınca damarlarda tortu yapar. Vüc... Devamı »»»

Kontakt Lensler « Genel

Kontakt lenslerin icadı bir asır öncesine kadar uzanmaktadır. Bu konudaki öncülerden biri olarak kabul edilen August Müller, 1889 yılında yazdığı bir makalesinde, kendi görme bozukluğunu bu lenslerle düzeltmeye yönelik çabalarından bahsetmiştir. O dönemlerde yeni denenmeye başlayan kontakt lenslerin, henüz göze uygulanabilecek özelliklerde üretildiğini söylemek güç olur. Müller, şiddetli ağrı ve bulanık görme sebebiyle lenslerini ancak yarım saat takabiliyordu. Günümüzde kullanılan kontakt lensler ise, ince, biopolimer adı verilen çok özel plastik bir maddeden yapılmaktadır. Bu lenslerle miyo... Devamı »»»

Light Sigaralar « Genel

Light sigaraların, insan sağlığına daha fazla zarar verdiği öne sürüldü. Sigarayla Savaşanlar Vakfı Başkanı Ubeyd Korbey, “light” sigaraların, insanları daha kolay öldürmek için kurulmuş bir tuzak olduğunu iddia etti. Korbey, light sigara tercih edenlerin üçte birinden fazlasının sırf sağlıklarından endişe ettikleri için marka değiştirdiğini, ancak bunların light sigaranın tehlikesinden haberdar olmadığını söyledi. Korbey, şöyle konuştu: “Light sigaralarda katran inceltilmiş ve diğer sigaralara göre daha az var. İçilen sigaralarda katran inceltilmiş olduğu için katranın vücuda alınması daha k... Devamı »»»

Masaj « Genel

Masaj, hareketsiz durumdaki vücut yüzeyine el ile yapılan tedavi. Masajı mekanik tedavi ya da tıbbi jimnastik ile karıştırmamak gerekir. Sağlık kuralları ve tedavi yönünden etkileri ilk çağlardan beri bilinen masaj, masaj yapılan bölgenin dokuları üzerinde özellikle mekanik ve dolaysız bir etki yapar. Bu etki masaj uygulayan kişinin enerjisi ile orantılı olarak ya da çok derine ulaşır. Masaj ayrıca sinirsel reflekslerle uygulandığı bölgenin çevresinde de dolaylı bir etki yapar. Bu etki, masajın uygulandığı deri yüzeyinin genişliğine bağlı olarak, kan damarlarının genleşme ve büzülmesini şaftla... Devamı »»»

Müzikle Tedavi « Genel

Müzikle tedavi, uykusuzluk çekenler ve fazla hareketli çocukları yatıştırmak için de kullanılıyor. Durumu ağır olan hastalara cesaret veriyor. Ameliyat sırasındaki ağrılar sakinleştirici müziklerle azaltılıyor. Daha canlı müzikler de vücudun kendini iyişleştirmesi konusunda etkileyici oluyor. Akupunktur seanslarında, tedavinin daha etkili olmasını sağlıyor. Kazada yaralananlar, sevdikleri müziğin sürekli çalınması ile kendilerine geliyorlar. Parkinson'un başlangıcı da iyi seçilmiş bir müzik sayesinde yavaşlatılabiliyor. Müziğin sadece ruhun değil, bedenin de gıdası, hatta ilacı olduğu iddia ... Devamı »»»

Patates Diyeti « Genel

Patates diyeti, sadece iyi görünmenizi değil, kendinizi daha iyi hissetmenizi de sağlayacak. Patatesin vücudu yağlardan arındırıcı etkisiyle, cildiniz pürüzsüzleşip gerginleşecek. Daha rahat uyuyarak kendinizi daha zinde hissedeceksiniz. Uygulama süresi 2 hafta olan bu diyette, olası kilo kaybı 2 kilo. Pazartesi Sabah: Kahve ya da çay, 25 gr. kepek ekmek, diyet margarin, domates, yeşil biber. 10.00: 150 gr. mevsim meyvesi. Öğle: 220 gr. patates ile salata, çok az sıvı yağ, (soğan, domates vs. serbest). 16.00: 1 elma. Akşam: 120 gr. kuzu incik, 150 gr. patates ile yapılmış yemek, bol sala... Devamı »»»

Sağlık Göstergesi Dil « Genel

Doktorunuz size dilinize bakmak istediğinde, amacı sağlık durumunuzu öğrenmektir. Çünkü dildeki renk ve şekil değişiklikleri, önemli bilgiler verir. Bunları takip ederek, kendi kontrolünüzü kendiniz yapabilirsiniz. Dilimizle yapabildiğimiz birçok iş var. Örneğin tat alıyor, konuşuyor, daha kolay çiğniyor ve yutkunabiliyoruz. Tat alma işini, ağırlıklı olarak dilin üzerini kaplayan kabarcıklar gerçekleştiriyor. Bir dondurmanın lezzetini hemen algılayabilmemizi sağlayan öge, dilimizin uç kısmında yeralan tomurcukların, bu sinyalleri anında beynimize ulaştırmalarıdır. Dil aynı zamanda çocukların ... Devamı »»»

Şarap Kalbi Koruyor « Genel

Bilim adamları, ister nadir bulunan ister ucuz olsun kırmızı şarabın kalp krizi riskini nasıl azalttığını buldular. Bilim adamları, “Fransız Paradoksu”nun, yani çeşit çeşit peynirler ve soslar, karaciğer ezmesi ve sigarayı bu kadar çok seven Fransız halkı arasında kalp krizinin neden bu kadar az görüldüğünün yanıtının kırmızı şarapta saklı olduğunu biliyorlardı. Ancak, bunun nasıl olduğuna açıklama getiremiyorlardı. William Harvey Araştırma Enstitüsü’nden Roger Corder “Fransız paradoksuna açıklama getiren mekanizmayı çözdüğümüze inanıyoruz” dedi. Corder ve ekibi, kırmızı şarabın kalp krizine ... Devamı »»»

