Testis Torsiyonu

Testis Torsiyonu « Erkek Üreme Organları  

Testis torsiyonu ne demektir?
Erkek çocuklarda ve genç erkeklerde bilinmeyen bir nedenden spermatik kordonda ve testiste ani bir burulma meydana gelebilir. Bu, ya bir yaralanma sonucu veya fazla uzun bir spermatik kordondan ileri gelebilir.

Testis torsiyonunun belirtileri nelerdir?
Ani bir sancıdan sonra testis bölgesinde ve spermatik kordon boyunca şişme ve rahatsızlık olur. Skrotum yukarıya doğru yükseltilince sancı şiddetlenir. Bu suretle testis torsiyonu "epididimit" ten ayırt edilebilir. Bulantı ve kusma meydana gelebilir. Burulma olduğu zaman testise gelen kan akımı engellenmektedir. Eğer bu durum derhal tedavi edilmediği taktirde testiste kangren meydana gelebilir.

Testis torsiyonunun tedavisi nedir?
Derhal ameliyat yapılmasıyla spermatik kordon düzeltilir. Testisin kurtarılabilmesi için burulma olayından altı ila sekiz saat sonra müdahalenin yapılması gerektir. )Eğer cerrahi müdahale sırasında testisin kangrenleşmiş olduğu görülürse ve kurtarılma umudu yoksa, bu testisin alınması icap eder.

Testis torsiyonu ciddi bir durum mudur?
Can kaybı tehlikesi olmamakla beraber, bir testisin alınabileceğinden dolayı ciddi bir durum sayılır. Hastanın yaklaşık bir hafta hastanede kalması gerekecektir.