Erginlik

Meme Gelişimi « Erginlik

Normal olarak bir genç kızın göğüsleri hangi yaşta gelişmeye başlar? Adetlerin başlamasından yaklaşık bir yıl öncesi. Bir göğsün veya bir meme başının ötekinden önce gelişmesi normal mi sayılır? Evet. Bu birçok çocukta görülebilir ve normal sayılır. Göğüslerin bu şekilde gelişmesi, bir göğsün ötekinden farklı olacağını mı gösterir? Hayır. Öteki göğüs zamanla normal hale gelecek ve yaklaşık ikinci göğüsle aynı biçimi salacaktır. Göğüslerin gelişmesinde bir genç kızın sancı çekmesi normal midir? Evet. Sancılar çok şiddetli olmadığı taktirde bu durum herhangi bir tedaviyi gerektirmez... Devamı »»»

Cilt Değişimleri « Erginlik

Erginlik çağındaki çocukların cildinde değişiklikler olur mu? Evet. Bu çağda erkek ve kız çocuklarda sivilceler ve siyah başlı yağ birikintileri görülür. Bunlara akne denir. Akneyi tedavi etmek için ne yapılmalı? Bunun için bazı yollar vardır. Örneğin özel perhiz, yüzü temiz tutmak için kullanılan özel metotlar ve yardımcı olacak ilaçların kullanılması.... Devamı »»»

Psikolojik Sorunlar « Erginlik

Erginlik çağındaki bir erkek veya kız çocukta  meydana gelen bazı önemli psikolojik değişiklikler nelerdir? Bu çağda çocuk anne ve babanın bağlarından kendisini koparmak için çaba sarf eder. Bu çocuklar artık kişiliklerini ispat etmek isterler ve böylece ergin yaşantıya hazırlanmak yoluna girerler. Bu çağda çocukta saldırganlık, itaatsizlik, saygısızlık ve sakarlık halleri görülür. Ancak, anne ve babalar büyümekte olan çocuklarına bu zor zamanlarında sempati gösterirler ve olgunlukla hareket ederlerse, çocuklar ve aile arasında olgun ve sıcak bir sevgi gelişir. Bir anne veya baba, çocuklar... Devamı »»»

Cinsel Gelişim « Erginlik

Erginlik çağında çocukta fiziki gelişme yanında entellektüel   gelişme  de aynı zamanda mı meydana gelir? Evet. Büyümekte olan çocuk bu çağda genellikle büyük entellektüel ilerlemeler kaydeder. Dünyasında ve etrafında meydana gelen değişikliklere ve gelişmelere aşırı bir ilgi gösterir. Erginlik çağındaki çocuklarının artan cinsi ihtiyaçları karşısında anne ve babalar ne gibi bir tavır takınmalıdırlar? Bu tabii bir olaydır. Çocukların gözü korkutulmamalı ve karşı gelinmemelidir. Erkek ve kız çocukların birbirlerini tanımaları ve beraber olmak istemeleri normal bir içgüdüdür. Diğer cins hak... Devamı »»»

Erginlikte Hormonlar « Erginlik

Çocuğun erginlik çağına daha erken erişmesi için kendisine hormonlar verilmesi zararlı olabilir mi? Evet. Bu yolda hormon kullanılması lüzumsuz olarak kalmamakta, ayrıca çocuğa zararlı olabilmektedir. Bunun nedeni de hormonların verilmesi durdurulduğu zaman bezlerin çalışmasının yavaşlamasına yol açabileceğidir. Bir kız çocuğun adet başlangıcı gecikirse ne zaman tıbbi müdahaleye başvurulmalıdır? Fiziki gelişmesi normalse bir kadın hastalıkları uzmanına başvurmadan önce kızın on altı veya on yedi yaşını doldurması beklenmelidir. On yedi veya on sekiz yaşına kadar adet görmeyen kızların muh... Devamı »»»

Başlangıç « Erginlik

İnsan gelişmesinde erginlik çağı hangi yılları kapsar? On yaşlar çağını, 12 yaşından 20 yaşına kadarki devre. Erginlik çağı ne demektir? Erginlik çağı; kızlarda yaklaşık 12 ile 15 yaş arası, erkeklerde ise 13 ve 16 yaşlar arası cinsel fonksiyonların geliştiği çağdır. Erginlik çağı insan yaşantısında neden o kadar büyük bir önem taşır? Çünkü bu insanoğlunun en çabuk büyüme ve gelişme safhasıdır. Fizik, psikolojik ve fizyolojik değişiklikler büyük bir süratle bu çağda meydana gelir. Erginlik çağındaki genç kızlarda özellikle ne gibi belirtiler meydana gelir? a.  Göğüslerin gelişmesi... Devamı »»»

Adet Ve Erginlik « Erginlik

Kızlarda adet başladığı zaman ilk birkaç ayda, hatta ilk bir iki yılda genellikle düzensiz olduğu doğru mudur? Evet, adetler her iki veya üç haftada bir ya da her üç ayda bir olabilir. Akıntı miktarı da geniş ölçüde değişik olabilir. Adetlerin normal hale gelmesi için ne kadar zaman geçebilir? Bu süre bir yıldan üç yıla kadar değişebilir. Erken meydana gelen adetler anormal bir hal sayılır mı? Hayır. Bu durum genellikle kendi kendine düzelir ve tedaviye ihtiyaç göstermez. Bir kızda adetlerin başlaması ile kızın normal gelişmesi arasında bir ilişki var mıdır? Evet. Bir kızın gelişm... Devamı »»»