Ses Sağlığı « Genel

Kulak Burun Boğaz Uzmanı Doç. Dr. Gürsel Dursun, sesi kalınlaşmayan erkek çocuklarına, tek seansta "gırtlak eğitimi" vererek seslerini kalınlaştırdıklarını bildirdi. Ankara Üniversitesi İbni Sina Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Anabilim Dalı'ndan Doç. Dr. Gürsel Dursun, toplumun sesini kullanmayı bilmediğini, bunun birçok ses ve gırtlak problemini beraberinde getirdiğini söyledi. Ses kalınlaşmasının ergenlikten erişkinliğe geçiş döneminde olması gerektiğini bildiren Dursun, bu sorunla birlikte yaşayan, ama sorunun çözülebileceğini bilmeyen çok sayıda insan bulunduğunu kaydetti. Sesi... Devamı »»»

Sigara Bebeği Öldürüyor « Genel

Danimarkalı doktorlar, tütün ve tütün ürünleri tiryakiliğinin, cenin ve bebeklerin ölümünde önemli etken olduğunu belirterek, bu nedenle ülkede her yıl 150 bebeğin öldüğünü kaydettiler. Danimarka’da yapılan bir araştırmaya göre, doğumda ya da bir yaşına kadar bebek ölümlerinin 4’te biri annenin hamileliğinde sigara tiryakiliğinden vaçgeçmemesinden kaynaklanıyor. Amerikan Journal of Epidemiology Dergisi ve Danimarka’nın Jyllands-Posten Gazetesi'nde yayınlanan bir araştırmaya göre, hamileliğin başlangıcında sigaranın bırakılması, yeni doğanların yaşama şansını önemli ölçüde artırıyor. Uzmanla... Devamı »»»

Sigarayı Bırakınca « Genel

20 dakika sonra tansiyon ve nabız normale döner. 8 saat sonra vücut kendini yenilemeye başlar. Kan oksijeni normal düzeye çıkar. 24 saat sonra kalp krizi riski azalmaya başlar. 1 yıl sonra yarıya düşer. 48 saat sonra duyu organları iyi çalışmaya başlar. Tat ve koku duyusu düzelir. Cilt kendini yeniler. 72 saat sonra akciğer kapasitesi artar, solunum rahatlar. 2 hafta sonra efor kapasitesi artar (Yürüme, merdiven çıkma gibi) 1-9 ay içinde akciğer hücreleri yenilenir. Akciğer hastalıkları riski azalır. Öksürük, nefes darlığı düzelir. 5 yıl sonra ağız, boğaz, yemek borusu kanserleri... Devamı »»»

Sigarayı Bırakmanın 7 Yolu « Genel

Yalancı Nikotin Terapisi Sigaradan uzak kalmak için bugüne kadar bulunmuş en etkili farmakolojik yöntemlerden biri. Piyasada bulunan nikotin bantları ve çikletler değişik dozlarda alınıyor. Temel prensip, nikotine alışmış olan organizmanın bağımlı olduğu etkin maddeyi alternatif kaynaklardan sağlamak, böylelikle sigarayı bırakırken yaşanacak sancıları hafifletmek. Başarı oranı; %8-16. Davranış Terapisi Bilimsel açıdan en çok denenmiş yöntem. Sigaraya karşı geliştirilen ilaçlarla birlikte uygulanabiliyor. Buradaki amaç, tiryakinin baştan çıkmasını kontrol altında tutmak. Özellikle grup terap... Devamı »»»

Sigarayı Yürürken İçmeyin « Genel

Türkiye Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Oğuz Taşdemir, yürüyüş sırasında sigara içilmesinin, kalp ve diğer organlar açısından büyük risk oluşturduğunu söyledi. Doç. Dr. Taşdemir, sigaranın kalp ve damar sisteminde tahribat oluşturduğunu ve kalbi besleyen koroner damarları daraltığını kaydetti. Kalp ve damar sisteminden, sindirim sistemine kadar birçok organı kötü yönde etkileyen sigaranın, spor yaparken veya yürüyüş sırasında içilmesinin, zaten zararlı olan sigaranın riskini daha da artırdığını ifade eden Doç. Dr. Taşdemir, yürüyüşle birlikte efor esnasında kal... Devamı »»»

Sünnet AIDS'e Önlem « Genel

Sünnet olmamış erkekler, Aids virüsünü daha kolay kapıyor. Afrika'da sünnet, artık erkekliğe adım atmanın ötesinde bir anlam taşıyor. Geleneklerinde yer almamasına karşın gitgide daha fazla erkek sünnet oluyor. Amaç cinsel ilişki sırasında HIV virüsünden korunmak. Tüm dünyada HIV virüsü taşıyan erkeklerin çoğu, virüsü vajinal ilişki sırasında kapmışlar. Aids vakalarının en yoğun olduğu ülke Afrika ve son istatistiklerden alınan verilere göre sünnet olmayan erkeklerin Aids'e yakalanma riskleri daha yüksek. Bu konuda incelemelerde bulunan Melbourne Üniversitesi bilimadamlarının açıklamaları is... Devamı »»»

