Erkek Üreme Organları

Testis Torsiyonu « Erkek Üreme Organları

Testis torsiyonu ne demektir? Erkek çocuklarda ve genç erkeklerde bilinmeyen bir nedenden spermatik kordonda ve testiste ani bir burulma meydana gelebilir. Bu, ya bir yaralanma sonucu veya fazla uzun bir spermatik kordondan ileri gelebilir. Testis torsiyonunun belirtileri nelerdir? Ani bir sancıdan sonra testis bölgesinde ve spermatik kordon boyunca şişme ve rahatsızlık olur. Skrotum yukarıya doğru yükseltilince sancı şiddetlenir. Bu suretle testis torsiyonu "epididimit" ten ayırt edilebilir. Bulantı ve kusma meydana gelebilir. Burulma olduğu zaman testise gelen kan akımı engellenmektedir... Devamı »»»

Epididim İltihabi « Erkek Üreme Organları

Epididim nedir? Testisin hemen yanında bulunan bir yapıdır. Testis tarafından üretilen spermayı taşıyan çok sayıda küçücük tüplerden meydana gelmiştir. Epididim iltihabı genel bir hastalık mıdır?                                           Evet. Geçmiş yıllarda belsoğukluğu enfeksiyonu çok zor kontrol altına alınabilindiğinden, bu yapıdaki iltihaplara fazlasıyla rastlanmaktaydı. Fakat , günümüzde antibiyotikler sayesinde epididim iltihapları çok azalmış bulunmaktadır. Belsoğukluğu dışında epididimitin meydana gelmesinde hangi nedenler rol oynar? Bazı hallerde bir prostat guddesine yapıl... Devamı »»»

Varikosel « Erkek Üreme Organları

Varikosel nedir? Spermatik kordonla beraber giden damarların varislenmesidir. Varikosel neden ileri gelmektedir? Bunun doğuşla gelen bir rahatsızlık olduğu sanılmaktadır. Vakaların % 90'ma sol tarafta rastlanır. Bu hastalığın teşhisi nasıl yapılır? Doktor skrotumu eliyle muayene ettiği zaman sanki eline kurt dolu bir torba gelmiş hissini duyar. Varikoselin belirtileri nelerdir? Genellikle belirtileri yoktur. Ancak, bazı hallerde hafif bir çekilme hissedilir ve skrotumun yanında hafif bir rahatsızlık duyulur. Varikosel nasıl tedavi edilir? Bu hastalıkların büyük bir kısmı hiçbi... Devamı »»»

Penisin Anatomi Ve Fonksiyonu « Erkek Üreme Organları

Penisin yapısı nasıldır? Kanla sertleşen dokulardan teşekkül etmiş üç tüplü bir yapıdır. Bunlardan ikisi organın üst, üçüncüsüyse alt kısmında bulunmaktadır. İdrar ve meniyi taşıyan idrar yolu bu tüplerden bir tanesinden geçer. Üç tüpün yapısı da mantara benzer dokulardan teşkil olmuştur. Bunlar kan ile dolduğu zaman sertleşir ve böylece bir kaldırma meydana gelir. Penisin sünnet derisi, sünnet yapıldığı zaman alınmaktadır. Penisin fonksiyonu nedir? a. İdrar nakletmek. b. Meni (sperma) nakletmek. Sünnet nedir? Sünnet derisinin alınmasıdır. Sünnet yapılması neden bütün dünyada salı... Devamı »»»

Penis Tümörleri « Erkek Üreme Organları

Peniste habis tümörlere rastlanması yaygın bir durum mudur? Evet. Önce de belirttiğimiz gibi bunlar sünnetli erkeklerde olmamaktadır. Penis kanseri genellikle hangi kısımda olmaktadır? Penisin başında. Burada fırlayan bir parça veya derin ve katı bir ülser şeklinde görülmektedir. Penis kanseri hangi yaş grubunda kendisini göstermektedir? Orta yaşlılarda veya yaşlılarda. Bu kansere gençlerde nadiren rastlanmaktadır. Penis kanserinin teşhisi nasıl yapılır? Marazı teşekkülden bir biopsi alınarak bunun mikroskop altında incelenmesiyle. Bir penis kanseri başka ne gibi bir durumla ka... Devamı »»»

Skrotum Ve Testisler « Erkek Üreme Organları

Skrotum nedir? Penisin altında bulunan ve deriyle örtülü yarı elastiki adaleli bir torba. Bu torba iki bölüme ayrılmıştır ve bunların her birinde bir testis, bir epididimit ve bir spermatik kordon bulunmaktadır. Testisin yapısı ve fonksiyonu nedir? "Seminifer tüpler" olarak çok sayıda küçücük tüplerden teşekkül etmiştir. Sperma burada üretilmektedir. Testislerde ayrıca erkek seks hormonunu üreten hücreler de bulunmaktadır. Testisin fonksiyonu spermayı üretmek ve bunları spermatik kordon yoluyla meni kesesine ulaştırmaktır. Sperma cinsel temasta bu keselerden salgılanmaktadır. Bir test... Devamı »»»

Testis Tümörleri « Erkek Üreme Organları

Testis tümörleri çok rastlanılan bir durum mudur? Erkeklerde olan bütün habis tümörlerin yaklaşık % 5'i testislerde olmaktadır. Testis tümörlerine, anormal şekilde gelişmiş olan ve inmemiş testislerde daha fazla mı rastlanmaktadır? Evet. Testislerde tümör gelişmesi çoğunlukla hangi yaşlarda olmaktadır? Otuz, kırk ve elli yaşlar arasında. Bütün testis tümörleri habis midir? Hayır. Ancak habis tümörlere selim tümörlerden çok daha fazla rastlanmaktadır. Bir testis tümörünün bulunduğu nasıl anlaşılır? Testisin yavaş yavaş ve sancı çekilmeden büyümesiyle. Testis tümörleri neden ... Devamı »»»

İnmemiş Testis « Erkek Üreme Organları

İnmemiş testis nedir? Ceninin gelişmesi devresinde testisler karın bölgesinde bulunmaktadırlar. Cenin büyüyünce testisler kasığa iner ve çocuk doğacak duruma gelince skrotuma kadar inmiş olur. Bu inmenin olmaması veya yeterli derecede inmemesine inmemiş testis (kriporşidizm) denmektedir. Bu bir veya iki tarafta da meydana gelebilir. Eğer inmemiş testis doğuşta mevcutsa bu onun her zaman böyle kalacağına mı delalet eder? Muhakkak surette değil. Bu gibi testislerin bir kısmı, çocuk bir yaşma gelinceye kadar normal yerlerine ineceklerdir. Bir inmemiş testisin normal yeri olan skrotuma inm... Devamı »»»

Hidrosel « Erkek Üreme Organları

Hidrosel nedir? Testisin etrafında bulunan zarımsı bir torbada temiz suyun top-lanmasıdır. Bu, spermatik kordonda da meydana gelebilir. Hidrosel neden meydana gelir? Nedeni bilinmemektedir. Bir hidroselin bulunması testis için tehlikeli midir? Hayır. Hidrosel nasıl tedavi edilir? Küçük bebeklerde hidroselin kendiliğinden kaybolma eğilimi vardır. Daha büyük çocuklarda veya yetişkinlerde görülürse cerrahi müdahale gerekir. Hidroselde cerrahi müdahale nasıl yapılır? Kasıkta açılan ufak bir kesitle. Hidrosel torbası ya tamamen kesilip çıkarılmakta veya yalnız bir kısmı alınmakta v... Devamı »»»