Vajinal Diaframlar,kontraseptif Jeller,köpükler, Kremler,süpozituarlar

Vajinal Diaframlar,kontraseptif Jeller,köpükler, Kremler,süpozituarlar « Doğum Kontrolü  

Dölyolu diaframı nedir?
Bu yuvarlak lastikten yapılan bir cisim olup dölyolu içerisine tıpatıp yerleştirilir ve serviksi tamamen kapatır.

Bir kadın diafram satın almadan bir doktora danışmalı mıdır?
Evet. Çünkü ancak bir doktor hangi ölçüde bir diaframın kullanılması gerekli olduğunu saptayabilir ve bunun kullanılması ile ilgili bilgiyi diaframı kullanacak kadına anlatabilir.

Bir kadın diaframı yerleştirirken nasıl bir vaziyet almalı?
Hangi vaziyet en kolayına gelirse. Bazı kadınlar sırt üstü yatarak bacaklarını karınlarına kadar yukarı doğru bükerek diaframı yerleştirmeyi tercih ederler. Başkaları bir ayaklarını bir sandalye ve tuvaletin tahtası üzerine koyarak diafram yerleştirmeyi uygun bulurlar. Yine başkaları tuvalete oturarak diafram yerleştirmeyi en kolay yol olarak kabul etmişlerdir.

Diafram yerleştirirken esas yapılması gereken şeyler hangileridir?
Dölyolunun arka duvarına doğru gidebildiği kadar kaydırılmalıdır. Sonra diaframın ön kısmının son kısmı kasık kemiği arkasına sokulmalıdır.

Diafram yerleştirirken aplikatör kullanılmalı mıdır?
Diafram yerleştirmek için özel şekilde yapılmış aplikatörler mevcuttur. Fakat birçok kadın bunları kullanmadan diaframları yerleştirmeyi tercih etmektedirler.

Bir kadın diaframı  gerektiği şekilde yerleştirmiş  olduğundan nasıl emin olabilir?
Kadın dölyoluna parmağını sokarak serviksin kauçuk ile kaplı olduğunu tespit etmelidir.

Bir kadın dölyoluna yerleştirilmiş olan diaframı hissetmeli midir?
İyi yerleştirilmiş bir diaframı kadın yürürken veya cinsel temas yaparken hissetmez. Diafram cinsel temas öncesi veya sırasında acı yaptığı taktirde bu gerekli şekilde yerleştirilmemiş olduğunu gösterir. Böyle vakalarda diafram çıkarılmalı ve doğru şekilde yeniden yerleştirilmelidir.

Tek olarak diafram emniyetli bir doğum kontrolü metodu mudur?
Diafram dölyoluna serviks üzerine iyice yerleştirildiği taktirde spermaya karşı kısmı mekanik bir korunma olarak kabul edilebilir. Ancak bunun gebeliği önleyici pelte, köpük veya krem ilavesi olmadan kullanılması tavsiye edilemez. Sperma o kadar küçüktür ki dölyoluna en sıkı oturmuş olan diafram arasından bile geçebilir.

Diafram-pelte doğum kontrol tekniği ne derece emniyetlidir?
Gerektiği şekilde kullanıldığı taktirde bunun korunma derecesi % 70 olarak kabul edilmektedir.

Gebeliği önleyici pelteler, köpükler, kremler, haplar ve supozituarlar nedir?
Bunlar dölyolu içerisinde meniyi etkisiz hale getiren kimyasal maddelerdir. Bunlar cinsel temastan bir saat önce yeterli miktarda döl-yoluna yerleştirildiği taktirde yeterli doğum kontrol metodu olarak kabul edilmektedirler.

Gebeliği önleyici pelteler, köpükler veya kremler diafram ile birlikte nasıl kullanılmalıdır?
Diafram yerleştirilmeden önce 2,5 santim kalınlığında pelte, köpük veya krem diaframın içbükey yüzeyinin üzerine sürülmelidir. Aynı maddeden aynı miktar da kenarlarına konmalıdır. Pelte, köpük veya krem tüpleri üzerine nasıl kullanacaklarına dair geniş bilgi daima bulunmaktadır.

Cinsel temas yapıldıktan ne kadar zaman sonra diafram çıkarılır?
Bir sabah sonra veya cinsel temasın bitiminden sekiz saat sonra.

Dölyolu diaframı nasıl çıkarılır?
İşaret parmağı diaframın kenarına getirilir ve bu parmakla aşağıya doğru baskı yapılır .Böylece diafram başparmakla işaret parmağı arasında kalır ve kolaylıkla dışarıya alınır.

Doğum kontrolü  pelteleri, köpükleri  veya kremleri  kullanıldıktan sonra dölyolu nasıl temizlenir?
Cinsel temastan yaklaşık sekiz saat sonra bir duş yapılır. Duş bir litre suya bir çorba kaşığı beyaz sirke konarak elde edilen karışımla yapılır.