Uykunun Önemi « Genel

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Uyku Bozuklukları Birimi Uzmanı Dr. Derya Durak, insanların kaşı, gözü gibi uyku tiplerinin de farklı olduğunu ve bunların doğuştan geldiğini söyledi. Dr. Durak, erken yatanların "tavuk" tipi, geç uyuma eğiliminde olanların ise "baykuş" tipi olarak nitelendirildiğini belirtti. Uyku Uzmanı Dr. Derya Durak, geç ya da erken uyumanın, bebeklik döneminden kaynaklandığını belirterek, "Eğer bu özellikler doğuştan itibaren ise problem oluşturmaz. Ancak sonradan ortaya çıkar ve 2 aydan fazla sürerse, bir uzmana başvurmak gerekir" dedi. Türkiye'de uyku bo... Devamı »»»

Vitaminler « Genel

Vitaminler; iç biyokatalizör olan hormonlar ve enzimlerden farklı dış biyokatalizörlerdir ve biyolojik işlemlerin gerçekleşmesini sağlayan enzimlerin bir parçasıdır. Vitamin ve enzimler; yiyeceklerimizi enerjiye dönüştürürler, metabolik işlemi harekete geçirirler ve biyolojik fonksiyonları hızlandırırlar. Bu nedenle vitaminler ve enzimler olmazsa insanın yaşayabilmesi imkansızdır. Vitaminler olmadan vücuttaki birçok faaliyet başlatılamaz ve sürdürülemez. Sağlıklı yaşam için; protein, yağ ve karbonhidrat saf olarak ve yeterli miktarda vücuda girseler bile, sağlıklı durumun sürdürülebilmesini s... Devamı »»»

Vücut Kronolojisi « Genel

Gündüzleri insan, kendini yorgun hisseder, baş ağrısından ve dikkat zayıflığından şikayetçi olur. Ruh hali, iniş çıkışlar gösterir. Bu durumda insan, yatma vaktini dört gözle bekler. Bunun nedeni şudur: İçimizdeki saat her insanda tiktak eder. Tıpkı vücut ısısı, tansiyon, kalp frekansı, hormon miktarı gibi. Bu saat, vücut fonksiyonlarımızı idare eder. Gündüzleri aktif olmamıza, geceleri de uyumamıza yardımcı olur. Kısacası gün 24 saattir ve biz 24 kez değişiriz. Biyologlar, doktorlar ve farmakologlar bu olağanüstü duruma kronobiyoloji adını veriyorlar. 06.00 Kortizon salgılamasıyla organizm... Devamı »»»

Kimyasal Zehirler « Genel

Cyanide Yeni endüstriyel malzemelerin geliştirilmesinde ve metallerin temizliğinde kullanılan bir tür zehir. Etkileri, mide bulantısı, baş ağrısı ile şiddetli etkiye maruz kalındığında ortaya çıkan zor nefes alma ve bilinç kaybı. Tedavisi için etki şiddetine bağlı olarak çeşitli ilaçlar mevcut. Anthrax Toprakta bulunan ve normal şartlarda canlı sığır ve koyunları etkileyen bir tür bakteri. Çiçeklerde bulunan sporlar yoluyla nadiren de olsa bulaşıcı etkisi olabilir. Eğer sporlar teneffüs edildiyse, ateş, nefes darlığı ile kendini gösterir ve birkaç gün içinde ölümle sonuçlanır. Antibiyotik v... Devamı »»»

Uyku ve Rüyalar « Genel

Bütün bir günün yorgunluğu, hayvanlarda olduğu kadar insanlarda da karşı koyulmaz bir uyuma ihtiyacı doğurur. Gerçekten de insanın beden ve zihin gücünü yeniden toplamasını sağlayan tek şey uykudur. Çoğu zaman birkaç esnemeden sonra uyumağa hazırlanan kişinin gözleri kapanır, kasları yavaş yavaş gevşer, vücut organları daha ağır çalışmağa başlar, solunum temposu yavaşlar ve düzenli hale gelir. Dış dünya ile bütün ilişkisini kesmiş olan kişi tam bir durgunluk ve hareketsizlik halindedir. O andan sonra artık bilinci de çalışmaz olur. Uyku, başından sonuna kadar tekdüze bir olay değildir: normal... Devamı »»»

Tıpta Yılan Sembolü « Genel

Yılan deyince insanların çoğunda olumsuz çağrışımlar oluşur. Bırakın karşılaşmayı isminin geçmesi bile insanı ürkütür. 'Yılan gibi' deyimi sinsice ve haince kötülük yapan, soğuk ve hainliği davranışlarına yansıyan sevimsiz kişiler için kullanılırken yılanla ilgili deyimlerin hiçbirinde olumlu bir yan yoktur. Yılanlar kutup bölgesi dışında yeryüzünün hemen her yerinde, karada, ağaç dallarında, toprak altında, suda hatta denizlerde bile yaşarlar. 2000 kadar yılan türünden 350'si çok zehirli, 350'si az zehirli, geri kalanı da zehirsizdir. Kuş, kurbağa, balık, kertenkele benzeri her tür canlıyı y... Devamı »»»

Light Sigaranın Farkı « Genel

Aslında patlıcangillerden bir bitki olan tütün, Amerika kıtasının keşfinden sonra İspanyollar ve Portekizliler tarafından Avrupa'ya getirilmiştir. Fransa ve öbür ülkelerde tanınması 1560 yılında Fransa'nın Lizbon büyükelçisi Jean Nicot'un Fransız Kraliçesi Catherine de Medicis'e ilaç olarak yollamasından sonra olmuştur. Bu nedenle tütüne bilimsel olarak Nicot'nun adı, 'nicotiana tabocum' ismi verilmiştir. Sigara 1830 yıllarında ortaya çıkmıştır. Başlangıçta elle sarılırken, 1861-1875 arasında ilk makineler yapılmıştır. Makinelerde sarım ve doldurma şekilleri ile üretim hızı sürekli geliştiril... Devamı »»»

Soba-Şofben Neden Zehirler « Genel

Teknolojinin gelişmesi ve araç sayısının artmasına paralel olarak artan trafik kazalarının yanı sıra, mevsime göre yaygın olan bir kazayla ölüm şekli vardır. Yazın denizde boğularak, baharda zehirli mantar yiyerek, kışın da odadaki sobadan zehirlenerek verilen kayıp miktarı hiç de az değildir. Bilinen en meşhur kimyasal formül H2O yani su ise ikincisi de CO, karbondioksittir. Karbondioksit adı insanlarda boğularak zehirlenme olayını çağrıştırır. Ne var ki karbondioksit atmosferde, soluduğumuz havada az miktarda da olsa zaten vardır. İşin daha ilginç yanı, kola ve bira şişelerinin etiketlerin... Devamı »»»

Paslı Çivi ve Tetanos « Genel

Çocuklar düşe kalka büyürler. Ellerinde, bacaklarında özellikle dizlerinde sürekli yaralar vardır. Bu yaralar büyükler tarafından pek dert edilmez. Sağlık kutusundan biraz oksijen biraz tentürdiyot, gerekirse bandajla tedavi hemen ayaküstü yapılır. Çocuk toprağa düşmüş, taşa çarpmış çok önemsenmez. Ancak iş paslı bir çiviye gelince panik başlar çünkü tetanos tehlikesi vardır. Halk arasındaki yaygın adı 'kazıklı humma' olan ve kasların gevşemelerine zaman bırakmayacak kadar sık gelen uyanlarla kasların devamlı kasılması hali olarak tanımlanan tetanos hastalığı ölümle sonuçlanabilir. Tetanosun... Devamı »»»

Loş Işıkta Okumak « Genel

Çocuklar battaniyenin altına girip el feneri ile kitap okumayı çok severler. Belki de bu şekilde gerçek dünyadan uzaklaşıp kitaptaki dünya ile bütünleştiklerini hissederler. Büyüyüp gözleri bozulduğunda da bunu eski çocukluk alışkanlığına bağlarlar. Annelerin çocuklarını en sık uyardıkları hususlardan biri de televizyonu yakından seyretmemeleri hakkındadır. Aksi halde gözlerinin bozulacağına inanırlar. Ancak bunların hiçbirinin göz bozukluğu ile bir ilgisi yoktur. Loş ışıkta okumak gözü yorabilir, göz kaslarının gerilmesine yol açabilir, baş ağrısı yapabilir ama gözde, parlak bir ışıkta okuma... Devamı »»»

İnsan Neslinin Uzaması « Genel

İnsan neslinin boyu sürekli olarak uzamaktadır ama bu uzama tarih boyunca düzgün aralıklarla süregelmiş değildir. Kazılarda bulunan iskeletlerin yapılarından, taş devri insanının boyu ile 1800'lü yıllarda yaşamış insanların boyları arasında önemli bir fark olmadığı anlaşılmaktadır. 1900'lü yıllarda yaşayanlar ile 1800'lü yıllarda yaşayanların ortalama boyları arasında ise yaklaşık 10 santimetre fark vardır. İnsanların boyları ile ilgili istatistikler ilk olarak, askerlerine standart üniforma diktirmek isteyen Napolyon zamanında tutulmaya başlanmıştır. 20. yüzyıldaki boy uzaması aynı tempo ile... Devamı »»»

Akupunkturda İğnenin İşlevi « Genel

İnsanlar tarih boyunca bir ağrıyı gidermek için sivri şeylerle, sıcak suyla, kızgın demirle, bir başka ağrıyı uygulama tekniğini kullanmışlardır. Akupunktur muhtemelen taş devrinde doğmuş, sivri çakmak taşları tedavi amacıyla kullanılmışlardır. Geçen zaman içinde kemik, bambu ve madeni iğneler, çakmak taşının yerini almışlardır. Milattan 900 yıl önce Çin'de kullanılan metal iğneler, milattan sonra 17. yüzyılda Ortadoğu, Mısır, Kore ve Japonya'ya yayılmıştır. Aynı yüzyılda bu uygulamayı Avrupa'ya tanıtan Cizvit tarikatı misyonerleri ona Latince 'acur' (iğne) ve 'punctura' (batırma) kelimelerin... Devamı »»»

Şeker Hastalığı İğnesi « Genel

Şeker hastalığı midenin arkasındaki pankreas bezinden salgılanan ensülin hormonunun eksikliğinden meydana gelir. Bu hormonun görevi vücudun temel enerji kaynağı olan nişasta ve şeker gibi besinlerin hücrelerde kullanılmasını sağlamaktır. Hormon yetersiz olunca kullanılamayan şeker dokularda birikir, idrarla birlikte dışarı atılır. Hücreler için gerekli olan enerji de bir ölçüde yok olur. Şeker hastalan dışarıdan ensülin alarak normal bir yaşam sürebilirler. Bu da sıkı bir diyetin yanında her gün deri altına bir ensülin iğnesi yapmakla olur. Hastaları sosyal yaşamlarında sıkıntıya sokan bu iğn... Devamı »»»

Doğacak Çocuğun Cinsiyeti « Genel

Ailede yeni bir bebek beklendiği zaman çocuğun kız mı yoksa erkek mi olacağı en büyük merak konusudur. Yakın zamana kadar bebek dünyaya gelmeden önce cinsiyeti bilinemezdi. Annenin karnına, yürüyüş şekline, davranışlarına bakarak tahminlerde bulunulurdu. Artık daha anne karnındayken bebeğin cinsiyeti öğrenilebiliyor. Doğum anının bununla ilgili tatlı heyecanı kalmadı. Ancak çocuğun niçin ve neyin etkisiyle kız veya erkek olduğu sorusuna hala cevap bulunabilmiş değil. Araştırmacılar yıllarca ne olup bittiğini anlamaya çalıştılar. Cinsiyetin oluşumunu açıklamak için hiçbiri ispatlanmamış bir sü... Devamı »»»

Ağrı Kesicilerin İşlevi « Genel

Başımız ağrıyor, bir ağrı giderici alıyoruz ağrı kesiliyor. Dişimiz ağrıyor, kolumuz, bacağımız ağrıyor aynı ağrı gidericiden alıyoruz ağrı yine kesiliyor. Peki bu ağrı gidericiler ağrıyan organı nasıl biliyorlar? Nasıl onu bulup, doğrudan ona ulaşıp ağrısını gideriyorlar? Aynı anda iki veya üç yerimiz birden ağrırsa önce hangisini tercih ediyorlar? Aspirin türü ağrı kesiciler kana karışarak gidebilecekleri her yere giderler. Gerçi ağrı ile ilgili moleküller vücudun her yanında yoktur ama baş ağrıdığı vakit vücudun başka bir yerinde de bir ağrı oluşmuşsa aynı anda ona da müdahale ederler. As... Devamı »»»

Maksimum Görme Uzaklığı « Genel

Gözün görebilme mesafesinin bir sınırı yoktur. 6 metre ile sonsuz uzaklıktaki cisimlerin görüntüleri lam ağ tabaka üzerinde oluşur. 6 metreden yakındaki cisimleri ise göz kasları uyum yaparak görüntülerinin tam yerine odaklaşmalarını sağlarlar. Bir cismi görebilmemiz için onun ışıklarının gözümüze gelmesi yeterlidir. Gökyüzünde gittikçe uzaklaşarak uçan bir uçak veya kuş, bir noktadan sonra görünmez olurlar. Bunun sebebi cismin ışıklarının havadaki, su buharı, katı maddelerin yoğunluğu gibi perdeleyici etkilen yenip bize ulaşamamalarıdır. 20 kilometre uzakta uçan bir kuşu göremezsiniz ama ay... Devamı »»»

Yara Nasıl Kabuk Bağlar « Genel

Herhangi bir nedenden dolayı deride açık bir yara oluştuğunda, hastalıklara yol açan mikro organizmalar buraya nüfuz edip cerahat oluşturabilirler. Bu cerahati önlemek için vücudumuzda müthiş bir mekanizma devreye girer. Kan pıhtılaşarak bir kabuk meydana getirir. Kabuk yarayı örter ve altında yeni bir doku oluşur. Eğer elimiz kesilirse buna vücudun ilk tepkisi, öncelikle ve acilen kanı durdurmak şeklindedir. Kesilen hücrelerin salgılarından gelen uyarıyı alan trombosit denilen kan hücreleri damarlardan ilerleyerek süratle yaranın olduğu noktaya ulaşırlar. Olay yerine ulaşır ulaşmaz hemen hü... Devamı »»»

Kalp Kası Yorulmaz mı? « Genel

Kaslar olmasaydı insan ne yürüyebilir, ne soluk alabilir, ne yemek yiyebilir, ne de konuşabilirdi. Vücudun iç ve dış tüm hareketlerini sağlayan 600 civarında kas, vücut ağırlığının yaklaşık yüzde 40'ını oluşturur. Vücudumuzdaki kaslar içinde en küçüğü (3 milimetre) orta kulağımızda, en güçlüsü tabanlarımızda bulunur. En uzun kasımız kalçamızdan dizimize kadar uzanır. En geniş kas sırtımızdadır. Ortalama bir insanın vücudundaki tüm kaslar bir araya gelseydiler yaklaşık 2.000 tonluk bir güç oluşturabilirlerdi. Kasların hareketleri her zaman tek yönlüdür. Kas kasılınca kol bükülür ama aynı kas ... Devamı »»»

Vitamin Almak Şart mı? « Genel

Vücudumuzu meydana getiren hücreler basit görünümlerinin yanı sıra inanılmaz derecede karmaşık birer kimyasal mekanizmadırlar. Tüm sistemlerin çalışmaları, savunmanın ve gelişmenin sağlanması hep kimyasal değişimlerle olurlar. Enzimler, vücuttaki belli kimyasal değişimleri hızlandıracak şekilde faaliyet gösteren moleküllerdir. Belli bir enzimin eksikliğinden tek bir kimyasal reaksiyonun bile yavaşlaması ciddi hastalıklara yol açabilir. Bazı enzimlerde kendilerine has, olağan dışı atom birleşimleri vardır. Bunlar olmazlarsa enzimler de çalışamazlar. Kimyasal reaksiyonlar aksar, hastalık meyda... Devamı »»»

Pişirilen Yemeğin Vitamini « Genel

Yiyecekler pişirildiklerinde içlerindeki vitaminlerin öleceklerine olan inanç yaygındır. Ayrıca meyve sularının, meyve sıkıldıktan sonra hemen içilmesi gerektiğine aksi halde vitamininin kaçacağına, yiyeceği kesmenin, doğramanın, kabuğunu soymanın hatta yıkamanın bile vitaminlerini yok edeceğine inanılır. Bu inanışların hepsi doğrudur ama bir dereceye kadar. Kaybolan vitamin miktarı birçok şarta ve etkene göre değişir. Pişirme sırasında yiyecekteki minerallerin tamamı kararlıdırlar ve bozuşuma uğramazlar yani yiyeceğin besin değeri azalmaz. Ancak vitaminler ısı, ışık, hava gibi faktörlerden d... Devamı »»»

Sivrisinek ve AIDS « Genel

AIDS hakkında en yaygın söylentilerden biri de sivrisinek veya benzeri kan emici böcekler tarafından yayılabildiğidir. Bu söylentiyi destekleyecek hiçbir bilimsel bulgu mevcut değildir. AIDS'in sivrisinek tarafından niçin taşınamayacağını anlamak için böceğin kan emme mekanizmasını bilmek gerekir. Sivrisinek bir inşam soktuğunda o insana kendi kanından veya daha önce sokmuş olduğu bir insan veya hayvanın kanından bir şey enjekte etmez. Ağzının altındaki bıçaklarla deride açtığı delikten içeri, kan emmeden önce tükürüğünü akıtır. Bu tükürük kanın pıhtılaşmasını önler, bir nevi yağlama yaparak ... Devamı »»»

Niçin Yaşlanıyoruz? « Genel

Her insan vücudu zaman geçtikçe yaşlanır. İnsan ömrü her kişiye göre farklı olmakla birlikte günümüzde ortalama 75 yıla ulaşmıştır. Bilimciler insanların 150 yıla kadar yaşayabileceklerine inanıyorlar. Bugüne kadar kayda geçen en uzun insan ömrü, Japon Shigechiyo Izumi'ye aittir. Bu kişi 120 yıl 237 gün yaşamıştır. İnsanların büyümesi, yaşlanmaları ve ölmeleri üzerine çeşitli teoriler var. Bir teoriye göre, Ömrümüz süresince biyolojik aktivitemizde ortaya çıkan bazı kimyasal reaksiyonlar, gün geçtikçe başta böbrek ve kalp olmak üzere sağlıklı hücrelerimize zarar vermektedir. Bir başka te... Devamı »»»

Niçin Uyuyoruz? « Genel

İşte hayatımızla ilgili son derece önemli bir soruya bir sürpriz cevap daha! 'Hiç kimse bilmiyor.' Cevabın kolay olduğunu, uykuda enerjimizi şarj ettiğimizi söyleyebilirsiniz, ama bilimsel araştırmalar bunu göstermiyor. Yapılan araştırmalarda, İngiltere'de 70 yaşında bir kadının, her gece bir saat uyuyarak, hatta bir keresinde 56 saat uyanık kaldıktan sonra sadece l ,5 saat uyuyarak ertesi gün tam performans ile hayatını sürdürebildiği gözlemlenmiştir. Aslında normalde, hepimizin bildiği gibi, bir gece dahi uyumasak, ertesi gün adrenalin nedeni ile bütün aktivitelerimiz yavaşlamaktadır. İki ... Devamı »»»

Uyku Nedir? « Genel

Uyku insan hayatında sırrı tam olarak çözülememiş enteresan bir olaydır. Uykunun nasıl olduğunu bir bakıma hepimiz biliriz. Uyuyan bir insanda aşağıdaki durumlar gözlemlenir; o Yatarak uyur. o Gözleri kapalıdır. o Çok yüksek bir ses olmadıkça, hiçbir şeyi işitmez. o Daha yavaş ve ritmik olarak nefes alır. o Adaleler tamamen gevşemiştir. (Eğer bir koltukta otururken uyumuşsanız, derin uykuda koltuktan düşebilirsiniz.) o Bir veya iki saatte bir kendi vücudunu elleri ile kontrol eder. Bunlara ilave olarak kalp atışı yavaşlar ve beyinde rüya denilen çok ilginç olaylar oluşur. Diğer bir deyiş... Devamı »»»

Uyurken Beynimizde Olanlar « Genel

Eğer bir insanın başına 'elektroensephalograf (ezberlemeniz gerekmez!) adını taşıyan bir cihaz bağlarsanız, o insanın yaydığı beyin dalgalarını kaydedebilirsiniz. Uyanık ve hareketsiz durumdaki bir insanın beyni, saniyede 10 kez salınım yapan 'alfa' dalgaları yayar. Hareketli bir insanın beyni ise, salınımı iki kez fazla olan 'beta' dalgaları yayar. Uyku sırasında ise beyin, salınımları çok daha az olan iki tür dalgayı, 'teta' ve 'delta' dalgalarını yayar. 'Teta' dalgalarının salınımı saniyede 3.5 ila 7 arasında olup, 'delta' dalgalarınınki saniyede 3.5'tan azdır. İnsanın uykusu derinleşti... Devamı »»»

Niçin Hıçkırırız? « Genel

Akciğerlerimiz kaburgalarımızın içinde birer torba gibi dururlar. Nefes aldığımızda bu torbalar içerlerine alabildikleri kadar hava alarak şişerler. Göğsümüzü karnımızdan ayıran ve akciğerlerimizin altına bitişik büyük bir kas olan diyafram, büzüşerek ciğerlerimizin genişlemesini sağlar, nefes almamıza yardımcı olur. Süratli yemek yenildiğinde, yutkunma neticesinde yemek ile birlikte bir miktar da hava alınır. Hıçkırık, yiyeceğin yüzeyine yapışarak sindirim sistemine giren bu havayı atmak için sistemin gösterdiği bir tepkidir. Diyafram süratle büzüşerek, çok ani ve hızlı nefes almamızı sağla... Devamı »»»

Niçin Hapşırıyoruz? « Genel

Hapşırma, ani, irade dışı, sesli bir şekilde ağızdan ve burundan nefes vermektir. Hapşırma burun kanallarındaki sinirlerin uyarılması sonucu oluşan psikolojik bir reaksiyondur. Aslında burnumuz nefes almamızda çok önemli bir görev yapar. Hava onun dar kanallarından türbülans oluşturarak geçerken hem ısısı ayarlanır, hem de içindeki toz burada filtre edilir. Buradaki sinirlerin uyarılmasının nedenleri değişiktir. En çok alerjik etkilenmedir ama toz, duman, parfümler hatta aniden ışığa bakma gibi başka birçok nedenleri daha vardır. Hapşırmadan önce sanki bir yerimiz ısırılmış gibi sinir uçları... Devamı »»»

Lodosun Hasta Etmesi « Genel

Çoğu insanlar sadece iki tür rüzgarın adını bilirler: Poyraz ve Lodos. Poyraz kuzeyden eser, soğuk getirir, Lodos ise güneyden eser, sıcak ve baş ağrısı getirir. Aslında estikleri yönlere göre adlandırılan sekiz ana rüzgar vardır. Kuzeyden = YILDIZ, kuzeydoğudan = POYRAZ, doğudan = GÜNDOĞUSU, güneydoğudan = KEŞİŞLEME, güneyden = KIBLE, güneybatıdan = LODOS, batıdan = GÜNBATISI ve kuzeybatıdan = KARAYEL. Yani Lodos tam güneyden değil güneybatıdan eser. İmbat, meltem gibi genellikle denizden karaya esen yerel rüzgarlar ise yöreye göre özel adlar alırlar. Belirli havalarla insanın ruhsal duru... Devamı »»»

Kadınların Daha Çok Yaşaması « Genel

Yapılan istatistik çalışmalarına göre dünya genelinde kadınlar erkeklerden daha uzun bir hayat süresine sahiptirler. Tarihte 60 - 70 yıl ve daha öncesine gidersek iki unsur öne çıkıyor: Savaşlarda ölenlerden dolayı azalan erkek nüfusu ve yalnız erkeklerin çalışabileceği yıpratıcı işlerden dolayı erkeklerin ömürlerinin kısalması. Zamanımız için artık bu iki unsur da çok geçerli değil. Dünya savaşları dönemi bitti, yerel savaşlarda askerler kadar kadın ve çocuklar da ölüyor. Kadın ile erkek arasında iş güçlüğü kalmadı. Uzun yıllar aynı ortamda aynı işi yapanlar incelenmiş ve kadınların yine er... Devamı »»»

Biyolojik Beden Saati « Genel

Niçin bahar gelince insanların yaşama sevinçleri yükselir? Niçin koyunlar baharda ve hemen hemen aynı zamanda kuzularlar? Niçin kuşlar vakti gelince bir anda hep beraber göç yollarına düşerler? Bu zamanlamayı, fiziksel ve psikolojik davranış biçimlerindeki değişimi sağlayan nedir? İnsan vücudu her gün aynı saatte otomatik olarak belirli fonksiyonları yerine getirir, vücut ısısını değiştirir, hormonlar salgılar. Biz bunların çoğunun farkına bile varmayız. Örneğin bu biyolojik beden saatine uygun olarak vücudumuz akşam saatlerinde ısı kaybını önlemek için beden ısısını düşürür, sabahlan ise be... Devamı »»»

Bebeğin Hatırlaması « Genel

Bebekler iki yaşına geldiklerinde artık yürüyebilen, düşünebilen, konuşabilen, akıl yürütebilecek tutarlı davranışlar göstermeye başlayan birer minik insan haline gelirler. Bu yaşta insanların isimlerini bilirler, basit şarkıları ezberleyebilirler hatta bir önceki gün ve bir önceki hafta içinde olanları hatırlayabilirler. Ancak tüm bunları zaman içinde unuturlar. Hafızaları bir iki önemli görüntü dışında tamamen silinir. Bilim insanları geçmiş tecrübelerimizi saklayan hafızamızın beynimizde anı veya öykü şeklinde organize olduğunu ileri sürüyorlar. Bu görüşe göre üç yaşından küçükler bu şekil... Devamı »»»

Beyin Hücrelerimiz Ölüyor mu? « Genel

İnsanoğlu ana rahmine düşünce, embriyon halinde iken, hücreleri bölünerek çoğalmaya baslar. İleride vücudun hangi parçasının bir hücresi olacaklarını bilirler. Yani bir kısmı kas hücresi olarak gelişirken bir diğeri göz, sinir, vb. hücresi olmak üzere çoğalır. Sinir sistemimizdeki nöron hücreleri ise anne karnında oluşumlarının son safhasına ulaşırlar, tüm yaşam boyunca ulaşabilecekleri en çok sayı olan bu miktarda da kalırlar. Beynimizin milyarlarca hücresinin bu safhada oluşabilmesi için dakikada 2,5 milyon nöron meydana gelir. Beyin hücreleri oluştuktan sonra ölünceye kadar sayı olarak ... Devamı »»»

Yemekten Sonra Yüzmek « Genel

Kramp vücudumuzdaki kaslardan bir veya birkaçının elimizde olmadan, irade dışı, ağrı yaparak aniden kasılmasıdır. Krampların başlıca sebepleri soğuk, kötü duruş, alkol zehirlenmeleri ve B vitamini eksikliğidir. Bu nedenlerin birinden veya başka bir nedenden dolayı kaslara bol miktarda oksijen alınır ve yakılır. Bu arada laktik asit açığa çıkar. Bu asitin fazlası kaslar tarafından taşınamayarak kramplara sebebiyet verir. Örneğin mide krampları, mide kaslarının karın tarafında ağrılı olarak kasılmalarıdır. Bilimsel olarak mide kramplarının açlık belirtisi veya bir mide hastalığının işareti ola... Devamı »»»

Dil Altından Ateş Ölçme « Genel

Hasta olduğumuzda vücudumuzun ısısı genellikle koltuk altına sıkıştırılan bir termometre ile ölçülür. Bu, en hijyenik yoldur. Aynı termometre defalarca kullanılabilir, kişiden kişiye hastalık taşıma riski pek yoktur. Ciddi durumlarda vücudun iç ısısının çok hassas ölçülmesi gerekebilir. Bu durumda termometrenin yerleştirileceği iki yer vardır. Ağzımızda dilin altı ve rektum. Böyle pek de pratik olmayan yerlerden ölçüm alınmasının nedeni buraların vücudun hakiki iç ısısının en doğruya yakın ölçülebileceği yerler olmalarındandır. Koltuk altlan nispeten havaya açıktırlar ve buradan yapılan ölçü... Devamı »»»

Sinirlenmek Hastalık mıdır? « Genel

Eskiden düşünce ve duyguların merkezinin kalp olduğu sanılırdı. Kalbin anatomik yapısına pek benzemese de kalp simgesi -iskambilde kupa- hala sevmek kelimesinin sembolü olarak kullanılmaktadır. Oysa bugün bilincin, içgüdülerin, vücudun bütün hareketlerinin, tepkilerinin ve duyguların beyinde oluşup biçimlendiğini biliyoruz. Duyu organlarımız sadece aracıdırlar. Gözlerimizle bakar ama beynimizle görür ve anlarız. Kulağımızla dinler ama beynimizle işitiriz. Beynimizle güleriz, beynimizle sinirleniriz. Anatomik değil de ruhsal anlamda sinir, "herhangi bir durum veya olay karşısında duyulan ru... Devamı »»»

Doktorların Dize Vurması « Genel

Canlılarda yaşama savaşı her zaman en hızlı tepkileri olan türlerin yararına sonuçlandığından, en basit organizmalarda bile haber alma organları (duyu organları), hareket organları (kaslar) ve bunlar arasındaki ilişkiyi sağlayan organlar, yani sinir sistemi gelişmiştir. Vücudumuzun her yanı sinirlerle örtülü olduğu halde sinir hücrelerinin gövdeleri yalnızca beyinde ve omurilikte bulunur. Bütün vücuda dağılmış milyonlarca sinire karşılık beyinden ve omurilikten yalnızca 43 çift sinir çıkar. Bunlar merkezden ayrıldıktan sonra gitgide dallanarak vücudun her yanına dağılırlar. Refleks bir uya... Devamı »»»

Bal Bebeklere Zararlı mı? « Genel

Bir yaşını geçmiş çocuklara balın bir zararı olamaz ama 12 aylıktan daha küçük bebeklere tavsiye edilmez. Peki nasıl oluyor da, tabiatın arılar vasıtası ile bahşettiği bu muhteşem gıda bebekler için zehirleyici olabiliyor? 'Botulizm' kelimesi bir çeşit zehirlenmeyi tarif eder. Botulin ise bakterilerin ortaya çıkardığı bir protein olup kaslardaki fiber doku yoluyla sinir hücrelerini istila eder, sonucu ölüme yol açabilecek hasarlar verebilir. Botulizm bakterisi tabiatta bol bulunur ama havadaki oksijen tarafından hemen öldürülür. Ancak aktif olmadıkları zamanlarda bile oksijensiz bir ortamd... Devamı »»»

Kafeinin Alım Dozajı « Genel

İnsanların sıkılınca geleneksel olarak başvurdukları üç şey alkol, nikotin ve kahvedir. Alkol alınmasına ve sigara içilmesine sağlık kuruluşlarınca karşı çıkılmasına karşılık kahve içme alışkanlığı hiç bir zaman benzeri eleştirilerle karşılaşmamıştır. Halbuki fazla miktarda kahve içimi de anormal zihinsel durumlar oluşturabilir, kafeinin birden kesilmesi kendine özgü olumsuz belirtiler ortaya çıkarabilir. Günlük hayatımızda başlıca kafein kaynakları, kahve, çay, çikolata, kakao ve kolalı içeceklerdir. Kafein en çok kahvede bulunur, çayda ise kahvenin yarısı ile beşte biri kadardır. Bir finca... Devamı »»»

Array « Genel

... Devamı »»»

Artrit « Genel

Artrit nedir? Bir veya birden fazla eklemin iltihaplanmasına ya da dejenere olmasına yol açan bir hastalıktır. Romatizma nedir? Romatizma genellikle çok değişik ve çeşitli, çok kez de belirsiz kas, eklem, kas kirişi, bursal ve kas-iskelet sisteminin başka kısımlarında duyulan sancı ve acılara denmektedir. Artritin en genel türleri hangileridir? a.  Romatizmal artrit. b.  Osteoartrit (Eklem artriti). c.  Gut artriti. d.  Travmatik artrit. e.  Bakteriyel artrit. f.   Kimyasal veya hormonal düzen bozukluğundan ileri gelen artrit. Artritin tedavisinde kortizonun rolü nedir? Kortizo... Devamı »»»